Kisska
02.10.13,12:43
Ahojte, prosím skúsených o pomoc a radu: som zamestnaná a v apríli t.r. som si založila aj živnosť. Moja HM zo zamestnania je cca 700€ +/-. Zo živnosti som mala doteraz (resp. do konca roku očakávam) príjem cca 2.000€, je to príjem veľmi nepravidelný. A aj veľmi nepravidelné sú náklady. Niekedy mám náklad aj takmer polovicu (hlavne cestovné náklady - benzín, parkovné a poštovné), niekedy žiadne. Agentúra, ktorá mi vypláca faktúry mi platí paušálne sumu 0,2€/najazdený km, ostatné náklady mi neprepláca. Vo faktúre tiež nie je vidieť, koľko platia za cestovné a koľko je "čistá odmena". VZ na zdravotné odvody mám teraz 0€.
Otázka: čo potrebujem k tomu, aby som mohla dať do daňového priznania skutočné náklady (ak budú viac ako 40%)? Musím mať auto prepísané na podnikanie, viesť knihu jázd? Berie sa do úvahy aj kniha jázd ak bude auto súkromné? Ako je to s odvodmi za mesiace, kedy som zo živnosti nemala príjem? A ako je to v mesiacoch, keby som v príjmoch spolu dosiahla odvodovy strop (keď by som si napr. odmenu nechala vyplatiť raz za tri mesiace)? Jednoducho hľadám spôsob ako sa čo najjednoduchšie vyznať v daniach a odvodoch. Zaplatiť čo treba, a vyhnúť sa pokutám. A ako si najlepšie zvoliť preddavky na budúci rok, aby som sa vyhla pálkam v marci. Od odvodov by som mala byť oslobodená do 06/2014, znamená to, že prvé preddavky platím v 07/2014 podľa podkladov z 04-12/2013? Alebo platím odvody a dane v roku 2015 za príjem 06-12/2014? Ešte mám milión otázok, preto dopredu ďakujem za trpezlivosť:)
veronikasad
02.10.13,14:43
Prvé preddavky na ZP budeš platiť po vykonaní RZZP za rok 2013 - najskôr od 1.1.2015. Pri príjme ktorý uvádzaš (cca 2000€, ak píšeš o tržbách- nie zisku) sa nestaneš povinným platitelom odvodov do SP od 1.7.2014.

Ak vykážeš za rok 2013 kladný základ dane (zisk), zdaníš ho v daňovom priznaní typu B za rok 2013 spolu s príjmami zo zamestnania, ktoré podávaš sama do 31.3.2014. Keďže nezd.časť základu dane máš uplatnenú v zamestnaní, počítaj s nedoplatkom 19 % zo základu dane z podnikania (platí v prípade, ak si zo zamestnania nebola dlhodobejšie na PN-ke a nevznikol ti z tohto dôvodu preplatok).
Kisska
03.10.13,07:15
@veronikasad Ďakujem veľmi pekne. Najjednoduchšie asi bude zvoliť paušálne výdavky (40%)? čiže moje daňové priznanie bude časť príjmov a odvodov zo zamestnania + časť z podnikania: príjem = 2000€, náklady -40% =800€ z tých 1200 zaplatím 19% daň z príjmu. Tak? Pri akej sume musím platiť aj ostatné odvody?
veronikasad
03.10.13,07:56
@veronikasad Ďakujem veľmi pekne. Najjednoduchšie asi bude zvoliť paušálne výdavky (40%)? čiže moje daňové priznanie bude časť príjmov a odvodov zo zamestnania + časť z podnikania: príjem = 2000€, náklady -40% =800€ z tých 1200 zaplatím 19% daň z príjmu. Tak? Pri akej sume musím platiť aj ostatné odvody?
Pre povinnú registráciu sa sledujú príjmy=tržby z podnikania - ak presiahnu 12-násobok min. vymeriavacieho základu, bez ohladu na počet mesiacov podnikania (pre rok 2013=registrácia od 1.7.2014 platí limit 12*402,50), staneš sa povinným platitelom odvodov do SP.