Iwett
03.10.13,05:57
Dobrý deň, vedel by mi niekto poradiť, ktorý paragraf ktorého zákona hovorí o tom, že musia súhlasiť s návštevou cudzej osoby všetci, ktorí majú trvalý pobyt v byte? Ďakujem
Pre vysvetlenie: keď nemáme vysporiadané BSM s bývalým manželom a on si do spoločnej nehnuteľnosti vodí podozrivé návštevy, s ktorými ja nesúhlasím. Bolo mi povedané, že to nesmie. Len neviem podľa akého paragrafu
Tweety
03.10.13,05:27
Žiaden §.
A nemyslíš toto?
Predpis č. 372/1990 Zb.
Zákon Slovenskej národnej rady o priestupkoch
§ 49
Priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
(1) Priestupku sa dopustí ten, kto
a) inému ublíži na cti tým, že ho urazí alebo vydá na posmech,
b) inému z nedbanlivosti ublíži na zdraví,
c) úmyselne uvedie nesprávny alebo neúplný údaj pred štátnym orgánom, pred orgánom obce alebo pred organizáciou za účelom získania neoprávnenej výhody,
d) úmyselne naruší občianske spolunažívanie vyhrážaním ujmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obvinením z priestupku, schválnosťami alebo iným hrubým správaním,
e) od iného násilím sám alebo za pomoci ďalších osôb vymáha majetkové práva alebo práva z nich vyplývajúce, o ktorých sa domnieva, že mu patria bez vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu,
f) napomáha osobnou účasťou násilnému vymáhaniu majetkových práv alebo práv z nich vyplývajúcich, hoci na ich vymáhanie niet vykonateľného rozhodnutia príslušného orgánu.
(2) Za priestupok podľa odseku 1 písm. a) možno uložiť pokutu do 33 eur, za priestupok podľa odseku 1 písm. b) až d) a písm. f) pokutu do 99 eur a za priestupok podľa odseku 1 písm. e) pokutu do 331 eur.
veronikasad
03.10.13,05:28
Môžeš byť konkrétnejšia ?
buchač
03.10.13,05:33
....a upresníš aj niečo viac ???

Modelova situácia :
Dieťa má trvalý pobyt a predsa nebude rodičom povoľovať návštevy...
Opak situácie je samozrejmý ...rodičia hocikoho do bytu nemusia pustiť a decku to aj zakážu ...
Iwett
03.10.13,06:59
Pre vysvetlenie: keď nemáme vysporiadané BSM s bývalým manželom a on si do spoločnej nehnuteľnosti vodí podozrivé návštevy, s ktorými ja nesúhlasím. Bolo mi povedané, že to nesmie. Len neviem podľa akého paragrafu
Iwett
03.10.13,12:59
musí nejaký byť, keď mi to povedala pani z priestupkového, že bez súhlasu ostatných s trvalým pobytom nesmie cudzia osoba vstúpiť do nehnuteľnosti. Čo som to zle pochopila?
marjankaj
03.10.13,13:14
Tak ti mala tá pani aj povedať ten §.
Naša dcéra bola tri mesiace mimo republiky. To k nám nikto nemohol vtedy prísť? Ani plynári? Bez jej súhlasu? Písomného? Overeného notárom?:eek:

Vysporiadaj si BSM a potom nemusíš špekulovať.
Iwett
03.10.13,13:26
keby bolo vysporiadanie také jednoduché, neotravovala by som tu ľudí, či by mi pomohli....keď bývalý manžel mňa ani deti do spoločného domu a robí rôzne podrazy....a kým sa vysporiada bsm ja mám scvokúť z toho? Nepýtala som sa pani z priestupkového aký je to paragraf, lebo som myslela, že si ho nájdem...a nepodarilo sa.... A nie sú to špekulácie, súd o vysporiadanie už beží,k ale môže to trvať dlhšie ako pár dní....Ale aj tak ďakujem za radu
marjankaj
03.10.13,13:29
Tak sa odsťahuj a žiadaj, aby ti manžel vyplatil tvoj podiel.
Žabinka
03.10.13,13:36
pani skôr myslela bez súhlasu ostatných vlastníkov.. trvalý pobyt s tým nemá nič..
Onko
03.10.13,13:43
Myslím, že ani toto nie je pravda, spoluvlastník môže využívať nehnuteľnosť neobmedzene, pokiaľ to nie je nejako zmluvne alebo súdne ošetrené. V tomto nepomôže ani vysporiadanie BSM, pokiaľ výsledkom bude, že každý bude vlastniť polovicu, lebo aj vtedy tú nehnuteľnosť môže každý využívať neobmedzene (rozumej vodiť si tam koho chce a pod.), riešením je jedine zmluvne sa dohodnúť, že návštevy sa budú odsúhlasovať, alebo potom vysporiadať sa tak, že nehnuteľnosť zostane len jednému, a druhý bude vyplatený a odsťahuje sa.
Iwett
04.10.13,05:05
a toto nieje pravda?
§ 194 TZ

