saglucka
19.03.06,11:11
Ahojte,
potrebovala by som poradiť.Jeden známy čo mu robim daň.priznanie zo živnosti má aj s.r.o-čku. Tak ma poprosil či mu môžem spraviť aj tam daň.priznanie. Dal mi daň.priznanie,súvahu,výkaz ziskov a strát a poznámky z minulého roka. Spol.nemá žiadne príjmy, je tu len pár výpisov z účtov na ktorých sú len poplatky za vedenie účtu. Čiže by to nemal byť problém spraviť, nie? Nemám s tým skúsenosti takže ak niekto viete poradiť na čo by som si mala dať pozor budem rada :)
- V tej súvahe je len 022 s hodnotou už nula. Mala by som ten majetok asi vyradiť, nie?
- je tam tiež nerozdelený zisk minulých rokov v súvahe, musí byť rozdelený alebo može zostať aj tento rok?
- a poznámky sú súčasťou daň.priznania? odovzdávajú sa spolu s daň.priznaním?


Ďakujem všetkým za rady!!!!!
lenkak
19.03.06,10:14
Ahojte,

- je tam tiež nerozdelený zisk minulých rokov v súvahe, musí byť rozdelený alebo može zostať aj tento rok? môže zostať, 431 k 31.12.musíš mať nulovú
- a poznámky sú súčasťou daň.priznania? odovzdávajú sa spolu s daň.priznaním? - áno.
Ďakujem všetkým za rady!!!!!

Čítaj zvýrazneným
va1ke
19.03.06,10:16
[quote=saglucka]Ahojte,
potrebovala by som poradiť.Jeden známy čo mu robim daň.priznanie zo živnosti má aj s.r.o-čku. Tak ma poprosil či mu môžem spraviť aj tam daň.priznanie. Dal mi daň.priznanie,súvahu,výkaz ziskov a strát a poznámky z minulého roka. Spol.nemá žiadne príjmy, je tu len pár výpisov z účtov na ktorých sú len poplatky za vedenie účtu. Čiže by to nemal byť problém spraviť, nie? Nemám s tým skúsenosti takže ak niekto viete poradiť na čo by som si mala dať pozor budem rada :)
- V tej súvahe je len 022 s hodnotou už nula. Mala by som ten majetok asi vyradiť, nie?
to by si asi mala
- je tam tiež nerozdelený zisk minulých rokov v súvahe, musí byť rozdelený alebo može zostať aj tento rok?
to záleži ako rozhodne valné zhromaždenie. napíš nejaký zápis z valnej hromady a daj tam uznesenie o tom, že nerozdelený zisk zostane aj v dalsom roku na účte 428
- a poznámky sú súčasťou daň.priznania? odovzdávajú sa spolu s daň.priznaním?
áno poznámky sa dávajú k DP


odpovede máš vyznačené hrubo
saglucka
19.03.06,10:19
Lenka dakujem.
A ked bola minulý rok strata, tak ju mám dať na neuhradenú stratu minulých rokov???
lenkak
19.03.06,10:20
Nedá sa pokryť nerozdeleným ziskom?
Ale tu by sa zišlo rozhodnutie z Valného zhromaždenia.
saglucka
19.03.06,10:24
[quote=lenkak]Nedá sa pokryť nerozdeleným ziskom?
Ale tu by sa zišlo rozhodnutie z Valného zhromaždenia.[/quo

nerozdelený zisk je 2, strata 23 takze pokryt sa to neda.
Co by si poradila?
DušanČ
19.03.06,10:33
No, musím trocha poopraviť predchádzajúce príspevky. Majetok, ktorý má zostatkovú hodnotu 0 nemožno len z tohto titulu vyraďovať. Keď sa naďalej používa v súvislosti s podnikaním, musí zostať v účtovníctve ako plne odpísaný.
Nerozdelený zisk z minulých rokov - o jeho osude rozhoduje uznesenie valného zhromaždenia. Pokiaľ spoločníci sa nerozhodnú v uzávierkovom roku tento zisk prerozdeliť, napr. vyplatením dividend, nie je potrebné so zostatkom nič robiť.
Poznámky sú povinnou súčasťou DP, bez nich Ti závieku na DÚ neprevezmú.
lenkak
19.03.06,10:33
Máš dve možnosti:
1. Preúčtovať ner. zisk a pokryť stratu tými 2. a potom ešte zaúčtovať novú stratu 21
2. Preúčtuješ celú stratu 23 na nerozdelený zisk z min. období.
DušanČ
19.03.06,11:05
Máš dve možnosti:
1. Preúčtovať ner. zisk a pokryť stratu tými 2. a potom ešte zaúčtovať novú stratu 21
2. Preúčtuješ celú stratu 23 na nerozdelený zisk z min. období.

Ešte jedno drobné upresnenie. Stratu treba preúčtovať na účet 429 - Neuhradená strata minulých rokov a nie na nerozdelený zisk min. období, čo je účet 428.
va1ke
19.03.06,11:14
No, musím trocha poopraviť predchádzajúce príspevky. Majetok, ktorý má zostatkovú hodnotu 0 nemožno len z tohto titulu vyraďovať. Keď sa naďalej používa v súvislosti s podnikaním, musí zostať v účtovníctve ako plne odpísaný.
Nerozdelený zisk z minulých rokov - o jeho osude rozhoduje uznesenie valného zhromaždenia. Pokiaľ spoločníci sa nerozhodnú v uzávierkovom roku tento zisk prerozdeliť, napr. vyplatením dividend, nie je potrebné so zostatkom nič robiť.
Poznámky sú povinnou súčasťou DP, bez nich Ti závieku na DÚ neprevezmú.

