Martin Matusik
01.10.13,17:53
Ahojte,

Presiel som toto forum, ale nepodarilo sa mi najst odpoved na moju otazku, tak ju kladiem sem aby aj niekto v buducnosti vedel ak sa stretne s takym to niecim.

Som v oblasti investovania novacik, a tak ak nieco nebude popisane presne ospravedlnujem sa vopred.

Chcel som sa spytat na takuto vec:
V roku 2012 som kupil akcie firmy XXX ( presny pocet X, ISIN Y), niekolko dni na to, sa mi uz dane akcie objavili v portfoliu. Potom mi prisiel mail, ze firma svojim akcionarom pripisuje presne rovnaky pocet X predkupnych prav ( ISIN Z) na moj ucet. To znamena, ze som mal na ucte X akcii XXX a X predkupnych prav pre firmu XXX. (pre info ISIN (((International Securities Identification Number)), su u oboch typov cenych papierov rozdielne co mi pride logicke. Tie predkupne prava mali v podmienkach zadefinovany pomer podla, ktoreho ma ubezpecovali, ze budem moct nakupit akcie firmy XXX za zvyhodnenu cenu. V tej dobe mi to prislo ako dobry napad, a tak som este prikupil tie predkupne prave, kedze sa s nimi volne na burze obchodovalo. Prisiel cas kedy predkupnym pravam vyprsala lehota a v portfoliu mi prebehla trasakcia, kde sa predkupne prava ISIN Z pretransformovali na akcie firmy XXX ISIN Y. Pre doplnenie informacii pomer, ktory bol zadefinovay pre tie predkupme prava bol 16:31 to znamena, ze ak mate napriklad: 930 predkupnych prav tak 930/31= 30 a 30 * 16 = 480 akcii, ktore mozte kupit za zvyhodnenu cenu. A to sa aj stalo. Teraz mam otazku ako to bude brane z danoveho pohladu, ako si mozem urcit cenu za ktoru som na nule s tymi akciami. (cize, aby som vedel urcit sumu, ze mnou vlozene peniaze, bez poplatkov, deleno pocet akcii, mi da cenu pri ktorej budem na nule ak budem nizsie tak v strate a ak nahodou vyssie tak v pluse).

A pytam sa preto, lebo v platforme mam pocet akcii XXX za sumu A, ktora je znizena o cenu predkupnych prav ktore som prikupoval ( co je logicke, lebo mali ine ISIN ).
Ide mi o to, ze v platforme mam nizsiu cenu za akciu, ako som v skutocnosti za nu zaplatil. ( znizenu o hodnotu tych prikupovanych predkupnych prav). A to by znamenalo, ze ak by som predal tie akcie z nulovym ziskom (mnou vypocitanu hudnotu – kolko som v skutocnosti za tie akcie zaplatil ( bez poplatkov)), tak v platforme mi ukazuje, ze uz som v pluse. Co mi pride ako blbost, kvoli tomu, ze uz by som mal podla platform zisk a z tho by som mal odviest dane, ale v skutocnosti by som este v plus nebol.
Otazky:
1, Budem si moct zaratat cenu tych prikupovanych predkupnych prav do nakladu a zarat to do ceny akcii XXX ?

2, Ako vypočítam konečnú cenu akcie, ak boli akcie nakupované aj cez predkupné práva, zarátava sa do ceny akcie aj nákup predkupných práv?
3, Ak mi broker do ceny nezahrnul cenu predkupných práv, môže mi ju zmeniť? je to legálne pre zdaňovanie?
4, Je možné si z daní odrátať náklady ak som fyzická osoba? (napr. na predkupné práva, na poplatky za obchodovanie ...)
Dakujem Vam za vas odborny pohlad na vec.
V prilohe je to zobrazene v prehladnej tabulke pre lahsie pochopenie.