Puuusinka
01.10.13,20:52
Prosím Vás aký je postup, keď podnikám, ale čaká ma operácia, kde budem PN min. 1 rok, podnikanie chcem však aby fungovalo ďalej a ja chcem poberať dávky PN. Čo potom odvody? Mám kolegyňu, ktorá má svoju živnosť, podniká však v inom smere. Dokáže ma ona zastupovať v mojom podnikaní? Ako by sa to dalo čo najlepšie vymyslieť?Mám z toho obavy, neviem kde sa informovať, preto operáciu stále odkladám. Ďakujem pekne.
Katy a R
01.10.13,19:01
Ak budeš DPN a poberať dávky - tak tvojou povinnosťou je dodržiavať liečebný režim :) Počas poberania nemocenskej dávky sa odvody neplatia (do ZP to treba samozrejme oznámiť a doložiť potvrdením zo SP - nielen tak mírnix-dírnix prestať platiť!) ... a od tvojho zdravotného stavu záleží, či budeš mať vychádzky a .... ???
Nevieme, či ťa kolegyňa dokáže zastúpiť ... ju chceš zamestnať...či ??
Puuusinka
01.10.13,19:09
No to práve neviem čo lepšie, či ju zamestnať, alebo ona si rozšíri živnosť a bude pracovať v mojom podnikaní, ale zase asi by nemohla pracovať pod mojích obchodným menom, máme nadstavené všetko, dodacie listy, registračnú pokladňu atď.. viem, že sa vyjdrujem jednoduchšie, ale ja som úplný lajik
avalik
01.10.13,19:21
mozes mat na tu dobu zamestnanca
Puuusinka
01.10.13,19:25
ak budem mať zamestnanca, ja budem poberať doma PN, tak podnikanie funguje, čiže odvody odvádzam, alebo nie keď som PN? Či platím len odvody za zamestnanca? Nikdy som zamestnanú osobu nemala.
veronikasad
01.10.13,19:46
Si povinne poistená osoba v SP ako SZČO ? V akej oblasti podnikáš ?
Puuusinka
01.10.13,19:58
áno som, podnikám v predaji tovaru zákazníkom, tá kolegyňa je ale tiež živnostníčka, preto ma napadá či ju môžem zamestnať???
Katy a R
01.10.13,19:58
O odvodoch (za seba) už máš napísané ... ak zvládneš sama všetko - nemusíš nikoho zamestnať (asik skôr nie? alebo??) ... ak zamestnáš - máš povinnosti zamestnávateľa..
veronikasad
01.10.13,20:06
Máš predajňu, alebo internetový obchod ?
avalik
01.10.13,20:08
ano, ty budes doma dodrziavat liecebny rezim a poberat nemocenske - pocas toho neplatis za seba odvody, zamestnanec bude pracovat v tvojom obchode (mozes zamestnat aj kolegynu) budes mu vyplacat mzdu a odvadzat odvody za zamestnanca aj za zamestnavatela + preddavky na dan za zamestnanca - najdi si dobru uctovnicku, ktora ti zamestnavatelske "veci" ustrazi
Katy a R
01.10.13,20:09
dôležité je, čo robíš??? ... však nejaké práce sa dajú robiť aj z domu (ide to jak z chlpatej deky)
Puuusinka
01.10.13,20:14
ja viem prepáč :( táto práca sa nedá vykonávať z domu
Katy a R
01.10.13,20:16
nuž tak to porieš tým zamestnancom ... :) a ty len občas skontroluj. ;) - máš na výber - viac typov PP viď ZP .. ale asi bude treba tú učtovníčku (ako už máš poradené;))
Puuusinka
01.10.13,20:27
ďakujem veľmi pekne ste úžašné,moc ste mi pomohli, čiže nie je to také zložité, ako to vyzerá! Účtovníčku mám, poradím sa ešte s ňou.
Puuusinka
01.10.13,20:28
ešte posledná otázka ma napadla, ak kolegyňa podniká a je živnostníčka, ja ju zamestnám, je to v poriadku? Ak ona podniká a je aj zamestnaná? Vyplýva jej z toho niečo? Nejaká povinnosť?
Katy a R
01.10.13,20:34
je to OK .. len aby stíhala ;)
veronikasad
01.10.13,20:36
Kolegyňa môže na toto obdobie živnosť prerušiť. Ak tak neurobí, môže byť zamestnaná aj v súbehu s podnikaním. Príjmy zo zamestnania zdaní v jednom DP spolu s príjmami z podnikania.

Čo sa týka odvodov, ak platí z minima ako živnostník, počas zamestnania bude platiť zo skutočného vymer.základu na základe RZZP z roku 2011 (do 31.12.2013, od 1.1.2014 na základe RZZP za rok 2012). Zmenu teba nahlásiť v zdr.poisťovni.
Ak je povinným platitelom odvodov do SP, na platbách sa nič nemení.
Puuusinka
02.10.13,15:46
ďakujem Vám všetkým
aduska_ba
25.12.13,16:28
Dobry den ,
mala by som na vas prosbu.
Chcem sa opytat.Som na PN mozem mat popri podnikani prijem?Opatrujem 2 deti u mna doma.Moze mi pomahat matka ,ktora je na dochodku bez naroku na mzdu a aby som nemusela za nu platit odvody?Dakujem velmi pekne za odpoved
Mila123
25.12.13,16:59
v tomto prípade áno, je to možné, bez toho aby so porušovala zákony
aduska_ba
27.12.13,16:03
Dobre som pochopila?Nebudem porusovat ziadne zakony ak ma matka zastupi pri podnikani?