seraffa
04.10.13,05:33
Dobre ranko :) Mam taku otazocku. Mama mi ponukla ci by som nechcela prevziat jej zivnost, ma maly internetovy obchodik s bazarovym tovarom do 400 ks na predaj, nieje platca DPH a ma jednoduche uctovnictvo, mna by zaujimalo ako to riesit co sa tyka toho tovaru. Fakturou alebo kupnou zmluvou?
Mama este zivnost ma zatial sa len o tom rozpravame tak ma to zaujima aby sme potom neurobili nic zle :)
veronikasad
04.10.13,04:30
Mama už živnosť zrušila ?
a_je_to
05.10.13,19:11
... veď píše, že mama ešte živnosť má, iba ju ponúkla dcére a tá sa pýta, ako riešiť tovar ...
a_je_to
05.10.13,19:30
Ak má mama bazárový tovar, to znamená, že nakupuje aj od občanov nejaké použité veci. Ťažko požadovať od občana, ktorú predáva použitú vec bazáru, aby vyhotovil faktúru. To skôr sa čaká, že bazár bude mať nejakú preddefinovanú kúpnu, alebo zmluvu na predaj zverenej veci a vyplatenie dohodnutej ceny. Do nej iba vpíše predávajúceho, predávanú vec, požadovanú cenu a dátumy. Je to kúpna zmluva podľa § 588, občianskeho zákonníka. Alebo zmluva o obstaraní predaja podľa § 737 obč.z. Ak zmluva má požadované údaje, tak plní aj úlohu faktúry, aj úlohu zmluvy. V rámci prípravy na prevzatie živnosti preštuduj tieto ustanovenia, aby si mala o tom svoju predstavu. Potom nejaký čas ešte pomáhaj mame a až po vytvorení vlastnej predstavy o biznise nech mama zručí svoju živnosť a ty si predtým vybav svoju. Mama ti musí svoje veci predať, aj keď úhrada bude iba fiktívna.