chelsea87
03.10.13,15:50
Potrebujem poradiť. Od nájomníkov sme dostali faktúru na práce, ktoré vraj boli urobené v byte. Byt sme zdedili po otcovi. Nájomníci dlhovali peniaze a keďže sa im nechcelo dlh zaplatiť, tak nám dali faktúru. Tá faktúra je však vrcholne podozrivá, navyše konateľ tej firmy už bol riešený na polícii. Firma je s.r.o. ale nie je platcom dph. Mám sa podľa Vás obrátiť na políciu ohľadom tej faktúry, na súd a podať žalobu na nájomníkov? Alebo kto vlastne robí kontrolu PO, ktorá nie je platcom dph? Daňový úrad. Ďakujem každému za radu, lebo neviem sa pohnuť z miesta.
Andrej13
03.10.13,18:08
Čím je faktúra podozrivá? Samozrejme, že daňový úrad môže vykonať kontrolu, aj keď subjekt nie je platca DPH.
nika.sum
03.10.13,18:47
Ja nie som pravnik, ale ak by som prenajimala byt, tak snad ja rozhodujem o tom co a kto bude vykonavat prace v mojom byte...takze by prace vykonala firma na zaklade mojej objednavky a fakturovala by mne a nie najomnikom....
pavol54
03.10.13,19:40
Ak bolo niečo vykonané tak to musí byť vidieť ak to nebola havária tak by rozsah prác mal majiteľ prv schváliť ako sa začne robiť. Jeden si zmyslel na mojom pozemku kopať tak si objednal firmu a keď som kopáčskej firme kázal jamu zahrnúť tak sa pýtali kto to zaplatí moja odpoveď ten čo si to objednal. Ak si niečo objednali nech si to zaplatia.
chelsea87
04.10.13,05:38
Faktúra je podozrivá tým, že sa objavila až teraz, tzn. po 7 mesiacoch, keď nájomníci mali zaplatiť dlh. Dovtedy hovorili o tom, ako si všetko sami opravovali a že im môj otec sľúbil, že nebudú musieť platiť nájomné alebo čosi podobné. Samozrejme, že to nemajú na papieri. A keď sme sa v júni rozprávali s nimi na túto tému, nespomenuli žiadnu sumu. Dokonca i teraz v septembri, keď som s nimi volala, že chcem aby splatili, čo dlžia, tak mi povedala pani, že oni investovali do toho bytu a že nám vystavia faktúru. A faktúra sa objavila s februárovým dátumom.
chelsea87
04.10.13,05:40
Veď práve, že tak by to malo byť, v tom období ešte môj otec žil a mali faktúrovať na neho ale prvé je na faktúre uvedené meno nájomníka. Podľa zmluvy musí byť písomný súhlas prenajímateľa na akékoľvek úpravy v byte, ktorý oni samozrejme nemajú.
chelsea87
04.10.13,05:42
Pochybujem, že vôbec niečo bolo robené tou firmou. Verím, že oni si niečo opravovali sami, ale nemôžem vedieť, odkiaľ na to zobrali peniaze, ani čo urobili. A po tých všetkých klamstvách im neverím už absolútne nič. Preto neviem, či sa obrátiť na políciu alebo rovno na súd. :( Keby mali snahu aspoň čiastočne začať splácať, ale oni budú klamať do očí...
veronikasad
04.10.13,05:44
O akú opravu sa jedná ? Bola nutná a v byte skutočne vykonaná ? (kde na to zobrali peniaze ťa nemusí zaujímať)
chelsea87
04.10.13,07:28
problém je, že neviem, či bola naozaj nutná, proste vraj sa robili el. rozvody a obvody, vymenila sa plynova hadica atd. Pričom, tak ako bola ta hadica vymenená, tak by to žiaden plynár neurobil, čisto proti pravidlám (dve plynové hadice nadpojené). Proste hrôza.
felix1
04.10.13,07:31
Na peniaze zabudni. Narazili ste na spekulentov a toto je len zaciatok. Daj im vypoved co najskor aj tak sa ich takskoro nezbavis. Podla ich svojskeho chapania ekonomiky a prava ta nic dobre necaka :(
petereak
04.10.13,11:11
nájomníkom daj výpoveď z nájmu, vysťahuj ich a keď bude byt prázdny začni vymáhať dlžné nájomné; firma ktorá si faktúruje za vykonané práce nech najprv preukáže uzatvorenie zmluvy (a zároveň rozsah vykonaných prác)
JAJA11
04.10.13,11:20
ja by som ukončila okamžite nájom..... potom by som si súdnou cestou vymáhala nezaplatené nájomné...
faktúra, ktorú vám predkladajú vás nemusí zaujímať.... ak budú oni chcieť aby ste ju zaplatili, musia dokázať, že mali súhlas na vykonanie týchto prác na byte a že otec im sľúbil odpočítanie uvedenej sumy z nájomného.... ak ho nemajú, nemusíte nič platiť.... úpravy v byte sa môžu robiť len so súhlasom majiteľa.....
a ešte by ma zaujímalo, o aké práce ide a či vôbec vedia dokázať, že boli v byte vykonané...... ak to boli práce, ktoré byt vylepšili a zvýšili jeho cenu, tak by som im možno bola ochotná preplatiť primeranú cenu, ale inak by som na faktúru nepristúpila.....
Katy a R
04.10.13,11:48
okamžite - to nie je také jednoduché
Katy a R
04.10.13,11:53
V prvom rade výpoveď - viď § 710 a 711 obč zákonníka .. (už si mala dať aspoň na konci septembra)
A ak tam robili také rekonštrukcie a opravy, ktoré sú nebezpečné a bez súhlasu - tak možno ti aj škodu spôsobili ??(o plyn. hadici píšeš) . Ak by si dokázala, môžeš vymáhať aj to ... aj keď sa prikláňam k názoru, že ťažko nejaké peniaze uvidíš! Čím skôr sa ich zbaviť treba.
chelsea87
05.10.13,06:28
Tak našťastie sa vysťahovali sami.
chelsea87
05.10.13,06:31
Lenže s tou firmou to bude ťažšie. Sídlo má dosť ďaleko od miesta výkonu prác, nie je na nich žiaden kontakt okrem adresy. Konateľ má bydlisko tu u nás, a keby som ho aj vyzvala, aby predložil zmluvu, verím tomu, že je to kamarát tých nájomníkov, takže nejakú zmluvu by už polepili. Skôr by som chcela, aby u neho urobili kontrolu účtovníctva, ale neviem, či by to mohol urobiť aj DÚ, keď nie je platcom DPH. Či sa vôbec budú unúvať.
sito
05.10.13,10:24
Tak, čo potom. Nezaplatené nájomné sa dá aj oželieť. Ak chcete ďalšieho nájomníka, treba si ho preklepnúť a spísať s ním objektívnu zmluvu o prenájme na pol roka s možnosťou jej predĺženia dodatkom k zmluve o prenájme bytu.

