salamander
18.03.06,19:36
Ahojte,

som živnostník a potreboval by som si dať dokopy úctovníctvo a podať daňové priznanie. Za min. rok som mal príjmy len 70tis. a dokopy som vystavil 5 faktúr.
Odporučili mi program ALFA. Už ho mám nainštalovaný ale potreboval by som pomôcť. Uz hodnú chvíľu sa hrabem na porade a som z toho čím viac tým neistejší. Chcel by som si to zjednodušiť aj tým, že si do nákladov nezaúčtujem položky, ktoré som uhrádzal v hotovosti. Kedže som mal zisk aký som mal tieto dalsie náklady v podstate nepotrebujem. Potreboval by som ale vedieť ako je to s peniazmi v pokladnici, či si musím viesť nejaký sklad, ako je to so záväzkami a pohľadávkami.

Veľmi pekne ďakujem
va1ke
18.03.06,18:40
no tak naprv by som si nahodila tvoje vystavené faktúru do evidencie pohľadávok. ak máš nejaké došlé faktúry tak tie si zaeviduj v evidencii záväzkov. potom by som si v peňažnom denníku zaúčovala postupne ich úhradu. v prípade, že ti boli pohľadávky platene cez pokladňu tak ako príjem. ak cez banku tak postupne z výpisu z účtu jednu položku za druhov.
salamander
18.03.06,18:43
dobre, idem na to
Zita5
18.03.06,18:46
Ahojte,

som živnostník a potreboval by som si dať dokopy úctovníctvo a podať daňové priznanie. Za min. rok som mal príjmy len 70tis. a dokopy som vystavil 5 faktúr.
Odporučili mi program ALFA. Už ho mám nainštalovaný ale potreboval by som pomôcť. Uz hodnú chvíľu sa hrabem na porade a som z toho čím viac tým neistejší. Chcel by som si to zjednodušiť aj tým, že si do nákladov nezaúčtujem položky, ktoré som uhrádzal v hotovosti. Kedže som mal zisk aký som mal tieto dalsie náklady v podstate nepotrebujem. Potreboval by som ale vedieť ako je to s peniazmi v pokladnici, či si musím viesť nejaký sklad, ako je to so záväzkami a pohľadávkami.

Veľmi pekne ďakujem

V Alfe si nahodiš počiatočné stavy - pokladňa , BÚ .
Vystavené faktúry Tebou uvádzaš v evidencii pohľadávok .
Faktúry došlé , ktoré Ti prídu sú Tvojimi záväzkami a tieto tiež eviduješ v Alfe v evidencii záväzkov .

Predpokladám že nie si plátcom DPH.
Zoraď si doklady podľa dátumu a všetky si zaúčtuješ . Uhradené vyšlé faktúry - pohľadávky účtuješ do príjmu pomocou F7 - vyberieš konkrétnu fa a zaúčtuješ v príjmoch ovplyvňujúcich ZD - členenie podľa toho za čo faktúra je vystavená .

Ak účtuješ výdavky - medzi tieto patrí aj úhrada došlej faktúry , ktorú si tiež cez F7 vyberieš a účtuješ do výdavkov podľa členenia a správneho zaradenia či už do výdavkov ovplyvňujúcich ZD alebo neovplyvňujúcich ZD.


Môžeš sa pýtať konkrétne prípady.
kukučka
18.03.06,18:46
1. súpis faktúr aj s úhradami
2. -"- poistného -"-
3. -"- zásob - ak máš
4. rovno v Alfe DP, paušálne výdavky 25% alebo 60%, podľa toho čo robíš
hotovo
salamander
18.03.06,18:59
Takže mi radíš mať paušálne výdavky ?
Ako to bude potom v tomto roku (2006), keď už nebudem môcť mať paušál
lebo pri vyššom príjme by sa mi to neoplatilo? Myslím teda či tam niesú nejaké zádrhely pri prechode z paušálnych výdavkov na normálne účtovanie. Aj keď za tento rok si už účtovníctvo s najväčšou pravdepodovnosťou sam robit nebudem.
Zita5
18.03.06,19:00
Takže mi radíš mať paušálne výdavky ?
Ako to bude potom v tomto roku (2006), keď už nebudem môcť mať paušál
lebo pri vyššom príjme by sa mi to neoplatilo? Myslím teda či tam niesú nejaké zádrhely pri prechode z paušálnych výdavkov na normálne účtovanie. Aj keď za tento rok si už účtovníctvo s najväčšou pravdepodovnosťou sam robit nebudem.

