Jennny1404
02.10.13,11:04
Vlastnime 3/4 domu a druhy vlastnik 1/4. Pred par mesiacmi sa obaja vlastnici zhodli na predaji domu.
Mame kupcu na dom, mensinovy vlastnik povodne suhlasil s predajom. Teraz zahlasil,ze chce tretinu sumy, za ktoru sa dom predava (lebo podla jeho slov ta jeho stvrtina ma taku hodnotu), inak nepodpise a nehc tam dom stoji hoc aj 50 rokov, jemu je to jedno. Kedze kupujuci berie dom na hypoteku, nemozeme odpredat len nase 3/4, banka potom hypoteku neposkytne. Da sa potom sudit s druhym vlastnikom? Dom je nepredajny za sumu, ktoru si on stanovil, nahdotil zhruba dvojnasobne svoj podiel (vlastni 1/4 domu a len 1/6 pozemku, na ktorom dom stoji, navyse neinvestoval nikdy nic do domu a dom sa predava zrekonstruovany). Kedze druhy vlastnik ma 70 rokov, tahanice po nasich sudoch nasledujucich x rokov su strasnou predstavou, navyse to pravdepodobne bude skomplikovane dedicskym konanim po nom dovtedy. Proste vyriesenie v nedohladne. Da sa to urobit nejako korektne, nehc dostane y predajnej sumy svoj regulerny podiel?
KEJKA
02.10.13,11:23
korektne jedine dohodou. Vidím to len na súdne riešenie, ale ak bude priamo v zmluve uvedené, že toľko dostane, koľko pýta, tak nevysúdite nič. Ledaže
v kúpnej zmluve bude uvedené jednoznačne delenie podľa spoluvlastníckych podielov. ešte ma napadlo - rozdeliť predajnú cenu osobitne na pozemok /vyššia cena a delenie 5/6 vo váš prospech/ a osobitne na dom - z tej ceny dostane 1/3.
Tiež je možnosť, že po predaji by ste súdnou cestou žiadali preplatiť náklady na rekonštrukcie minimálne v 1/4-ne.
Po predaji domu už na to budete mať čas, ale či dosiahnete svoj cieľ, to nikto nezaručí,
a potom nie košer spôsob -dohodnúť sa s predávajúcim na oficiálnej cene a doplatku pre vás..........ale to som tu ani písať nemala.
marjankaj
02.10.13,11:32
Veď kupujúci berie hypotéku. Tak asi nebude mať peniaze na doplatenie.
draik
02.10.13,14:05
Existuje možnosť vyporiadania podielového spoluvlastníctva súdom a jednou z možností je aj súdom nariadený predaj nehnuteľnosti.
Mária27
02.10.13,16:00
Ak bude súhlasiť v zmluve uvedenými s predajnými cenami domu a pozemku, nebude môcť bezdôvodne požadovať vyššie sumy ako je jeho podiel.
Navyše, pri zrušení spoluvlastníctva aj predajom bude musieť vydať bezdôvodné obohatenie - o čo sa zhodnotil jeho podiel investíciami.
Jennny1404
02.10.13,19:13
Dotycneho 1/4 vlastnika vooobec nezaujima suma na papieri. On si stanovil konkretne cislo, ze tolko on chce, na tolko si ceni svoj podiel a taku ma podla neho hodnotu. Bud tolko dostane, alebo nesuhlasi s predajom. (a zhodou okolnosti je ta jeho suma presne tretina predajnej ceny domu). Odmieta podpisat cokolvek, aj zmluvu o buducej kupnej zmluve, odmieta vydat papier, ktorym nehnutelnost nadobudol, odmieta cokolvek, kym nie je na papieri, ze on dostane tu pozadovanu sumu.
Jennny1404
02.10.13,19:18
To ale znamena, ze uvedenu zmluvu nepodpise a teda bojkotuje cely predaj. Tym padom sa nehnutelnost stava nepredajnou - teda do chvile, kym nenajdeme niekoho, kto bude ochotny kupti 3/4. Ak sa teda nehnutelnost preda a on ziska svoju ciastku, da sa to potom sudne napadnut, s odovodnenim, ze sa nepravom obohatil a my sme suhlasili len kvoli tomu, nehc neblokuje predaj?
Katy a R
02.10.13,19:23
- nuž keď nechce ustúpiť - a vy toľko nechcete dať ( nedá sa dohodnúť) - tak ostáva súd (viď prísp draika) ...
Mária27
02.10.13,19:43
opatrne pripraviť formuláciu zmluvy s presným cieľom. Pozri napr. § 37 (slobodne), § 41 (časť) ...
Mária27
03.10.13,12:59
Je to tak, ako píše Katy.