hanulka23
01.10.13,08:19
Milé kolegyne a kolegovia účtovníci z verejnej správy, som začínajúca účtovníčka na obci a potrebovala by som poradiť ohľadom kontroly správnosti účtovania. Akým postupom by som si mala prekontrolovať či mi sedí zaúčtovné na rozpočtových účtoch a zaúčtované na účtoch 221 a 211? Robíte si vôbec nejaké kontroly účtovania každý mesiac? Vopred ďakujem za Vaše odpovede.
asedma
01.10.13,15:41
- mozes kontrolovat aj po zauctovani dna a hlavne, ked si zaciatocnicka
- kontrolujes si ucty z rekapitulacie hlavnej knihy a porovnavas so skutocnostou, napr. 221 s bankovym vypisom, podobne pokladnu a ostatne ucty
hanulka23
02.10.13,11:09
ďakujem za odpoveď, tieto účty si kontrolujem pravidelne. A ty pracuješ ako účtovník/čka v obci? Chcela som sa ešte spýtať na jednu kontrolu, ktorú si robila moja predchodkyňa:
začiatočný stav + príjmy - výdavky - peniaze poslané škole = konečný stav
221 * - 221 sociálny fond + 211* - 699 (škola) = konečný stav a keď tieto dva konečné stavy odpočítala mala vyjsť nula.

Ja som si túto kontrolu skúšala robiť, ale vychádzajú mi tam rozdiely a pritom bankové účty, pokladnica, mzdy mi sedia s realitou. Na rozpočtových účtoch mám všetko a neviem si vysvetliť vzniknutý rozdiel.

Ak by mi niekto vedel poradiť, bola by som veľmi vďačná.
asedma
02.10.13,16:23
robila som v RO-verejna sprava, takze len tak vseobecne som odpovedala..699 vynosy som nepouzivala, musis pockat na odpoved od uctovnicky co uctuje v samosprave