Sú , treba pri prechode upravovať DZ.
va1ke
18.03.06,19:01
ak ti neostali žiadne neuhradené pohľadávky a žiadne zásoby tak môžeš urobiť kludne paušál a v roku 2006 prejť na JU a ak ti niečo zostalo z roku 2005 tak musíš upraviť ZD ak chceš v r. 2006 prejsť na JU.
salamander
18.03.06,19:08
Neuhradené pohľadávky nezostali, a čo sa týka skladu resp. zásob tak som si zatial žiadnu evidenciu neviedol. Podnikám v oblasti vývoja a výroby elektrických zariadení a moje "skladové zásoby" sú súčiastky a komponenty, z ktorých ich vyrábam. Ale ako vravím zatial si to neevidujem, lebo je to hodne položiek a aj tak sa vačššina tychto "zásob" spotrebuje pri konkrétnom projekte.
Zita5
18.03.06,19:12
Neuhradené pohľadávky nezostali, a čo sa týka skladu resp. zásob tak som si zatial žiadnu evidenciu neviedol. Podnikám v oblasti vývoja a výroby elektrických zariadení a moje "skladové zásoby" sú súčiastky a komponenty, z ktorých ich vyrábam. Ale ako vravím zatial si to neevidujem, lebo je to hodne položiek a aj tak sa vačššina tychto "zásob" spotrebuje pri konkrétnom projekte.

Ale tento materiál si povinný pri nákupe evidovať v skladovej evidencii a pri výrobe výdajkou zo skladu odpísať .Čiže s tou evidenciou v prípade prechodu by som videla problém .
salamander
18.03.06,19:18
Hmm, z toho skladu mám strach. Väčššina nakúpeného materiálu však bola na dobierku takze to nešlo cez účet. Nedalo by sa to zjednodušiť tým, že by som tieto nákupy vôbec nezaúčtoval? Prípadne len tie najväčššie položky.
Zita5
18.03.06,19:22
Hmm, z toho skladu mám strach. Väčššina nakúpeného materiálu však bola na dobierku takze to nešlo cez účet. Nedalo by sa to zjednodušiť tým, že by som tieto nákupy vôbec nezaúčtoval? Prípadne len tie najväčššie položky.

Nie je podstatné , že ako platíš materiál , či dobierkou alebo účtom .Musíš postupovať podľa zákona o účtovníctve a postupov JÚ,bolo by vhodné to preštudovať .
Hm... ale ak nebudeš mať nákup , ako vykážeš výrobu , z čoho , ako bol nadobudnutý materiál..... to sú argumenty pri daňovej kontrole .
va1ke
18.03.06,19:22
to záleži od toho ako si vystavoval faktúry. ak si fakturoval tie skladové položky tak potom ti musia prejsť cez sklad.
salamander
18.03.06,19:28
Veď práve to, že na vystavených faktúrach je už len napriklad "Výroba meracích kariet na rozhranie USB 10ks" Pritom je ale na tú výrobu použitých
cez 100 rôznych komponentov.
Zita5
18.03.06,19:30
Veď práve to, že na vystavených faktúrach je už len napriklad "Výroba meracích kariet na rozhranie USB 10ks" Pritom je ale na tú výrobu použitých
cez 100 rôznych komponentov.


Tým by som sa neutešovala , skutočne .... každá výroba potrebuje aj materiál .
va1ke
18.03.06,19:31
no ale musíš vykázať z čoho si vyrobil ten USB. aj my napr. skladáme počítače. musíme všetko prijať na sklad a potom vyskladniť. tak to už je. najlepšie je v tvojom prípade nájsť si nejakú účtovníčku, ktorá ti to urobí.
salamander
18.03.06,19:34
No tak to bude sranda :eek: podávať do skladu všetky tie komponenty. A nedá sa to spraviť nejako v celku, akože celý ten nákup bol na jednu výrobu ?
Tak to v podstate aj je. Bude to dost na nervy evidovat každú súčiasku.
Zita5
18.03.06,19:39
No tak to bude sranda :eek: podávať do skladu všetky tie komponenty. A nedá sa to spraviť nejako v celku, akože celý ten nákup bol na jednu výrobu ?
Tak to v podstate aj je. Bude to dost na nervy evidovat každú súčiasku.