Ale na firmu by som podal trestne oznámenie na polícii pre podvod, že bez vašej objednávky, súhlasu vykonávala vraj vo vašom byte neoprávnený zásah do vašich práv v bytovom dome.

A potom, niektoré opravy spoločných zariadení, prípadne spoločných častí sa hradia zo spoločného fondu opráv, aj napriek tomu, že sú v byte, bytoch domu.
petereak
05.10.13,10:35
ak uzatvorili zmluvu najomnici, tak ty nemas ziaden dovod platit fakturu;
promont maja
08.10.13,05:27
.... a nezabudnúť aj na:
§ 17 Zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmu

(20) Súčasťou základu dane je aj nepeňažný príjem prenajímateľa, ktorý je vlastníkom prenajatej veci, a to vo výške výdavkov vynaložených nájomcom, po predchádzajúcom písomnom súhlase prenajímateľa, na technické zhodnotenie tejto veci nad rámec povinností dohodnutých v nájomnej zmluve a neuhradených prenajímateľom, a to v zdaňovacom období, v ktorom

a) bolo technické zhodnotenie uvedené do užívania, ak o hodnotu technického zhodnotenia vlastník zvýšil vstupnú (zostatkovú) cenu tohto majetku,
b) došlo k skončeniu nájmu; nepeňažný príjem sa určí vo výške zostatkovej ceny, ktorú by malo technické zhodnotenie pri použití rovnomerného odpisovania (§ 27).

(21) Nepeňažným príjmom prenajímateľa sú aj výdavky vynaložené nájomcom na opravy prenajatého hmotného majetku zahrnuté do daňových výdavkov nájomcu nad rámec povinností nájomcu dohodnutých v nájomnej zmluve.80)