kuravesele
02.10.13,14:43
Dobrý deň,
vedel by mi prosím niekto poradiť ako zaúčtovať tento prípad + či ide o samozdanenie alebo neovplyvňujúce DPH?

Firma platca DPH vyfakturovala tovar zahraničnému odberateľovi (FRANCÚZSKO) tiež platcovi DPH, tento tovar bol uložený na paletách ktoré sa tiež fakturovali tomuto odberateľovi (bolo to rozpísané na FA tovar + palety). FA bola vystavená bez DPH s odvolaním na paragraf 43.

Ale odberateľ (FRANCÚZSKO) nám reklamuje palety, že ich musel dať opraviť, že neboli v poriadku, tak nám zaslal FA na 300 Eur. Ako zaúčtovať tento prípad a použiť samozdanenie alebo je to neovplyvňujúce DPH?

Vopred ďakujem.
a_je_to
02.10.13,12:58
Došlú faktúru ignoruj, použi ju ako podklad a prílohu pre dobropisovanie paliet. Dobropis zaúčtuj a ďalej ošetri ako mínusovú odoslanú faktúru a pošli Francúzovi. samozrejme aj peniaze za uznanú reklamáciu. On nemal právo fakturovať, lebo ti nič nedodal, mal právo iba reklamovať a čakať, ako s reklamáciou naložíš.
kuravesele
02.10.13,13:18
Aha ďakujem, a zaúčtujem to na 518 alebo 601 ? Lebo tie palety mám zaúčtované na 601. Ďakujem ešte raz...:)
a_je_to
02.10.13,18:33
účtuješ na 311/601 mínusom. Mínusom dáš aj do SV, aj do priznania DPH v riadku 26.
kuravesele
03.10.13,03:53
no len keď to dám na riadok 26, v riadku 27 mi vyhadzuje logické chyby...na porade som sa kdesi dočítala že v takomto prípade môžem unížiť riadky 15 a 16...myslíte že to aj takto bude OK?
a_je_to
03.10.13,21:13
Ak dobropisuješ, tak opravuješ pôvodný základ dane a to ide do riadku 26, nie 16. Ak je v riadku 26 oprava základu aj zo zdaniteľného, aj z oslobodeného plnenia, tak kontrola na daň nemôže sedieť a treba ju ignorovať. Ak je to prekážkou, tak bude menšie zlo znížiť sumu v riadku 16 a 15 o dobropisovanú sumu.