Jelial
02.10.13,08:26
Som SZČO s JÚ, od r.2006 vlastnim HIM nehnuteľnosť, ktorá nebola odpisovaná z dôvodu nízkych príjmov, v jan.2013 bola vyradená do osobného užívania. Na LV je na meno nie na IČO, čiže LV sa meniť nebude. Budem platiť daň z príjmu v prípade predaja?
a_je_to
02.10.13,09:52
Zložitá otázka ... daň budeš platiť, ak ju buď priznáš, alebo ak ti daňový úrad príde nato, že si predal dom, ktorý bol zaradený v obchodnom majetku skôr, než uplynulo 5 rokov, od vyradenia. Rozhodujúce je, či kúpna cena domu bola vykázaná vo výkaze o majetku a záväzkoch, alebo sa v dome iba robili nejaké aktivity podnikania bez jeho evidencie v závierke.
Lebo po prvé, daňová správa dostáva nejaké informácie z katastra. Po druhé, zákon je písaný tak, že podmienkou oslobodenia je 5 rokov od vyradenia, nie neuplatnenie odpisov. Daňová správa číta zákon tak, ako je napísaný, nie vecno významne - ako okolnosť vplýva na základ dane v minulosti a v momente predaja. Čiže vyrúbi daň. Odvolací orgán posúdi, či je vyrúbenie v súlade so zákonom a rozhodnutie potvrdí. Tvojou pravdou sa nebude zaťažovať, Lebo výber daní sa neplní a každá daň ktorú daňovník procesne prehrá, sa počíta. Ostáva súdiť sa s účasťou daňového poradcu, alebo advokáta a tam zvykne daňová správa častejšie prehrať, než vyhrať. Lebo okrem toho, že existuje text zákona, bez jeho hlbšej právnej analýzy, existuje aj pravidlo hmotnej pravdy. A tú môže súd akceptovať v tej podobe, že ... dom síce bol evidovaný v majetku, ale podnikateľské výdavky nijako neovplyvnil a súd sa prikláňa k tomu, že zdanenie nie je oprávnené. Len ... to musí presadzovať na súde buď dobrý advokát, alebo dobrý daňový poradca, u ktorého súd akceptuje odbornosť a prirodzenú právnu autoritu. Asi tak ...
Jelial
02.10.13,16:30
Dakujem za odpoved, dani sa teda nevyhnem a potom aj platba do zdravotnej poisťovne... a čo ak zruším živnosť?
a_je_to
02.10.13,18:22
Lehota 5 rokov, po ktorej končí daňová povinnosť je deň vyradenia z podnikania. Bez ohľadu nato, či živnosť trvá, alebo nie. Kým lehota neuplynie, predaj podlieha dani a tým aj odvodom ZP.
Jelial
03.10.13,04:07
Je to veselé, aj ked v budúcom roku nebudem mať príjem, postupne miniem sumu z predaja na dan a na odvody. Tak mi treba, mala som byť politik :-)
Jelial
03.10.13,05:24
... nedá mi to, sa zasmeješ čo ma napadlo. OC budovi je cca 6500 €, ak si ju ja sama odkupim a zdaním v tomto roku, zruším živnosť, podám daňové a budem na ÚP, podporu nedostanem - nepriplácam si 8,- mesačne. Budúci rok predám ako súkromná osoba, aj tak bude podliehať dani z príjmu? Vďaka za odpoveď...
a_je_to
05.10.13,18:56
Odkúpiš sama od seba ? To nemôže fungovať ...
trevize
05.10.13,19:38
Co tak darovat nehnutelnost niekomu znamemu? A ten nasledne preda.
Ice dive
05.10.13,19:59
dani a odvodom do ZP podlieha všetko čo je zaradené v obchodnom majetku resp. nesplňa podmienku vyradenia 5 rokov... resp. pri fyzických osobách musí byť držba po novom minimálne 5 rokov... t.j. vyradiť, predať sám sebe darovať známemu pokiaľ to nebudú vlastniť 5 rokov... daň a odvody si zaplatia...
Antonia Jendrišáková
06.10.13,14:21
Nechaj zaradenú v majetku a v prípade predaja uplatníš do daňových výdavkov zostatkovú cenu.