Danita68
04.10.13,08:20
Ahojte, chcela by som sa opytat ci moze ist o crohnovu chorobu, brali mi krv, ale z laboratorneho hladiska som ok, az na vysledkz z patologie tie vysli pozitivne na ++ kriziky, bola som poslana na CT vysetrenie a vzsledok bol stena terminalneho ilea je vo velmi kratkom useku 6 cm zhrubnuta hrubky 4mm s poskontrastnym sytenim 60-65 HU su tam aj pozorovane sytiace LU velkosti 6 cm moze ist o crohn? lekar je odcestovany a ja musim cakat kym sa vrati vie mi niekto odpovedat dakujem
Xanti
04.10.13,06:45
No kedže sa MC určuje z vyšetrení čreva, a nie z krvi . A kedže výsledky histologie máš pozitívne, tak zrejme MC máš.
Danita68
04.10.13,06:47
tak uz len cakat kym sa doktor vrati, ale utesujem sa tym ze to nemam az take hrozne a rozsiahle
Xanti
04.10.13,06:49
Hm... a čo kolonoskopia, čo ukázala. Lebo zhrubnutie čreva ( zúženie) nie je vždy v každej časti postihnutej MC. Ale nepanikar, dá sa s tým v pohode žiť ked si zvykneš.
Danita68
04.10.13,06:51
na kolonoskopiu som este nebola, len to CT vysetrenie moj lekar tie papiere este ani nevidel a bolo mi povedane ze kolonoskopia tenkeho creva sa neda urobitlebo to crevo je velikanske ze je tazko sa tam dostat
Ingrid Ondruskova
04.10.13,06:53
ak sa smiem spýtať Danita68, aké si mala subjekt. a objekt. pocity? problémy?
Xanti
04.10.13,06:56
Ano je to tak, kolonom sa zisťuje stav hrubého čreva, poprípade termimálneho ilea. A odoberú sa vzorky na histologiu, aby sa určilo či ide o MC, UC alebo iné ochorenie.
A ty si písala o výsledkoch z patologie, takže z niekade vzorky museli byť? Z rektoskopie? A ak z kolono, tak aj tam sú zmeny. Lebo MC postihuje a môže postihnúť celú tráviacu sústavu od úst po konečník. Ale to už vieš, iste si už prelúskala celý net aby si zistila čo najviac o tejto chorobe.
Danita68
04.10.13,07:02
ano mas pravdu vsetko uz mam preskumane :-) na patologiu som niesla 3 skumavky krv cakala som na vysledky 3 tyzdne a tak prislo to : ASCA IgA silno pozitivne, IgG silno pozitivne no netusim co to znamena
Xanti
04.10.13,07:09
Jaj, tebe len vyšetrenie krvy robili, no z krvi sa nedá zistiť či máš MC.
Ešte som o takom nepočula, určuje sa to kolonom, poprípade CT enteroklízou, alebo enteroklízou pod RTG.
Ak to lekár posúdi, spraví ti ostatné vyšetrenia aby odobral vzorky z tkanív teda z čreva aby zistil či sa jedná o MC.
Zatial nepanikar, síce neviem pri akej chorobe sa môže ukázaš zhrubnutie čreva ešte ( zúženie) ale napr. ja mám postihnuté hrubé črevo , tenké črevo a tiež potom na jednom úseku mám zúžené tenké črevo. Dá ti lieky, priprav sa na to, že ak je to MC je to na doživotie, ale ako píšem dá sa s tým žiť.
