LaraC
03.10.13,10:22
Zdravím poraďáci! Hľadala som odpoveď na moju otázku, ale nenašla som približne môj prípad.
Prosím o radu - Idem podpisovať pracovnú zmluvu. Budem zamestnancom slovenskej firmy, ale na školenie idem do čiech na centrálu na 4 dni.
Chcela by som vedieť, čo je firma povinná zabezpečiť? Ubytovanie mi platia, ale o strave a platení cestovného nič nehovorili. Neviem, ale myslím si, že by to mala byť samozrejmosť....
Čo by mi mali teda zabezpečiť-preplatiť??
Ďakujem za skorú odpoveď
Tweety
03.10.13,08:23
Všetky náklady spojené so ZPC podľa Zákona o CN.
veronikasad
03.10.13,08:42
Bude mať počas školenia zabezpečené bezplatné stravovanie ?
LaraC
03.10.13,09:04
ďakujemza rýchlu odpoveď. A vedela by ste mi to aj presne napísať? Čítala som zákon, ale je tam viac vecí, ktorým nerozumiem. Napríklad, čo sa týka toho stravného. Vedela by ste mi to vypočítať? Malo by sa mi to brať tak, že prvý deň pricestujem, čiže reálne tam budem "pracovať" 3 dni, pretože posledný deň je znova cesta späť.. Mali by mi to preplatiť, či dať peniaze v hotovosti tam?
avalik
03.10.13,09:14
§ 4

(1) Zamestnancovi vyslanému na pracovnú cestu patrí

a) náhrada preukázaných cestovných výdavkov,
b) náhrada preukázaných výdavkov za ubytovanie,
c) stravné,
d) náhrada preukázaných potrebných vedľajších výdavkov,

§ 13
Stravné

(1) Pri zahraničnej pracovnej ceste zamestnancovi patrí za každý kalendárny deň zahraničnej pracovnej cesty za podmienok ustanovených týmto zákonom stravné v eurách alebo v cudzej mene. Stravné v eurách alebo v cudzej mene je ustanovené v závislosti od času trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky v kalendárnom dni, pričom čas trvania zahraničnej pracovnej cesty mimo územia Slovenskej republiky je rozdelený na časové pásma

a) do 6 hodín vrátane,
b) nad 6 hodín až 12 hodín,
c) nad 12 hodín.

(4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.



§ 36
Preddavky na náhrady a vyúčtovanie náhrad

(1) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok na náhrady podľa tohto zákona do sumy predpokladaných náhrad (ďalej len „preddavok“) pri vyslaní na zahraničnú pracovnú cestu a pri vyslaní do štátu Európskej únie. Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi preddavok pri inej skutočnosti zakladajúcej nárok na náhrady iba na žiadosť zamestnanca.

(2) Preddavok alebo jeho časť môže zamestnávateľ po dohode so zamestnancom poskytnúť aj

a) formou cestovného šeku,
b) zapožičaním platobnej bankovej karty zamestnávateľa alebo medzinárodnej platobnej bankovej karty zamestnávateľa,
c) prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v eurách alebo prevodom na účet zamestnanca vedený v banke alebo pobočke zahraničnej banky v cudzej mene.
LaraC
03.10.13,09:21
Ďakujem!!!!!!!!!!!!!