Záleží od každého SZČO ako si obháji pri daňovej kontrole napadnutú vec, a verím tomu , že je to dôvod na preukazovanie . Nedá sa jednoznačne odpovedať na Tvoju otázku .Vieš bolo na to rok času si tieto povinnosti zariadiť .
salamander
18.03.06,19:40
Nuž ako pozerám tak táto demo ALFA to si ani nezvádne. A v akých cenách sa asi pohybuje zostavenie takéhoto účtovníctva + daňového priznania?
va1ke
18.03.06,19:42
no demo alfa to asi nezvládne. lebo tam sa dá nahodiť len 50 skladových položiek.
salamander
18.03.06,19:44
Ano to viem, ale netušil som že bude taký problém s tým skladom. A ako sa vlastne odlišuje to priznanie s paušálnymi výdavkami od klasického? Ako som to pochopil tak účtovníctvo aj skladovú evidenciu si musím viesť tak či tak.
Zita5
18.03.06,19:47
Ano to viem, ale netušil som že bude taký problém s tým skladom. A ako sa vlastne odlišuje to priznanie s paušálnymi výdavkami od klasického? Ako som to pochopil tak účtovníctvo aj skladovú evidenciu si musím viesť tak či tak.
Vedieš evidenciu o príjmoch v časovom slede,o zásobách , o pohľadávkach .
kukučka
18.03.06,19:48
Ak si uplatníš výdavky paušálom, nevedieš účtovíctvo.
va1ke
18.03.06,19:49
Ak si uplatníš výdavky paušálom, nevedieš účtovíctvo.
no nevie ucto ale skladovú evidenciu musí viesť tak či tak.
salamander
18.03.06,19:53
To znamená, že len mám nejaký denník, do ktorého si to všetko píšem ? Poraďte kde by som našiel nejaky vzor lebo vôbec nemám predstavu o tom, ako to má vyzerať.

Lenže aj tak je tu potom ten problém pri prechode na JÚ lebo v sklade isto nieco ostane.
Zita5
18.03.06,19:54
To znamená, že len mám nejaký denník, do ktorého si to všetko píšem ? Poraďte kde by som našiel nejaky vzor lebo vôbec nemám predstavu o tom, ako to má vyzerať.

Lenže aj tak je tu potom ten problém pri prechode na JÚ lebo v sklade isto nieco ostane.

O zostatok zásob na sklade navyšuješ vlastne DZ.
lenkak
18.03.06,19:57
salamander
18.03.06,20:00
To preto, že nákupom týchto zásob sa v minulom roku vlastne daňový základ znížil ?

Prosím ak o nejakom viete dajte mi link na príklad ohľadne týchto paušálnych výdavkov.
va1ke
18.03.06,20:02
To znamená, že len mám nejaký denník, do ktorého si to všetko píšem ? Poraďte kde by som našiel nejaky vzor lebo vôbec nemám predstavu o tom, ako to má vyzerať.

Lenže aj tak je tu potom ten problém pri prechode na JÚ lebo v sklade isto nieco ostane.

skús si urobiť skladovú evidenciu v exeli. alebo aj v alfe môžeš a to tak, že budeš prepisovať skladové karty, na ktorých už nemáš zostatok a postupne si musíš tlačiť príjemky a výdajky.
Zita5
18.03.06,20:04
salamander
18.03.06,20:21
Nuž ďakujem veľmi pekne za všetkým odpovede, ale vyzerá to tak že sa asi obrátim na nejakého účtovníka-čku nech s tým nemám potom žiadne problémy. Btw. neviete niehoho poradit alebo sa ponúknuť ;) (Bratislava alebo Zvolen)?
va1ke
18.03.06,20:25
no tak to budeš mať teraz asi dosť ťažké cca dva týždne pred odovzdaním DP. ale možno budeš mať šťastie.
Zita5
18.03.06,20:25
Však tu je kopec poradáčiek z Ba a možno aj okolie ZV .Daj príspevok a možno niektorá Ti spraví účto .
laurax
19.03.06,08:38
Ahojte poraďáci - vidím že dosť vás je pripojených aj v nedeľu.

Môže mi dať niekto rýchlu odpoveď na pravdepodobne jednoduchú otázku? (Som SZČO, JÚ, neplátca DPH). Doteraz som si všetko viedla v excelovskom PD, teraz som si kúpila alfu (kvôli prepojeniu s ostatnými knihami) a nejako neviem prísť na to ako zaúčtovať výdavkový doklad, ktorý sa týka sčasti tovaru, zčasti materiálu a zčasti prevádzkových nákladov. Program sa tvári, akoby som všetko mala zaúčtovať len do jedného stĺpca (s členením v ňom už nemám problém).

