paulavarga0808
02.10.13,14:08
Chceme si kúpiť bežky, ale nevieme aké, dĺžka, kvalita a tak...
erik555
02.10.13,12:21
ked sa nikto neozve, tak strycek Google poradi :D
https://www.google.sk/#q=ako+vybrat+be%C5%BEky
skuku
02.10.13,13:46
kupovali sme bežky pred dvoma rokmi, tak ti skúsim pár vecí poradiť:
1. musíš si rozmyslieť, kde budeš chodiť bežkovať a akým štýlom - upravené trasy (klasika, korčuľovanie) alebo neupravený terén (bakcountry). Backcountry sú širšie, majú hrany a šupiny, využitím niečo medzi bežkami a skialpmi. Na upravenej trati sú pomalšie a skôr na oštaru, nezmestia sa do stopy. Pokiaľ budeš chodiť na upravené trate, musíš sa rozhodnúť medzi klasikou a korčuľovaním. Korčuľovanie je podľa mňa náročnejšie na podmienky, ale záleží na tom, kde bývaš a kam chceš teda chodiť. Napr. na Skalke je to na korčuľovanie výborné.
2. ak vyberieš klasiky, riešiš šupiny alebo bez. Ja mám šupiny, bez šupín som nemala, tak to neviem porovnať, ale vo všeobecnosti, nemusíš toľko špekulovať s voskami. Bezšupináči frflú, že šupiny sú pomalšie, čo ja dolu kopcom, naopak, oceňujem :-)
3. dĺžka lyží - v obchode sa ma nepýtali na výšku, ale na hmotnosť - to preto, že keď stojíš na oboch lyžiach, mal by sa popod ne dať prestrčiť papier, keď stojíš na jednej lyži, mala by byť celá na zemi - je to kvôli tomu, že pod nohu sa maže stúpací vosk, resp. sú tam tie šupiny, a teda keď ideš do kopca, tak jedna noha je na zemi, tým pádom sa ti nešmýka (za ideálnych podmienok :-)) a keď ideš dolu kopcom, stredná časť sa nedotýka zeme, teda ťa to nebrzdí (konce sa mažú kĺzavým voskom)
4. keď už máš vybratý typ lyží, ideš na topánky. sú iné na backcountry, korčuľovanie a klasiku. treba skúšať - ja som vyberala najteplejšie, aby mi nebola zima na nohy :-)
5. podľa topánok kúpiš viazanie, sú myslím dva typy, ale tomu moc nerozumiem. nejako som v nich nevidela príliš rozdiel (samozrejme pri rekreačnom používaní)
6. a ešte palice. dĺžku nám v obchode radili pod pazuchy a zdá sa mi to OK
7. a ešte jedna rada, ak môžem - nás stála výbava tak do 200 €. známi kupovali cez internet v akcii komplet - topánky, viazanie, lyže, palice tuším menej ako za 100€, ale bolo to poznať. zatiaľ, čo my sme si užívali, oni len nadávali a na ďaľšiu zimu kupovali to, čo sme mali my. a nadávali si, že tak nespravili hneď, že je to 100 a 1.
No snáď som na nič nezabudla, a aspoň trochu pomohla.