Marek Dracik
01.10.13,08:13
Môžem ako učiteľ (zamestnanec školy na plný úväzok) otvoriť na svoju firmu s.r.o. (v ktorej mám predmet podniikania aj bufetarčenie) školský bufet a prevadzkovať ho v čase prestávok ? čiže cez pracovnú dobu zamestnania v škole...? ďakujem
ivka70
01.10.13,06:58
A to v bufete chces predavat sam?
Ako tvoj zamestnavatel by som prudko protestovala, na to nie je urcena tvoja prestavka v praci ...predavat si predavaj, ale po pracovnej dobe ...co asi nebude mat v skole vyznam, ze?
taiko
01.10.13,07:00
....ja tam nikde nevidm, zeby tam chcel predavat sam.....
alaya1
01.10.13,07:03
Prestavka medzi vyucovacimi hodinami je predsa zahrnuta v tvojom tyzdennom pracovnom case, ma sluzit na dozor nad ziakmi, pripadne priprave pomocok na vyucovanie a presun na vyucovaciu hodinu.l

dopln.
pocas pracovnej doby z riadnej pracovnej zmluvy nemozes sucasne vykonavat podnikatelsku cinnost a je jedno, ci predavat v bufete, alebo stavat vily, rozumies? Proste aj cez prestavky ti plynie pracovna doba. A o stravu ziakov sa maju postarat rodicia, nie skola. Bufet mozes otvorit, ale pracovat tam pocas pracovnej doby nemozes. Az, ked ti skonci pracovna doba
alaya1
01.10.13,07:04
ale chce, ved si to precitaj poriadne tu otazku
meha
01.10.13,07:08
Otvoriť môže,predávať nie.Len malá pripomienka ,venuj sa počas prestávok učeniu pravopisu,na učiteľa dosť biedne.
Marek Dracik
01.10.13,07:46
áno chcem tam predávať sám... nakoľko sme maličká škola a ostatní učitelia s tým problém nemajú pretože to bude výhodné aj pre nich..
ivka70
01.10.13,07:47
To nie je o ostatnych uciteloch, to je o tom, ze prestavky su u teba urcene na nieco uplne ine ....a su sucastou tvojho pravneho casu v skole.
Marek Dracik
01.10.13,07:48
ja viem že nato nieje určená moja prestávka v práci a apropo ked si postíham veci porobiť aj tak tak prestávka učiteľa má byť aj na vydýchnutie a oddych nie???
alaya1
01.10.13,07:53
MAREK, TO SNAD NEMYSLIS VAZNE? v ORGANIZACNOM PORIADKU SKOLSKEHO ROKA JE PRESNE DEFINOVANE, NA CO SLUZI PRESTAVKA- TVOJA PRACOVNA DOBA, ZA KTORU DOSTAVAS SVOJU MZDU. PRESTAVKA SLUZI ZIAKOM, NIE UCITELOM, TY SI V TOM CASE ZAMESTNANY AKO UCITEL A PLYNIE TI PRACOVNA DOBA, TAKZE INU PRACU, AKO PRACU UCITELA POCAS PRACOVNEJ DOBY, T.J. AJ PRESTAVKY, VYKONAVAT NEMOZES,.
prepacte, velke pismena neboli umyslom, ale uz sa mi to prepisovat nechce.
ivka70
01.10.13,07:53
A ty zasadne oddychujes pracou v bufete ci co tym chces povedat? :)
Pozri napriklad v pripade, ze by sa ti v bufete stal uraz, bol by to pracovny uraz s.r.o. alebo skoly, kedze sa stal v case tvojho vykonu prace oboch??? To proste zo zakona nie je mozne, byt v rovnakom case zamestnany v dvoch roznych zamestnaniach. Ine zamestnanie mozes vykonavat mimo pracovnych hodin prveho zamestnania.
avalik
01.10.13,07:54
Mať bufet neznamená len postaviť sa za okienko a predávať, musíš tovar doviezť, uložiť, pripraviť, po skončení upratať ... ako to chceš stihnúť cez prestávku? ... veď prestávky sú niekoľkominútové - zároveň sa ty ako učiteľ musíš pripraviť na ďalšiu hodinu.

Prevádzkovať bufet prostredníctvom tvojej sro môžeš, ak splníš zákonné podmienky, ale v tvojom prípade len pomocou zamestnanca/dohodára.

Ja ako rodič by som nesúhlasila, aby učiteľ osobne predával v bufete počas vyučovania.

Doplnenie:
552/2003 Z. z.Zákon o výkone práce vo verejnom záujme

§2
(3) Osobný záujem podľa tohto zákona je záujem, ktorý prináša majetkový prospech alebo iný prospech zamestnancovi alebo jemu blízkym osobám.3)
(4) Rozpor záujmov podľa tohto zákona je skutočnosť, ak zamestnanec uprednostní osobný záujem pred verejným záujmom.

