Žanette
03.10.13,11:38
Ahojte poradaci, nechcem furt otravovat ale musim.
Uz som sa tu docitala kopec veci, ale este potrebujem vediet. SZCO zaroven aj zamestnavatel prerusil zivnost . Odhlasil vsetkych zamestnancov, tak som odhlasila SZCO ako zamestnavatela na RL zamestnavatela. Treba este odhlasit SZCO/FO/ so socialnej poistovne aj ako zivnostnika na RLFO? A zo ZP ho treba odhlasit tiez? Dakujem
Žanette
04.10.13,06:55
AZ viete niekto poradte, vdaka
kn-alka
04.10.13,07:02
SZČO sa musí odhlásiť zo soc.poi aj zo zdrav.poi.
Momentálne neviem, či to za neho spravil živnostenský úrad, ja pre istotu automaticky posielam RLFO aj odhlášku do ZP.
Žabinka
04.10.13,07:54
Ja som nedávno riešila prerušenie živnosti.. Živnostenský úrad to oznamuje zdravotnej poisťovni a daňovému úradu, sociálnej poisťovni to treba ohlásiť osobne. Na daňový úrad treba osobne vrátiť kartičku DIČ.

info z internetu: Prerušenie živnosti oznámi daňovému úradu a zdravotnej poisťovni za podnikateľa živnostenský úrad. Prerušenie živnosti musí podnikateľ sám oznamovať len v Sociálnej poisťovni (nezabudnite predložiť Sociálnej poisťovni kópiu potvrdenia o pozastavení živnosti zo živnostenského úradu). Živnostník sa v Sociálnej poisťovni odhlási z povinného poistenia pomocou tlačiva Registračný list FO. Daňovému úradu musí vrátiť osvedčenie o registrácii do 15 dní od pozastavenia živnosti. Po obnovení živnosti vydá daňový úrad nové osvedčenie o registrácii s pôvodným DIČ.

Je potrebné tiež upozorniť, že po ukončení doby pozastavenia živnosti, ktorú živnostník oznámil obvodnému úradu, sa jeho živnosť obnovuje automaticky. Po tomto dátume sa podnikateľ považuje za SZČO, z čoho mu vyplývajú povinnosti voči Sociálnej poisťovni, zdravotnej poisťovni aj daňovému úradu.
Žanette
04.10.13,08:10
A este sa opytam, je neaky rozdiel ked ho prihlasim ako samoplatitela, alebo do jeho srocky ako zamestnanca???
kn-alka
04.10.13,08:17
ako samoplatiteľ si bude musieť platiť zdravotné poistenie, SP nemusí, ale nepôjdu mu roky do dôchodku a nebude mať nárok na PN-ku.
Ako zamestnanec bude mať platené všetky poistenia.
Žanette
04.10.13,08:46
Aha dakujem pekne, a moja dufam posledna otazka sa tyka zrusenia uctu. Je potrebne pri zruseni registracie DPH zrusit aj ucty v banke? Lebo sice zivnost sa prerusila, ale platby stale chodia na ucet. Ako to je s tym ?
Tweety
04.10.13,08:53
NIe, netreba rušiť, účty v banke so zrušením registrácie dph nijako nesúvisia.
Žanette
07.10.13,07:18
Zdravim , chcem sa opytat na to pozastavenie zivnosti, ak ju o rok obnovime ako je to s danovym uradom, vratia mi karticku s tym istym DICom? A kedze som doteraz bola mesacny platca a firma nedosahuje take prijmy, mam moznost sa nahlasit ako stvrtrocny platca alebo existuje aj polrocny? Dakujem
Žabinka
07.10.13,07:23
Zdravim , chcem sa opytat na to pozastavenie zivnosti, ak ju o rok obnovime ako je to s danovym uradom, vratia mi karticku s tym istym DICom? A kedze som doteraz bola mesacny platca a firma nedosahuje take prijmy, mam moznost sa nahlasit ako stvrtrocny platca alebo existuje aj polrocny? Dakujem
Čítala si si informácie, ktoré som ti pricapila z internetu? Jasne sa tam píše, že živnosť sa obnovuje automaticky.
Žanette
07.10.13,07:43
No to som si citala, len by som este chcela vediet, ci ostavam aj mesacny platca, alebo sa mozem stat stvrtrocnym platcom. Kde by som nasla nieco o tomto.?
kn-alka
07.10.13,07:51
No to som si citala, len by som este chcela vediet, ci ostavam aj mesacny platca, alebo sa mozem stat stvrtrocnym platcom. Kde by som nasla nieco o tomto.?

Zákon o DPH
§ 77
Zdaňovacie obdobie


(1) Zdaňovacím obdobím platiteľa je kalendárny mesiac okrem odseku 2.

(2) Platiteľ sa môže rozhodnúť pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok, ak uplynulo viac ako 12 kalendárnych mesiacov od konca kalendárneho mesiaca, v ktorom sa stal platiteľom, a za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov nedosiahol obrat 100 000 eur.

(3) Ak sa platiteľ rozhodne pre zdaňovacie obdobie kalendárny štvrťrok podľa odseku 2, je povinný oznámiť túto zmenu daňovému úradu do 25 dní od skončenia kalendárneho mesiaca, v ktorom sa splnili podmienky podľa odseku 2. Zmena zdaňovacieho obdobia na kalendárny štvrťrok môže nastať len k prvému dňu kalendárneho štvrťroka nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ splnil podmienky podľa odseku 2. Ak v priebehu zdaňovacieho obdobia platiteľ prestane plniť podmienky podľa odseku 2, končí sa prebiehajúce zdaňovacie obdobie posledným dňom kalendárneho mesiaca, v ktorom podmienky prestal plniť.

Platcom DPH si AUTOMATICKY mesačným. Ak spĺňaš podmienky a rozhodneš sa, že chceš byť štvrťročným platcom DPH, pošli na DÚ listom OZNÁMENIE, že sa stávaš štvrťročným platcom DPH, lebo spĺňaš podmienky podľa §77 ods. 2
Žanette
07.10.13,07:56
Dakujem pekne za odpovede.
Žanette
07.10.13,08:08
A este jedna otazka, je povinnost zlozit zabezpeku aj danovnik ktory pokracuje v zivnosti po jej preruseni ked mu danovy urad vrati vlastne to iste DIC?
kn-alka
07.10.13,08:11
Zábezpeka je len pre tých, ktorý si v minulosti neplnili poriadne daňové povinnosti !!
kn-alka
07.10.13,08:14
No to som si citala, len by som este chcela vediet, ci ostavam aj mesacny platca, alebo sa mozem stat stvrtrocnym platcom. Kde by som nasla nieco o tomto.?

Ešte k tomuto DPH..... pri prerušení živnosti ste zrušili aj registráciu na DPH? Alebo ste naďalej posielali nulové daňové priznanie?
Podľa mňa, ak ste zrušili registráciu na DPH, teraz nebudete automaticky platcami DPH, môžete však požiadať o dobrovoľnú registráciu.
Žanette
07.10.13,08:33
kn-alka : Este som nic neposielala ziadne zrusenie, volala som na DU a tam mi povedali ze mam poslat zrusenie registracie pre DPH ale aj pre daň z prijmov, ale po obnoveni zivnosti po roku ostaneme platci urcite. Tak teraz neviem veru.
Mam to zatial pripravene.
kn-alka
07.10.13,08:42
Treba sa obrátiť na správkyňu dane - vysvetlí.
Žanette
07.10.13,08:47
Ok dakujem pekne .Pekny den.