Soffi
02.10.13,13:23
S manzelom sa orzvadzame,pred 8 mesiacmi som sa odstahoe vala s nasho bytu, ktory sme kupovali na hypoteku, momentalne splaca hypo sam, kedze som aj povedala, ze ja byt nechcem. Teraz vsak vyrukovala jeho pravnicka s tym, ze ci ma vobec zaujem od neho nieco ziadat, lebo ze mi nepatri nic, Pocas manzelstva sme nadobudli nabytok, rok manzel nepracoval a zili sme z mojej MD,dalsie dva roky som bola na MD, on pracoval, a potom posledných 8 mesiacov v spolocnej domacnosti som pracovala, teraz mi tvrdia , ze neplatim uver , takze mozu este oni ziadat aby som mu vyplatila to co splaca sam, lebo hypoteka je na oboch, ja som chcela aby mi manzel vyplatil len cast penazi, ktore sa davali na splacanie pozicky v case , ked som uz pracovala, co je nejakych 1000e, ale pravda je ze osm sa zlakla toho , ze on odo mna moze ziadat zasa polovicu toho , co splaca sam odkedy som odisla, vie mi niekto pomoct?
focalor
02.10.13,11:29
len rychlo, vo vztahu k hypoteke je to tak, ako vravi exmanzelova pravnicka, mozno sa to zda nespravodlive, ale hypoteka sa vztahuje na oboch, teda kazdy by mal po rozvode platit 1/2 hypoteky, az kym sa majetok nevyporiada inak. spotrebovane prijmy nemozno do vyporiadania BSM zaratat (teda na bezne zivobytie, dovolenku, stravu a pod.), taketo vydavky by bolo mozne zapocitat, pokial by boli vynalozene na vylucny majetok exmanzela...
pokial bola hypoteka spolocne brana len na vylucny majetok exmanzela, tak je mozne ziadat vratil polovicu z toho, co bolo zo spolocneho vynalozene na jeho vylucny majetok...
Soffi
02.10.13,11:33
hypoteka bola brana pre nas oboch, teda na spolocny byt, v otm case sme nevedeli ze sa rozvadzat budeme, len mi pride nespravodlive, ze osm sa podielala dva roky na splacani niecoho, co bude patrit teraz vylucne jemu a ja na to nemam ziaden narok,
Xanti
02.10.13,13:57
No od manžela môžeš požadovať polovicu splátok istiny čo ste zaplatili za hypotéky počas trvania manželstva, teda od zobratia hypotéky do času tvojho odsťahovania sa.
Byt ostane mng. , hypotéka ostane mng. a on teba vyplatí. Nebude to veľa, lebo hodne zo splátky pohltili úroky.

Ak by žiadali od teba platenie hypotéky, tak polovica bytu by bola stále tvoja a ju by si potom mohla predať hocikomu.

Ono to nie je tak ako si napísala.
Takže to zhrniem :
1) polovica bytu tvoja, musíš splácať polovicu hypo aj nadalej a od ex mng. môžeš žiadať nájom za používanie aj tvojej polovice bytu
2) byt celý na mng, , hypotéka celá na mng. - mng. ti musí v yplatiť polovicu splatenej hypotéky za obdobie kedy ste spolu žili
Soffi
02.10.13,14:19
dakujem, otazka je ci z toho bude nieco vobec, kedze s ahypo platila len 2 roky, po splatkach e mesacne, a cela hypo je na 30rokov,
focalor
02.10.13,18:43
ja si dovolím oponovať k bodu 2) (ak som ho správne pochopil)... pokiaľ ide o vyporiadanie BSM po rozvode a jednému z manželov ostane byt a zároveň preberie záväzok na splácanie hypotéky, tak určite nevzniká aj nárok na vyplatenie 1/2 užsplatenej hypotéky.
Výpočet podielu na vyporiadaní BSM by som v jednoduchosti bral nasledovne (neuvažujem iné majetkové hodnoty a dlhy)... byt je aktívum, teda jeho hodnota ide na 1/2, hypotéka je pasívum (stále dlžná suma) a tá sa delí tiež na 1/2, a rozdiel medzi týmto je suma na vyplatenie jednému z manželov, ktorý si byt neponechá. V podstate ide o odpočítanie ceny bytu z výšky hypotéky a rozdiel sa vydelí 2 a ostane suma na vyplatenie
...
Xanti
02.10.13,19:07
Hm... trošku komplikovane si napísal to čo som napísala aj ja.
Mimochodom, ked pozriem na výpis z hypotekárneho účtu, tak vždy zaplačem. Lebo človek platí a platí a platí a ako blbec .. a z 80% sú to len úroky a na tie nemá nikto nárok. Ja som písala zo zaplatenej istiny hypotéky. A po dvoch rokoch toho ozaj veľa zaplateného nebude.
Soffi
03.10.13,04:13
Takze ak som spravne pochopila, podla toho , tak mi v podstate nevyjde nic, kedze bolo splatene velmi malo, co necini ani cele uroky....