Vďaka, Laurax
Zita5
19.03.06,08:44
Ahojte poraďáci - vidím že dosť vás je pripojených aj v nedeľu.

Môže mi dať niekto rýchlu odpoveď na pravdepodobne jednoduchú otázku? (Som SZČO, JÚ, neplátca DPH). Doteraz som si všetko viedla v excelovskom PD, teraz som si kúpila alfu (kvôli prepojeniu s ostatnými knihami) a nejako neviem prísť na to ako zaúčtovať výdavkový doklad, ktorý sa týka sčasti tovaru, zčasti materiálu a zčasti prevádzkových nákladov. Program sa tvári, akoby som všetko mala zaúčtovať len do jedného stĺpca (s členením v ňom už nemám problém).

Vďaka, Laurax


PRíklad : nákup materiálu v hotovosti účtuješ :
výdaj pokladňa -vo vnutri VPD hore v lište zaklineš "materiál" uvedieš vo VPD sumu, zaklikneš OK a už to máš zaúčtované vo výdavkoch materiál.

A takto budeš pokračovať podľa členenia výdavkov , resp.príjmov .
lenkak
19.03.06,08:53
Laurax
založ si otázku k témam Alfy, tak si skorej všimnú tvoju otázku.
laurax
19.03.06,09:15
No, takto je to jasné, ale nefunguje mi to - uvediem ale radšej príklad.
Nákup v hodnote 1000,- potrebujem rozčleniť na tovar:400, materiál:300, PRéžia:300.
Ked uvediem sumu 1 000, zakliknem tovar, tak ma do ďalšieho členenia už nepustí.
va1ke
19.03.06,09:36
ahoj ja to riešim takto. ked mám takýto prípad tak to účtuje do viacerých riadkov. čiže dáš výdaj za materiál, výdaj za tovar, prevádzková réžia a prepíšeš číslo VPD tak aby si mala vo všetkých troch riadkoch rovnaké. A na VPD si napíšeš všetky tri čísla riadkov peňažného denníka.
Dúfam, že je to zrozumiteľne napísané.
laurax
19.03.06,09:43
Vďaka, je to zrozumiteľné i keď sa mi nepáči že jeden VPD bude vo viacerých riadkoch PD
va1ke
19.03.06,09:45
to sa nepíči ani mne ale inak to v alfe nefunguje.
Zita5
19.03.06,10:03
No, takto je to jasné, ale nefunguje mi to - uvediem ale radšej príklad.
Nákup v hodnote 1000,- potrebujem rozčleniť na tovar:400, materiál:300, PRéžia:300.
Ked uvediem sumu 1 000, zakliknem tovar, tak ma do ďalšieho členenia už nepustí.

Toto čo Ty chceš , to Ti Alfa nespraví v rámci jednej účtovnej položky .
salamander
21.03.06,18:20
Ahojte, takže už mám to účto skoro hotové, ani to tak nebolelo. Ďakujem všetkým za cenné rady a podporu :p.

Napriek tomu mi ešte stále vŕta v hlave ten sklad. Mám ho urobený ale už sa našli 2 ludia, ktorý tvrdili, že by som si ho nemusel viesť. Je táto vec nejak jednoznačne urcená zákonom?
Zita5
21.03.06,18:25
Ahojte, takže už mám to účto skoro hotové, ani to tak nebolelo. Ďakujem všetkým za cenné rady a podporu :p.

Napriek tomu mi ešte stále vŕta v hlave ten sklad. Mám ho urobený ale už sa našli 2 ludia, ktorý tvrdili, že by som si ho nemusel viesť. Je táto vec nejak jednoznačne urcená zákonom?

Takže sa to podarilo , no k tomu skladu , nemám čo dodať , treba si preštudovať zákon o účtovníctve , postupy účtovania v JÚ a podobne .
Nikdo Ťa nemôže ani nahovoriť ani odhovoriť , jednoducho si za to ručíš a zodpovedáš sám.
salamander
21.03.06,18:52
Ok idem si to preštudovať, ešte som sa zastavil nad jednou vecou a to
dátumom spracovania a zúčtovania v bankovom výpise (niekedy neboli rovnaké - do peň. denníka som dával dátum spracovania, ktorý bol vyšší) .. dobre?

