pene
03.10.13,07:31

Nazdar. Upozornujem, ze to nemam od nikoho odobrene a kedze mi neporadili ani na danovom urade, urobil som to podla mojho najlepsieho presvedcenia. Predaj aplikacie mam povoleny len pre Slovensko. Pre predaj do inych krajin sa to moze podstatne komplikovat, nakolko je mozne, ze by to bolo potrebne zdanit v krajine predaja.

Pre priklad budeme uvazovat, ze som predal 100 licencii po 0,99€ s DPH.
V uctovnictve vytvorim pohladavku s nasledovnymi polozkami:
- Aplikacia Meniny a mena Pro .... 100 x 0,99 s DPH,    DPH 20%
- Tranzakčný poplatok pre Google .... 100 x -0,25 ,   DPH 0%
 

Takto mi vyjde celkova cena pohladavky 57,50 zaklad, 16,50 DPH a 74,00 celkova cena s DPH, ktoru potom uhradim prijmom od Google. Tento prijem ale pride v Kč a nakolko Google pocita kurz podla aktualneho listka pre kazdy jednotlivy predaj, vypocitam si taky kurz Kč-Euro, aby sa suma v Kc presne rovnala sume pohladavky v Euro

Takto sa mi DPH-cka dostane do priznania a prijem je zdaneny ako vsetky ostatne prijmy

Ako som pisal, neviem ci je to dobre, ale robim to takto. Ak prides na lepsie riesenie, napis mi prosim Ta na nemec@ipndata.sk. A ak aj na nic neprides, aspon mi napis, ze si moju odpoved dostal

Peter Nemec
a_je_to
09.10.13,20:01
Účtovanie tvojho obchodu je v JÚ omnoho ťažšie, ako by bolo v PÚ. Lebo musí byť urobené tak trochu proti zásadám JÚ, ktoré účtuje iba skutočné príjmy a výdavky. Tvoj prípad však obsahuje kompenzáciu nákladov a výnosov, resp. príjmov a výdavkov, ktoré by neposkytovalo obraz ani pre účtovanie DPH, ani podklady pre vyplnenie priznania DPFO – B. Podľa zmluvy a prijatých súm za mesiac si urobíš svoje doklady a zaúčtuješ ich v nasledovnom rozpise – tvoj príklad na 100 aplikácií. Ak poznáš počet predaných aplikácií a zmluvné sadzby, tak je to dobre, máš z čoho vychádzať.
100 x 0,99 = 99 Eur - je suma tržieb s DPH – zaeviduješ do knihy pohľadávok,
100 x 0,824 = 82,40 - je suma mesačného základu DPH pre priznanie
100 x 0,165= 16,50 - je rozpis DPH z príjmu za služby pre priznanie
59,20 – napr. nabehlo z Googlu na účet. Zo zmluvy vieš, že je to za 80 aplikácií x 0,99 = 79,20 mínus 80 x 0,25 = 20, teda tých 59,20. Do peňažného denníka píšeš 66,00 príjem za služby základ plus 13,20 DPH príjem. A k tomu druhý riadok výdaj služby 20,00, ktorý v danom mesiaci príjmu uvedieš aj do riadku 11 priznania DPH a dopočítaš DPH do riadku 12 ako samozdanenie, aj riadku 21 priznania DPH, ako odpočet. Rozdiel 66 + 13,20 – 20 je tých prijatých 59,20.
O ten príjem 79,20 znížiš sumu konkrétnych pohľadávok v Knihe pohľadávok – môže ísť o úhradu z rôznych mesiacov vykázania, teda k rôznym pohľadávkam v evidencii.
Kurzy CZK a EUR to je druhá časť otázky, kde musíš uplatniť fantáziu pri identifikácii úhrady. Ak na účet nabehla suma v CZK, zodpovedajúca za predaj 80 aplikácií a sume denného kurzu 59,80, tak do denníka príjem zapíšeš s rozpisom na 66,0 príjem služba, 13,20 príjem DPH, výdaj 20,00 pre Google a 0,60 kurzový zisk – ostatné príjmy daňové. Lebo inak nevysporiadaš ani pohľadávky, ani ostatné.
Inak, nemusíš sa obávať predaja aj mimo SR nepodnikateľom. Buď to v rámci EU zdaňuješ ty, akoby to bolo v SR, alebo mimo EU si to zdaňuje príjemca služby.
promont maja
10.10.13,04:48
... musím pochváliť ... super odpoveď ...
pene
10.10.13,07:27
Ano, dakujem, naozaj super odpoved