pytam_sa
03.10.13,06:39
Mnou vystavené faktúry mi neuhradil, jednu faktúru mi vrátil, druhú započítal do škôd, ktoré sú v rovnakej výške, ako mnou vystavené faktúry. Vrátenú faktúru odôvodnil tým, že v zmluve nie sú zakotvené žiadne preplácania nákladov. To bolo na základe ústnej dohody, podľa ktorej mi už raz takúto faktúru preplatil. Ako sa brániť? Jeden celý mesiac mi nezaplatil a na "škody" prišiel až po korektnom ukončení spolupráce, ukončenie bolo navrhnuté z jeho strany.
ďakujem za odpoveď.
veronikasad
03.10.13,05:00
SZČO nemá zamestnávatela. Náhradu škody môže žiadať len za to, čo máte dohodnuté v zmluve. To platí aj opačne, ak nemáš dohodnuté preplácanie nákladov (neviem akých?), nemôžeš ich faktúrovať.

Akú prácu si vykonávala a o aké škody ide ?
pytam_sa
03.10.13,05:06
v eventovej agentúre.. organizovala som firemné akcie a keď som bola s klientom niekoľko dní, na základe ústenej dohody som si fakturovala náklady na dopravu (jazdila som svojim autom) Mali sme dohodnutý fixný paušál, plus ďalšie odmeny po splnení plánu. Nezaplatil mi ani fix, ani náklady na dopravu, keď som bola tri dni s klientom.
veronikasad
03.10.13,05:17
Bohužial, na základe ústnej dohody sa nedá nič vymáhať. Náhradu škody, ktorú od teba žiada, ste mali v zmluve dohodnutú ? Ak ano, môže urobiť jednostranný zápočet faktúry. V prípade, že s jeho faktúrou nesúhlasíš, zrejme to budeš musieť riešiť súdnou cestou - ak ide o väčšie sumy a oplatí sa ti to.
pytam_sa
03.10.13,05:45
v zmluve nebolo nič také dohodnuté, žiadne pokuty ani penále.. a navyše, klient moje náklady jemu uhradil, pretože boli položkou v jeho faktúre, tak nevidím dôvod, prečo by mi ich nemal zaplatiť..
veronikasad
03.10.13,05:48
Task mu pošli upomienku na nezaplatenú faktúru s tým, že ak ju neuhradí, budeš si platbu vymáhať súdnou cestou.
pytam_sa
03.10.13,06:33
ďakujem
Stefan2005
03.10.13,09:05
... nie som si istý, že "na základe ústnej dohody sa nedá nič vymáhať".

viď napr.: http://www.e-pravo.sk/questions/view/302/ustna-dohoda :
"Na záver teda je možné zhrnúť, že ústna dohoda je dohoda, ktorá bola uzatvorená tak, že na ústny návrh navrhovateľa na uzatvorenie dohody bolo reakciou ústne prijatie tohto návrhu bez výhrad, doplnkov a zmien, a to buď medzi osobami prítomnými, alebo tiež na diaľku prostredníctvom telefónu. Ústna dohoda je právne záväzná a platná, pokiaľ zákon nepredpisuje pre danú dohodu písomnú formu. "

... teda zadávateľ vie dokázať, že s klientom strávil čas, objednávateľ túto službu klientovi vyfakturoval a klient mu ju zaplatil.... takže dôkazných materiálov by bolo viacej... ale možno právnici sa vyjadria k tomuto presnejšie...