No, musím trocha poopraviť predchádzajúce príspevky. Majetok, ktorý má zostatkovú hodnotu 0 nemožno len z tohto titulu vyraďovať. Keď sa naďalej používa v súvislosti s podnikaním, musí zostať v účtovníctve ako plne odpísaný.
No tu by som trochu oponovala zase ja. Ak je majetok plne opísaný a je ešte v používaní tak vtedy sa 022=082, čiže obstarávacia cena sa ronvá oprávkam. Vtedy vidíme, že je odpísaný ale ešte sa používa. Ale ak je na 022 nula tak to znamená, že je majetok vyradený z evidencie.
va1ke
19.03.06,11:16
[quote=lenkak]Nedá sa pokryť nerozdeleným ziskom?
Ale tu by sa zišlo rozhodnutie z Valného zhromaždenia.[/quo

nerozdelený zisk je 2, strata 23 takze pokryt sa to neda.
Co by si poradila?

ak máš na účte 429 zostatok. A v dalšom roku máš zisk. Tak na valnom zhromaždení rozhdnite, že časť zisku z roku 2005 pokryje stratu,ktorá je účtovaná na účete 429. Ale pozor na poradie rozdelenia zisku.
DušanČ
19.03.06,11:21
No, musím trocha poopraviť predchádzajúce príspevky. Majetok, ktorý má zostatkovú hodnotu 0 nemožno len z tohto titulu vyraďovať. Keď sa naďalej používa v súvislosti s podnikaním, musí zostať v účtovníctve ako plne odpísaný.
No tu by som trochu oponovala zase ja. Ak je majetok plne opísaný a je ešte v používaní tak vtedy sa 022=082, čiže obstarávacia cena sa ronvá oprávkam. Vtedy vidíme, že je odpísaný ale ešte sa používa. Ale ak je na 022 nula tak to znamená, že je majetok vyradený z evidencie.

Zrejme tu ide o prípad, keď vo finančnom účtovníctve sa majetok neeviduje, ale v module DHM je zavedený so zostatkovou hodnotou 0. V danom prípade treba brať do úvahy výsledok inventarizácie, teda zistenie, či sa uvedený majetok používa na podnikanie alebo v súvislosti s podnikaním. Ak áno, tak bol z účtu 022 odúčtovaný "omylom" a treba ho tam zápisom 022/082 zaviesť znova.
va1ke
19.03.06,11:28
Ale z toho čo je napísané hore mi vychádza, že spoločnosť ten majetok nepoužíva. Však nemá žiadne príjmy. Ale k tomu sa musí vyjadriť saglucka.
DušanČ
19.03.06,11:50
[quote=saglucka]

- V tej súvahe je len 022 s hodnotou už nula. Mala by som ten majetok asi vyradiť, nie?

va1ke,

samozrejme, že rozhodnutie je na saglucke. Len, aby si vybrala z rád to naj...
Z vyššie uvedenej citácie nie je jasné, aké vyradenie mala saglucka na mysli.
Preto som radil tak, ako je v mojich príspevkoch uvedené. Keďže si spoločnosť z titulu vlastníctva majetku žiadne náklady neuplatňovala (100 % odpísaný), ide tu čiste o formálnu záležitosť evidenčného charakteru. Ak je predmetný majetok stále vo vlastníctve spoločnosti, musí byť zachytený aj v účtovnej evidencii.
saglucka
19.03.06,18:33
Sorry ale zle som sa vyjadrila! Ked to teraz citam tak som to zle napisala. Je to tak ze na 022 je obstaravacia cena , ktorá je momentálne rovná oprávkam. Tak som to myslela len som sa zle vyjadrila.
Ďakujem všetkym za rady :)
saglucka
22.03.06,20:57
Prosim Vas o pomoc

hospod.vysledok vo schval.konani (stratu) preuctujem na ucet 428: 431/428 22662 Sk

Potom zauctujem vyrovnanie straty:
z nerozdeleného zisku min. rokov 428/429 5000 Sk
z nedelitelného fondu 422/429 15000 Sk

Je to spravne? Lebo mi to nesedi.

Ďakujem vsetkym!!!!!
DušanČ
25.03.06,18:54
Prosim Vas o pomoc

hospod.vysledok vo schval.konani (stratu) preuctujem na ucet 428: 431/428 22662 Sk

Potom zauctujem vyrovnanie straty:
z nerozdeleného zisku min. rokov 428/429 5000 Sk
z nedelitelného fondu 422/429 15000 Sk

Je to spravne? Lebo mi to nesedi.

Ďakujem vsetkym!!!!!
Saglucka,
už v príspevku 9 som uviedol, že strata sa môže preúčtovať len na účet 429 - Neuhradená strata minulých rokov. Keď máš na účte 431 stratu, tá je predsa na strane MD, teda správny zápis má byť 429/431. Ostatné zápisy by mohli byť, ak máš na to rozhodnutie valného zhromaždenia. Ešte stále mi tam zostáva nepokrytých 2 662 Sk.
Na základe Tvojho upresnenia v príspevku 15, ten majetok nevyraďuj.