Danita68
04.10.13,07:13
A ta CT enterokliza je vlastne co?? :-)
Xanti
04.10.13,07:15
No enteroklíza, dostaneš do čriev kontrastnú látku a skúmajú ako prechádza cez črevá pod RTG. No a detto je aj pri CT. Ja som kontrastnú látku pila, lebo hadičky som im furt vyvracala :)
Danita68
04.10.13,07:19
no na to CT som bola pila som tu latku a tak mi davali jod do zily a vlastne z toho vysetrenia mam napisane vysledky terminalneho ilea je vo velmi kratkom useku 6 cm zhrubnuta hrubky 4mm s poskontrastnym sytenim 60-65 HU su tam aj pozorovane sytiace LU velkosti 6 cm a zaver mam napisany incip.zapalove zmeny v oblasti terminal.ilea s miernou regional lymfoproliferat. aktivitou
Xanti
04.10.13,07:21
No LU si lymfatické uzliny, zvyknú byť zväčšené. No nepanikar počkaj na lekára, a dovyšetruje ťa , a ak je to MC tak dostaneš lieky. A hor sa do života. :) bude dobre.
Danita68
04.10.13,07:22
dufam ze to nebude MC ale vela som kolo toho postudovala urcite to bude dobre :-)
Xanti
04.10.13,07:35
Držím palec. :)
Danita68
04.10.13,07:38
dakujem pekne :-) ale ja si myslim ze to bude to jem a chudnem a mam aj teplotu zvysenu a trapi ma to niekolko rokov a neprisli nato az teraz
Danita68
04.10.13,07:50
tak trapi ma to dlho da s apovedat ze aj niekolko rokov som stale chuda neviem pribrat aj ked vela jem v poslednej dobe sa ukazala uz aj teplota do 38 bolesti na pravej strane brucha, caste pohybi criev, nafukovanie a protom sa mi vyfukne na tej pravej strane aj kopcek som slaba , unavena
Xanti
04.10.13,11:06
Nepreháňa ťa? Nemáš bolesti brucha a krče?
Danita68
04.10.13,11:33
prehana ma ale len rano, krce mam aj ked si stlacim brucho tak eje to rkcovita bolest, nafukuje ma a mam stale pohyb criev niekedy mam tam ako v mori :-)
Xanti
04.10.13,11:35
Hlien v stolici si si nevšimla? Aj to je príznak MC alebo UC, u UC aj krv v stolici. Nafukovanie tiež.
Danita68
04.10.13,11:39
nie krv nemam vobec a ten hlien tam v poslednej dobe je aj to nafukovanie
Ingrid Ondruskova
04.10.13,11:57
No ja som bola na jar u gastroša s príznakmi: hlien v stolici, škvrkanie v bruchu, nafukovanie a občas krče v bruchu...urobil mi pár vyšetrení vrátane rektoskopie a že vraj všetko je O.K. Ak sa smiem spýtať máš po 40tke? Lebo lekári operujú s tým , že túto chorobu majú prevažne mladí ľudia...a ešte ma "zabil" jeden argument lekára: chodíte na WC 5-8 krát? no nechodím, ale cítim, že niečo sa vo mne "deje"!!!
neverím, že niekto chodí raz denne a potom sa zobudí jedno ráno a zrazu chodí 10krát /samozrejme teraz nehovorím o nejakej infekčnej záležitosti ako salmoneloza pod./čo som čítala neliečené MC útočí pomaly ale iste, preto je celkom uveriteľné, že človek má problémy aj niekoľko rokov, kým sa určí diag.
Xanti
04.10.13,12:08
No to s tými pár rokmi je pravda, kamarátkinej mame po mnohých mnohých rokoch našli, že problémy jej spôsobuje MC. A je hlúposť, že to majú len mladý ludia.
A myslím si, že choroba atakuje organizmus dlho, kým sa začnú také príznaky že 10 krát na WC. Lebo človek frekvenciu stolíc ani nepostrehne .. že namiesto raz chodí dva krát potom tri krát ... to sú malinké zmeny čo nepostrehne. Alebo napr. že jeden den zje kapustu a nič mu neni a na druhý den ked to zje tak presedí na wc a v krčoch dva dni .. proste to ide pomaličky.
A kamarátkina mama je už aj po operácii stenozy.
Xanti
04.10.13,12:09
No už len treba počkať na lekára. A neboj sa naozaj sa s tým dá žiť. :) len sa nesmieš poddať tomu.
