stuko
19.03.06,10:53
Priatelia,

mam na vas otazku. ako zivnostnik planujem zobrat jedneho brigadnika na DoBPS. Chcel by som sa opytat, ci by som sa s snim mohol dohodnut na stravnych listkoch, za podmienok, ako to ustanovuje napr. zakonnik prace pre klasickych zamestnancov.

Je to vobec mozne ? Kedze som ako zivnosntik doteraz nemal zamestnancov, resp. brigadnikov, logicky som nemal ani socialny fond, co keby som teraz nieco take zaviedol a vyplacal to z toho ?

hm ? poradite ?
kukučka
19.03.06,10:07
je to možné
stuko
19.03.06,10:14
je to možné

kukucka, dakujem za odpoved, chcem sa potom este opytat, tuto vyhodu mu normalne hodim do dohody, ze ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma narok na gastrac v hodnote XY, pricom 55 % zo sumy mu uhradzam ?

Potom co sa tyka 55% mam ju zauctovat ako prevadzkovu reziu ?(tak davam listky sebe)

Este sa chcem opytat, ci poplatok za tlac listkov (odmena firme) hradim ja, alebo zamestnanec
kukučka
19.03.06,10:18
kukucka, dakujem za odpoved, chcem sa potom este opytat, tuto vyhodu mu normalne hodim do dohody, ze ak odpracuje viac ako 4 hodiny ma narok na gastrac v hodnote XY, pricom 55 % zo sumy mu uhradzam ?


môžeš

Potom co sa tyka 55% mam ju zauctovat ako prevadzkovu reziu ?(tak davam listky sebe)

ánol

Este sa chcem opytat, ci poplatok za tlac listkov (odmena firme) hradim ja, alebo zamestnanec

ty

veď to vlastne všetko vieš
tonkat
19.03.06,10:19
Este sa chcem opytat, ci poplatok za tlac listkov (odmena firme) hradim ja, alebo zamestnanec
Je to tvoj výdavok, ty ho hradíš.
stuko
19.03.06,10:22
dakujem, dakujem, som si to chcel radsej overit :)
Evicafa
19.03.06,10:33
No, neviem. Ja som v ktoromsi Poradcovi čítala (teraz ho neviem narýchlo nájsť), že dohodárom sa môže poskytovať stravné iba ak je to zakotvené v Kolektívnej zmluve, a keďže živnostník žiadneu Kolektívnu zmluvu uzatvárať nemôže, nemôže ani poskytovať dohodárom stravné. Takže ja im ho neposkytujem. Ak sa mi ten článok podarí nájsť, hneď sa ozvem.
Chobot
20.03.06,08:03
No, neviem. Ja som v ktoromsi Poradcovi čítala (teraz ho neviem narýchlo nájsť), že dohodárom sa môže poskytovať stravné iba ak je to zakotvené v Kolektívnej zmluve, a keďže živnostník žiadneu Kolektívnu zmluvu uzatvárať nemôže, nemôže ani poskytovať dohodárom stravné. Takže ja im ho neposkytujem. Ak sa mi ten článok podarí nájsť, hneď sa ozvem.

Nemusí to byť len v Kolektívnej zmluve, môže to zakotviť aj v internom predpise, ak nemá na pracovisku odbory alebo zástupcu zamestnancov.
Evicafa
21.03.06,13:49
Nemusí to byť len v Kolektívnej zmluve, môže to zakotviť aj v internom predpise, ak nemá na pracovisku odbory alebo zástupcu zamestnancov.

Vidíš, to tam nepísali. Ako sa má potom človiečik ako ja zariadiť? Takže ma Tvoja odpoveď potešila. Vďaka. :)
Chobot
21.03.06,14:04
Vidíš, to tam nepísali. Ako sa má potom človiečik ako ja zariadiť? Takže ma Tvoja odpoveď potešila. Vďaka. :)

Ak by Ťa zaujímali k tomu bližšie podrobnosti, bola o tom vážna a dlhá diskusia, kde boli prezentované stanoviská rôznych inštitúcií - Inšpektorátov práce a ministerstva práce k tejto problematike, ktorú nájdeš tu:

http://www.porada.sk/t14900-p5-stravn-lstky.html
Yvvetta
21.03.06,14:18
Ja som toho názoru, že nemôžeš (ani, keď sa vypracuje interný predpis) poskytovať stravné lístky brigádnikom.
Iba cez odbory sa to dá - kolektívna zmluva.
Tweety
21.03.06,14:24
Ja som toho názoru, že nemôžeš (ani, keď sa vypracuje interný predpis) poskytovať stravné lístky brigádnikom.
Iba cez odbory sa to dá - kolektívna zmluva. Tento problém upravuje ZP v § 152: (5) Zamestnávateľ môže so súhlasom zástupcov zamestnancov a) upraviť podmienky, za ktorých bude zamestnancom poskytovať stravovanie počas prekážok v práci, b) rozšíriť okruh fyzických osôb, ktorým zabezpečí stravovanie.
Yvvetta
21.03.06,14:35
Nie, Tweety. Ja mám názor, že nie, nemôže zamestnávateľ poskytnúť str.lístky dohodárom.
Tweety
21.03.06,14:38
Nie, Tweety. Ja mám názor, že nie, nemôže zamestnávateľ poskytnúť str.lístky dohodárom. Zákon je zákon a ten treba rešpektovať. Uvedený § to poskytovanie umožňuje.
Chobot
21.03.06,14:49
Ja som toho názoru, že nemôžeš (ani, keď sa vypracuje interný predpis) poskytovať stravné lístky brigádnikom.
Iba cez odbory sa to dá - kolektívna zmluva.

Yvvetta, pozrie si tú diskusiu, na ktorú som odkázal v mojom príspevku. Máš tam stanovisko aj Inšpektorátu práce aj Ministerstva práce a ostatných vecí ...
stuko
21.03.06,14:58
priatelia, takze ako, vase nazory sa rozchadzaju, moj nazor je, ze moze.

mam pravdu, alebo nie
Tweety
21.03.06,15:02
priatelia, takze ako, vase nazory sa rozchadzaju, moj nazor je, ze moze.

mam pravdu, alebo nie Ak je to poskytovanie upravené podľa § 152 odst. 5, tak ako som uviedla v príspevku č.12 vyššie, áno. AK to upravené nie je, tak nie.
Chobot
21.03.06,15:25
priatelia, takze ako, vase nazory sa rozchadzaju, moj nazor je, ze moze.

mam pravdu, alebo nie

Úplne na 100 % Ti to nevie nikto povedať, to by musel vysvetliť autor zákonníka práce. Ale veľa poraďákov je za to, že áno a aj dôkazy hovoria v prospech možnosti poskytovania za tu spomenutej podmienky.
.lena.
22.03.06,08:20
Len by som ešte dodala, že dohodárom príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu nepatrí.
Dada
22.03.06,08:28
Mali sme práve daňovú kontrolu na daň zo závislej činnosti a vytkli nám to, že sme dohodárom poskytovali stravné lístky, prípadne aj stravné. Ale že ak to budeme mať zakotvené v dohode o VP, že im poskytujeme stravné lístky, tak to bude v poriadku. Len to tam treba nejako pekne sformulovať, dala nám také odporúčanie pani kontrolórka.