§ 8
Povinnosti a obmedzenia zamestnanca

(1) Zamestnanec je povinný

a) dodržiavať Ústavu Slovenskej republiky, ústavné zákony, zákony, ostatné všeobecne záväzné právne predpisy a vnútorné predpisy a uplatňovať ich podľa svojho najlepšieho vedomia a svedomia, rešpektovať a chrániť ľudskú dôstojnosť a ľudské práva,
...
d) zdržať sa konania, ktoré by mohlo viesť k rozporu záujmov,

e) nezneužívať informácie nadobudnuté v súvislosti a pri vykonávaní zamestnania vo vlastný prospech alebo v prospech blízkych osôb alebo iných fyzických osôb alebo právnických osôb; táto povinnosť platí aj po skončení pracovného pomeru,

(2) Zamestnanec nesmie

a) vykonávať činnosť, ktorou by sa významnou mierou znižovala jeho dôstojnosť vo vzťahu k vykonávanej funkcii alebo by sa ohrozovala jeho nestrannosť,

b) sprostredkúvať pre seba alebo inú fyzickú osobu alebo právnickú osobu obchodný styk

2. s obcou,


Zákonník práce

§ 47
Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,

b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

§ 81
Základné povinnosti zamestnanca

Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi; nadriadeným je aj predstavený podľa osobitného predpisu,

b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,

............

takze aj keby si sa nejakym zazrakom dohodol so skolou o prenajme priestoru a mal schvalenu prevadzku bufetu v priestoroch skoly, zakon by porusil tvoj zamestnavatel

proste sa rozhodni, bud budes ucitel na danej skole alebo bufetar
alaya1
01.10.13,07:57
Ivka, nemoze to robit v pracovej dobe, bez akychkolvek vynimiek, jedine, zeby to mal napisane, ako napln jeho prace v pracovnej zmluve, ktoru ma so skolou-zamestnavatelom.
Marek Dracik
01.10.13,08:35
kde je to biedne nože mi to vyznač že kde.. ? radšej mi sem napis zakon ktorý to vymedzuje ...
Marek Dracik
01.10.13,08:37
TENTO BUFET BY BOL PRE ŠKOLU VYHODA lebo sme malá škola na dedine kde deti nemajú možnosť zakúpiť si desiatu ... takze súdte potom čo budete vedieť fakty... ja som sa proste len pýtal či je čosi taketo mozné ale hend mi naložte ... krasne...
avalik
01.10.13,08:45
škola nema v popise činnosti starostlivosť o desiatu detí - ak má kapacitu, moze desiatu pripravovat v skolskej jedalni .... rodicia maju zabezpecit kvalitnu a vyzivnu desiatu - bufety a automaty na sladkosti by mali zo skol zmiznut
logomania
01.10.13,08:49
Začiatočné písmená vo vete, koniec vety, dĺžne, písanie ä, čiarky. Ukáž učiteľovi SJ !
Pozri zákonník práce.
kukučka
01.10.13,09:04
Napíš ako si to predstavuješ, som naozaj veľmi zvedavá.
alaya1
01.10.13,09:40
Zbytocne ti bude pisat, nakolko je to blbost, nakolko v pracovnej dobe stanovenej riadnou a platnou pracovnou zmluvou nemoze vykonavat predsa inu zarobkovu cinnost.
alaya1
01.10.13,09:43
aky zakon potrebujes, mas pracovnu zmluvu, tak z nej ti vyplyvaju aj povinnosti v ramci pracovnej doby. To by som si ja, pocas prestavky mohla odskocit, urobit napr. niekomu manikuru, ci zafarbit vlasy, alebo opatrovat dieta na zivnost!! sa spamataj. Ved zamestnaj niekoho do bufetu a mas to. To mozes.
ivka70
01.10.13,10:25
Ale ved ja viem, len som sa snazila dat nazorny priklad, preco to nie je mozne ....
alaya1
01.10.13,10:32
Napisala som ti jasne odpoved na tvoju otazku, ze pocas pracovnej doby z riadnej pracovnej zmluvy nemozes sucasne vykonavat podnikatelsku cinnost a je jedno, ci predavat v bufete, alebo stavat vily, rozumies? Proste aj cez prestavky ti plynie pracovna doba. A o stravu ziakov sa maju postarat rodicia, nie skola. Bufet mozes otvorit, ale pracovat tam pocas pracovnej doby nemozes. Az, ked ti skonci pracovna doba.
Marek Dracik
01.10.13,10:48
:D :D ked uz naozaj nemate čo robiť iba za neoficialne pisanie textov do dakej diskusie sledovať kto nedá čiarku tak potom radsej kašlite nato :D Či som to mal podať oficiálnou žiadosťou a mal som to aj potvrdiť u notára či som to dobre napísal ? Čiarky, ä atď. ...
Marek Dracik
01.10.13,10:50
No toto som potreboval zistiť, ďakujem :)
kukučka
01.10.13,11:21
alaya1, otázka bola položená Marekovi!
Marek Dracik
01.10.13,11:26
ja to mám pekne všetko premyslené, ako učiteľ som pripravený na hodiny už deň vopred... Deťom chcem len zabezpečiť kvalitnú desiatu a možno aj niečo navyše.. Nechcem z toho vybiť veľký biznis pre mňa, len zato byť ohodnotený.. Nezarobím na tom veľké peniaze, keď by to bola len polovica učiteľskej výplaty bolo by to postačujúce..
Marek Dracik
01.10.13,11:36
:D dobre tak to napíšem správne a dám aj notárom overiť ... lebo táto diskusia je maximálne oficiálna
avalik
01.10.13,12:01
doplnila som odpoved
alaya1
01.10.13,13:48
ale komentovat sa da, ci?
Marek Dracik
02.10.13,18:43
dakujem, pomohlo :) vyriešim to napr. dôchodcom dohodárom pravdepodobne