........................Neoprávneným vniknutím je nežiadúci vstup do domu alebo bytu, uskutočnený bez súhlasu alebo dokonca proti vôli oprávneného užívateľa, ktorým sa v podstate zasahuje do domovej slobody.
Neoprávnené zotrvanie v obydlí iného znamená, že páchateľ neoprávnene zotrváva ďalej v obydlí iného, aj ked tento prejavil výslovný alebo konkludentný nesúhlas s ďaľším zdržiavaním sa páchateľa vˇjeho obydlí a prejavil vôlu aby páchateľ odišiel resp. ho ku tomu vyzval.......................
julysak
04.10.13,05:10
plynári a podobní majú vstupy extra povolené :D
julysak
04.10.13,05:14
ale veď vstúpil oprávnene = na základe pozvania tvojho bývylého
a kedže máte ešte BSM / nemáte podľa dohody nakreslenú čiaru koho je čo, môže ísť aj do tvojej spálne :D
julysak
04.10.13,05:17
"" spoluvlastník môže využívať nehnuteľnosť neobmedzene, pokiaľ "" kým neobmedzuje neobmedzené právo užívania druhého spoluvlastníka
Modelový príklad :
tebe sa už veľmi chce a on ešte číta noviny na WC :D

PS
A dokazuj potom na súde, že jemu sa nechcelo a mal ťa pustiť, lebo tebe sa chcelo

PS
Krajné riešenie : vaňa / umývadlo / nočník / balkón (ako Zlota :D )
Iwett
04.10.13,05:31
Podľa môjho názoru ja keď nesúhlasím, aby niekto cudzí býval v predmetnej nehnuteľnosti okrem bývalého manžela je to v poriadku. Ja som odišla, aby som sa vyhla sporom a on sa začal správať ako majiteľ, vodí si tam návštevy, robí hlučné zábavy a keď tam chcem po niečo ísť tak ma nepustí. Nehodí sa tam citácia §, že niekto zotrváva ďalej v obidlí iného aj keď tento prejavil výslovný nesúhlas?
julysak
04.10.13,05:35
vodiť si tam môže
nesúhlasiť môžeš, ale kedže nemáte tú čiaru, tak iba potichu
ALE " keď tam chcem po niečo ísť tak ma nepustí"
- toto už obmedzuje tvoje neobmedzené právo užívania spoluvlastníctva
- nepustí
- zober si zo sebou policajtov a uvidíšššš :D
Iwett
04.10.13,05:35
plynári a podobní nie sú tam bez súhlasu a vysloveného neželania si ich tam. To je niečo iné. Ale keď si dovedie spolumajiteľ návštevu s ktorou ja nesúhlasím dáva to logiku, že vlastne obmedzujú osobnú slobodu spolumajiteľov.
ivka70
04.10.13,05:37
Nie nehodi, lebo tvoj exmanzel ten suhlas dal. Ty ho nemozes obmedzovat v tom, komu moze a komu nemoze dat suhlas, je rovnakym vlastnikom nehnutelnosti ako ty.
Na druhej strane, aj ty mozes robit to iste, vyuzivat nehnutelnost, vodit si tam navstevy - ak ti v tom ex brani, zavolaj policiu na asistenciu.
Rozhodla si sa odstahovat, tak neries, co sa deje, ked tam nie si - pokial ti tvoj majetok niekto vyslovene nenici a pod.
julysak
04.10.13,05:45
Čo na tomto nerozumieš :
- máte BSM
- nemáte čiaru podľa dohody
- on môže neobmedzene užívať celé
- ty môžeš neobmedzene užívať celé
- ale súčasne :
- - obaja IBA v 1/2
- - nesmiete obmedzovať druhého
PS
Ak ťa nepustí = obmedzuje ťa v tvojom práve
Ak ťa pustí (a je tam aj iná) = neobmedzuje ťa
Aj ty si tam môžeš niekoho priviesť = neobmedzíš ho
-- - jedine že by bol inak "obmedzený" :D
Iwett
04.10.13,06:02
rozhodla som sa odsťahovať, to je pravda, a nebudem sa pretekať s bývalým, kto si tam koho dovedie, aby boli problémy. Len som chcela vedieť, na čo mám právo ja a na čo on, kým sa nehnuteľnosť nevysporiada. ďakujem za odpovede.
aj keď citácia, ktorú som uviedla vyššie , že niekto zotrváva proti vôli vlastníka mi príde, že by mali súhlasiť obidvaja, nielen jeden
Iwett
04.10.13,06:05
Ďakujem za rady...aj keď mne to príde ako obmedzovanie mojej slobody, že v mojom dome je cudzia žena a tvári sa ako pani domu...ale nebudem to riešiť....len dúfam, že súd nebude trvať roky. Pekný deň