jurajdr
03.10.13,10:29
Dobry den,

Ak mam novovzniknutu s.r.o. so zakladnym imanim 5000EUR, mozem ako spolocnik/konatel predat sukromny majetok tejto s.r.o. ? Jednalo by sa o specificku vypoctovu techniku, ktora by sluzila k predmetu podnikania v realnej hodnote cca 2000 EUR (10 kusov techniky ). Cital som nieco o limite 500 eur na vec ( potom potrebujem znalecky posudok ? ). Mozem teda realizovat predaj 10tich veci ( 10 kupno-predajnych zmluv) po 200 EUR odo mna ako sukromnej osoby do s.r.o. ? Ak by sa to teda realizovalo, bude to evidovane ako naklady vo vyske 2000 EUR , alebo sa to transformuje do zakladneho imania v nepenaznej forme? V pripade ze budem mat prijem spolocnosti taktiez 2000 do konca roka bez dalsich nakladov, budem mat teda zisk 0, alebo 2000 ?

Dakujem.
europoradna
03.10.13,08:47
Mam podobnu zalezistost, no prepis bytu na sro. Viete mi poradit urcite vyhody a nevyhody pripadne ako prebieha prepis? Dakujem
Moja SRO
03.10.13,08:58
nákup hnuteľných vecí (výpočtovej techniky) od súkromnej osoby - nepodnikateľa = ok = nákladová položka SRO.....ale preboha, prečo chce niekto predávať vlastný byt SRO?
europoradna
05.10.13,13:37
hm je to komplikovane, ale v konecnom dosledku ake su nevyhody a teda je nejake vyhoda okrem zvysenia zakladneho imania? Dakujem
sroservis
08.10.13,18:42
Podľa môjho názoru hlavná nevýhoda spočíva v zaradení bytu do obchodného majetku spoločnosti a teda v možnosti uspokojovania veriteľov sro aj z tejto časti obchodného majetku.

Ak si toto riziko vyhodnotíte ako nízke, zrejme prevládne výhoda - napr. najmä ak s.r.o. je platiteľom DPH, možnosť využiť odpočet na náklady spojené s rekonštrukciou bytu.

pekný deň

Ešte dopĺňam odpoveď na prvú otázku, pri tom postupnom predaji vznikne spoločnosti náklad, nedôjde k zvýšeniu základného imania (to sa robí rozhodnutím VZ, resp. jediného spoločníka v spojení s prevzatím vkladu a registráciou do obch. registra)