midu
18.03.06,18:53
Musí alebo nemusí živnostník ktorý používa vlastné vozidlo nezaradené v obchodnom majetku preukazovať cenu za PHM bločkami? Podľa viacerých príspevkov na tomto fore nemusí, ale keď som sa o tom chcel ubezpečiť na Daňovom riaditeľstve SR dostal som opačnú odpoveď.

Otázka:
Ako živnostník používam vlastné motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku. Je nutné preukazovať cenu za spotrebované pohonné látky „bločkami“, alebo stačí použiť priemerné ceny Slovnaftu?

Odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:
V súlade s § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov sa spotreba pohonných látok uplatňuje tak, ako aj v minulosti, podľa cien platných v čase ich nákupu (za daňový výdavok sa tieto výdavky uznávajú na základe dokladu o ich nákupe), prepočítaná podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze.
Zita5
18.03.06,17:58
Musí alebo nemusí živnostník ktorý používa vlastné vozidlo nezaradené v obchodnom majetku preukazovať cenu za PHM bločkami? Podľa viacerých príspevkov na tomto fore nemusí, ale keď som sa o tom chcel ubezpečiť na Daňovom riaditeľstve SR dostal som opačnú odpoveď.

Otázka:
Ako živnostník používam vlastné motorové vozidlo nezaradené v obchodnom majetku. Je nutné preukazovať cenu za spotrebované pohonné látky „bločkami“, alebo stačí použiť priemerné ceny Slovnaftu?

Odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Daňové riaditeľstvo SR v Banskej Bystrici k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania daňových výdavkov v súlade so zákonom č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov /ďalej len ?zákon o dani z príjmov?/ uvádza nasledovné:
V súlade s § 19 ods. 2 písm. l) zákona o dani z príjmov sa spotreba pohonných látok uplatňuje tak, ako aj v minulosti, podľa cien platných v čase ich nákupu (za daňový výdavok sa tieto výdavky uznávajú na základe dokladu o ich nákupe), prepočítaná podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze.

Je to pochopiteľné, inak by si nemohol preukázať cenu za akú si PHM zakúpil a z akej vypočítavaš náhradu za 1 km.Neúčtuješ o týchto blokoch , ale ich treba odkladať a najlepšie priložiť k vyučtovaniu - čiže k CP.
Johanka
18.03.06,18:41
Celé je to pekné, ale ak nie auto v obchodnom majetku, výdavky sa uplatňujú podľa § 19 ods.2 písm.e/ s odkazom na osobitný predpis - Zákon o cestovných náhradách.
§19 ods.2 písm.l/ sa aplikuje na autá a zariadenia zahrnuté v obchodnom majetku, kde sa do nákladov účtuje celý nákup PHL a potom sa robí prepočet na normovanú spotrebu. Rozdiel je pripočítateľná položka.
midu
19.03.06,10:17
Je možné použiť priemerné ceny vydané Štatistickým úradom, keďže Slovnaft už referenčné ceny nezverejňuje?
lenkak
19.03.06,10:19
Je možné použiť priemerné ceny vydané Štatistickým úradom - áno
Evicafa
19.03.06,10:42
Ja na túto otázku už cca tri roky vyhľadávam odpovede vo všetkých možných publikáciách a všade odpovedajú ináč. Ale väčšina odpovedí je ako píše Zita, že bločky treba prikladať iba kvôli cene. Teda ja som si to vysvetlila tak, že Ti nemusí sedieť množstvo natankovaných litrov prepočítané na prejdené km - to vlastne pri súkromnom aute v Knihe jázd ani nezadávaš - ale ich pre istotu pripnem kvôli tej cene.
Janca
21.03.06,09:18
Súhlasím s Johankou - pri nezaradenom aute je spotreba prepočítaná podľa osobiného predpisu - Zákon o cestovných náhradách a tam je prepočet podľa ceny "v čase použitia", tj. môžeš mať cenu zakúpenú týždeň predtým ako si auto použil na služobné účely a cena spred týždňa je určite iná ako v čase použitia.
Ďalšia vec, ten benzín Ti niekto môže darovať, zaplatiť, dotovať - hocičo a nie je to prekážka, aby si si cestu nemohol vyúčtovať.
Evicafa
21.03.06,13:46
Súhlasím s Johankou - pri nezaradenom aute je spotreba prepočítaná podľa osobiného predpisu - Zákon o cestovných náhradách a tam je prepočet podľa ceny "v čase použitia", tj. môžeš mať cenu zakúpenú týždeň predtým ako si auto použil na služobné účely a cena spred týždňa je určite iná ako v čase použitia.
Ďalšia vec, ten benzín Ti niekto môže darovať, zaplatiť, dotovať - hocičo a nie je to prekážka, aby si si cestu nemohol vyúčtovať.

Vďaka za názor, zase som o niečo múdrejšia. Vieš, problém je, že keď idem s takýmto nejakým dotazom na DÚ za poradkyňou, nevie mi nič konkrétne povedať a vždy ma odkáže na Bratislavu, odkiaľ mi odpovedajú 2 mesiace, alebo vôbec. Takže si ma potešila.