nadica
19.03.06,09:18
Samostatne hospodáriaci roľník v minulosti / cca v roku 2004/ kúpil koňa. Má vystavené papiere, že je majiteľom. Nedal si ho však do účtovníctva. V tomto roku používal tohto koňa na podnikateľskú činnosť. Chcel by si ho aj zaradiť do účtovníctva a odpisovať. Nemá však znalecký posudok na toho koňa a pravdepodobne ho ani nebude mať. Kúpnu zmluvu už tiež nemá. Môže si vôbec dať koňa do HIM a odpisovať? Môže použiť vstupnú cenu koňa v ľubovoľnej hodnote napr. na základe podobných inzerátov? :confused:
jana2
19.03.06,08:30
Do účtovníctva ho zaradí v r.2004 kedy ho kúpil a v cene, za ktorú ho kúpil.
Odpisovať ho bude od r.2004. Daňové odpisy sa môžu prerušiť, takže za r.2004
mohol mať daň.odpisy prerušené. Avšak mal ho mať uvedený vo výkaze o majetku a závazkoch k 31.12.2004.
nadica
19.03.06,08:38
Do účtovníctva ho zaradí v r.2004 kedy ho kúpil a v cene, za ktorú ho kúpil.
Odpisovať ho bude od r.2004. Daňové odpisy sa môžu prerušiť, takže za r.2004
mohol mať daň.odpisy prerušené. Avšak mal ho mať uvedený vo výkaze o majetku a závazkoch k 31.12.2004.
takže v podstate ak tomu dobre rozumiem, HIM, ktorý bol v minulých rokoch kúpený na súkromné účely, sa už vlastne nedá zaraďovať do podnikania. Jedine opravovať účtovníctvo v dobe obstarania ...
STRELEC
19.03.06,08:50
takže v podstate ak tomu dobre rozumiem, HIM, ktorý bol v minulých rokoch kúpený na súkromné účely, sa už vlastne nedá zaraďovať do podnikania. Jedine opravovať účtovníctvo v dobe obstarania ...
Ani nie. Čítaj, čo Ti poradila Janka. V roku 2004 zaradiť do dlhodobého majetku, ale neodpisovať (odpisy odložiť). Opraviť za rok 2004 výkaz o majetku. Za rok 2005 už podľa potreby - odpisovať / neodpisovať.
O hodnote takéhoto majetku ale musí byť doklad. V tom je problém. Tento doklad o vstupnej cene je potrebné mať.
nadica
19.03.06,08:58
Ďakujem, už rozumiem..
STRELEC
19.03.06,09:01
Ďakujem, už rozumiem.."De nada" (doslovný preklad=za nič), hovoria španieli. :)
sybila3
08.12.09,07:47
ja mám podobný prípad, kone boli kúpené ani neviem kedy, boli súkromné. Ale tento rok začal szčo účtovať jazda na koni na faktúre, takže keby som ho na začiatku roka preradila do podnikania v nulovej hodnote, nechce odpisovať, tak vypíšem len protokol o preradení so vstupnou cenou nula. bolo by to dobré?