A ešte ohľadne účtu - úroky. Našiel som Tvoj príspevok na túto tému ale neviem si to celkom predstavit kedze dokopy som mal na úrokoch asi 7SK.
V jednom mesiaci to bolo len 30 halierov :). Neviem či sa mi takéto malé sumy
nepozaokrúhlujú na nuly. Pochopil som to tak, že tie úroky čo mi prišli už boli zdanené, preto sa to musí takto robiť.
Zita5
21.03.06,19:02
Ok idem si to preštudovať, ešte som sa zastavil nad jednou vecou a to
dátumom spracovania a zúčtovania v bankovom výpise (niekedy neboli rovnaké - do peň. denníka som dával dátum spracovania, ktorý bol vyšší) .. dobre?

Dátum úhrady -

A ešte ohľadne účtu - úroky. Našiel som Tvoj príspevok na túto tému ale neviem si to celkom predstavit kedze dokopy som mal na úrokoch asi 7SK.
V jednom mesiaci to bolo len 30 halierov :). Neviem či sa mi takéto malé sumy
nepozaokrúhlujú na nuly.
Nemôžeš zaokrúhlovať , účtuješ všetko aj haliere .

Pochopil som to tak, že tie úroky čo mi prišli už boli zdanené, preto sa to musí takto robiť.

Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet , túto účtuješ do výdavkov neovplyvňujúcich ZD-iný a v DP na riadku 95 máš možnosť túto daň odpočítať - nie je to povinnosť odpočítať , ale možnosť i keď ide o 1 korunu .To záleží od Teba ,ale v účte to zaúčtované musíš mať .
salamander
21.03.06,19:23
Dátum úhrady ? ide mi o to, že napríklad pri výberoch z bankomatu vyberiem peniaze napríklad 4-tého, vtedy aj z účtu odídu a je to to vo výpise ako dátum zúčtovania ale napríklad ak to bolo pred víkendom a pod. je vo výpise dátum spracovania 6-teho. Podla tohto dátumu spracovania mám aj celý výpis zoradený.

Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet - nič takéto tam nieje, iba príjem - úroky ale podla toho paragrafu 43 by to malo byt už zdanené. Mám teda prirátať k tejto sume 19%
a tak ju dať k POZD a tých 19% potom šupnúť do VNZD?
Zita5
21.03.06,19:28
Ak na výpise z účtu máš aj úhradu za preddavkovú daň z úrokov pripísaných na účet - nič takéto tam nieje, iba príjem - úroky ale podla toho paragrafu 43 by to malo byt už zdanené. Mám teda prirátať k tejto sume 19%
a tak ju dať k POZD a tých 19% potom šupnúť do VNZD?[/quote]

Pokiaľ nie je uvedená daň na BV , tak zdanená nie je .Ty úrok zaúčtuješ do príjmu OVZD - príjem iný .
Budeš ju mať pripočítanú k celkovým príjmom v peňažnom denníku , ktoré uvádzaš napokon v daňovom priznaní - výdavky = DZ .Potom
bude úrok zdanení v konečnej dani .
Zita5
21.03.06,19:30
[quote=salamander]Dátum úhrady ? ide mi o to, že napríklad pri výberoch z bankomatu vyberiem peniaze napríklad 4-tého, vtedy aj z účtu odídu a je to to vo výpise ako dátum zúčtovania ale napríklad ak to bolo pred víkendom a pod. je vo výpise dátum spracovania 6-teho. Podla tohto dátumu spracovania mám aj celý výpis zoradený.

quote]
To máš dátum spracovania výpisu , ale Ty postupuješ podľa dátumu pohybu z bežného účtu .
kukučka
21.03.06,19:33
Účtuješ iba úroky, ktoré máš vo výpise. Zrejme boli nízke a tá daň z nich taká malá, že po zaokrúhlení z nej nič nezostalo. :D
Šikovný chlapec, tuším bude z teba účtovník!
salamander
21.03.06,19:34
Hmm, cize prerobit ...
salamander
21.03.06,19:38
nj uvidíme po daňovej kontrole :D .. hlavne ešte musím zistiť čo s tým skladom
Zita5
21.03.06,19:49
nj uvidíme po daňovej kontrole :D .. hlavne ešte musím zistiť čo s tým skladom

Ja sa môjho vyjadrenia pridŕžam , nie je nič čo by ma presvedčilo o opaku , ale potom tu napíš , ako si dopadol s tým skladom .