Ingrid Ondruskova
04.10.13,12:14
Xanti...môj plný súhlas!!!
Xanti
04.10.13,12:20
Nerobil ti kolono pri tvojich ťažkostiach? Lebo predsa rektoskopia je len cca 40 cm do hrubého čreva a kolonoskopia ho preskúma celé, detto enteroklýza bude cez RTG alebo CT ... ako môže tak skoro uzavrieť, že to nič nie je. A tiež mám známych, čo na stolicu veľa krát ani nechodia .. len tak štandartne 1-3x a majú krásne rozbehnuté MC ... mala by si vymeniť lekára. Ja napr. na môjho nepoviem zlého slova, v podstate hned ako ma dostal do rúk mi určil diagnozu. A dva roky pred ním iný lekár ma posielal akurát tak ležať na infekčné. Takže treba vymeniť lekára a dať sa poriadne vyšetriť.
Ingrid Ondruskova
04.10.13,12:34
No aby som bola objektívna poslal ma na RTG čriev vypila som tú hnusnú bielu sadru? neviem to pomenovať /asi to nebude tá enteroklýza/ nič na snímkach RTG lekár na rádiologii nevidel...neviem zhodnotiť, či práve táto zobrazovacia metóda je zrovna pre MC vhodná...na jar som sa rozlúčila s gastrošom s tým, že keď sa mi príznaky zhoršia, že sa mám ukázať a pôjdem na kolono...tak do budúcna uvidím... len mi nejde do hlavy, že z krvi všeobecne nie je stanovený jediný!! parameter, ktorý by toto ochorenie potvrdil alebo vyvrátil, alebo sa mýlim? inak by predsa ľudia nepodstupovali ďalšie a ďalšie zobrazovacie vyšetrenia!!
znamenita
04.10.13,17:25
ja by som možno preventívne vysadila mlieko, ak je to MC, zvykne to byť základná vec, ktorá robí problém, bez toho prejdú trochu kŕče v bruchu, držím palce, nech to nie je MC, ale ak bude, pohoda, naozaj sa s tým dá žiť, ja s tým žijem už 16 rokov a mnoho ľudí nevie, že to mám
:), drž sa
Xanti
04.10.13,17:30
Ale nooooooo ... kočka, máš 16 rokov MC a poradíš také niečo? Ved u nej mlieko nemusí vôbec robiť ťažkosti. Ona sama musí si nájsť potraviny čo jej spôsobujú bolesti a krče. Ved každý sme iný. Čo jednému robí zle, druhý zvláda v pohode. :)
Xanti
05.10.13,21:47
No u mňa na tom vyšetrení videli, zúženie čreva na jednom mieste a tiež zmeny. Ale samozrejme vzorky sa zoberú len pri kolono. No a čo sa týka krvi, tak naozaj neviem o žiadnom parametri kt. by poukazoval či človek má MC alebo UC alebo nemá. U mňa lekár v krvi skúma výšku CRP a FW .. zápalových parametrov, tie u mna celkom dobre indikujú zdrav. stav. Ale poznám ľudí, čo tieto parametre majú v pohode a celé dni sú v krčoch, takže aj toto je naozaj vysoko individuálne.

No a samozrejme, telo vie chvílku bojovať s chorobou, aj ju na chvílku potlačiť. Aj u mna to tak bolo, dva roky bez problémov .. a potom to vypuklo naplno, a vtedy až určili diagnozu.
Ingrid Ondruskova
07.10.13,06:38
Ďakujem za názor...veľmi si to cením...
Danita68
07.10.13,09:59
ja mam 26 rokov, a trapi ma to uz niekolko rokov stale som sa bala ist do lekara, ale teraz uz ked sa to nedalo vydrzat nabrala som odvahu a sla :-) stolicu mam 3,4 krat denne ale len rano vacsinou ked si dam kavu s mliekom teraz tento vikend som mala bolesti a teplotu 38 ale iba jeden den na druhy uz to bolo v pohode