Jukka
01.10.13,08:34
Zdravím,

chcel by som sa informovať ohľadne skutočnosti, ktorá sa mi stala pri vybavovaní hypotéky na byt.

Podal som žiadosť o hypotéku, ktorá sa zastavila na bode, keď si banka pozrela aktuálny výpis z listu vlastníctva môjho budúceho bytu a na LV bola uvedené "plomba vyznačná na základe Z - xxxx/2013. Banka ma informovala, že nakoľko je plomba na LV, nemôže postupovať ďalej pri žiadosti o hypoúver.
Kontaktoval som preto developera vo veci tohto problému a tak isto aj katastrálny úrad. Dostal som informáciu, že plomba je zapísaná na LV na základe žiadosti správcu bytov, ktorý má zákonné záložného právo na celý objekt a teda aj na môj byt.
Banka odmieta ďalej postupovať pri vybavovaní mojej žiadosti, pokiaľ na LV bude vedená plomba. Podľa informácií od developera a katastra by s tým banka nemala mať žiadny problém. Jedna strana tvrdí jedno, druhá druhé, a ja som ostal na mŕtvom bode a neviem ako mám ďalej postupovať. Prosím Vás teda o pomoc a prípadné vysvetlenie. Ďakujem
meha
01.10.13,07:06
Kto ti ten byt predáva? Ak je plomba na LV,nie je možný predaj bytu.
Jukka
01.10.13,07:13
Predáva mi ho developer
meha
01.10.13,07:23
Potrebuješ súhlas správcu s presnou definíciou záložného práva k bytu.Ide zrejme o dlh,ktorý musí byť splatený pred predajom bytu.
petereak
01.10.13,07:46
buď môžeš počkať, kým plombu úrad zruší (§ 44 KatZ) alebo spraviť s bankou dohodu a formulovať zrušenie plomby ako odkladaciu podmienku
draik
01.10.13,08:22
Tipol by som si, že ide o zapísanie zákonného záložného práva podľa zákona č. 182/1993 Z.z na nové byty. To však banka vedieť nemôže a urobila to najľahšie, čo vedela. Skúste ju osloviť, či by pomohlo predloženie dokladov ohľadom záznamového konania. Inak bude potrebné vyčkať na ukončenie konania na katastri (lehota 60 dní). Ak by šlo o iné záložné právo (napr. zaťažujúce byt skrz záväzok developera), tak by normálny developer byty neponúkal, pretože na tak založenú nehnuteľnosť by nikto nedostal hypo. I keď u nás je všetko možné...
Jukka
01.10.13,08:29
draik: Presne tak, podľa informácií sa jedná o zákonné záložné právo na nové byty. Banka si už aj vyžiadala doklady na záznamové konanie. Akurát developer sa k tomu stavia negatívne s odpoveďou typu "načo to banke je, nemá s tým nič spoločné a pod.".... ďakujem za info