marebu
04.10.13,11:59
Vo firme pracujú zamestnanci 8 a 12hodin.
Tým ktorý pracujú 12hodín zamestnávateľ uznáva iba 8h paragrafu a ďalšie 4 hodiny musia čerpať dovolenku príp.náhradne voľno.Je to podľa mňa nenormálne, a zamestnávateľ porušuje zákonník práce § 141.Mám pravdu?
Tweety
04.10.13,10:01
Aký máte pracovný čas? Nemáte pružný? Pretože pri ňom sa prekážky v práci počítajú inak ako pri pevnom PČ.
marebu
04.10.13,10:36
Robíme jeden deň dennú 6.00 - 18.00 , jeden deň nočnú 18.00 - 6.00 , potom máme dva dni voľno.Je to tak pravidelne + keď je viac pracovných dni v mesiaci tak je aj kĺzavé voľno.Do pracovného času sa nám počíta 11.25 h za odpracovaný deň.
ivka70
04.10.13,12:17
Tzv. paragraf Zakonnik prace definuje ako osetrenie, vysetrenie na nevyhnutne potrebny cas na vysetrenie alebo osetrenie u lekara.
Ked mi najdes lekara, ktory pracuje 8 hodin denne a cely cas je u neho jeden pacient, tak ti uznam 8 hodin.

Inak je aj 8 hodin vela.
Cely den by som ako zamestnavatel uznavala v pripadoch, ze ide o vysetrenie, na ktore treba cestovat napr. sa da iba v BA a som z Presova - to si vyzaduje cely den, v takom pripade uznam aj 12 hodin).


12 hodin stravit na vysetreni nie je podla mna myslitelne.
Takze mozte byt radi, ze zamestnavatel uznava 8 hodin, aj to je podla mna ako nevyhnutny cas privela.
Najma ak standardne vysetrenia mozete absolvovat mimo prac. casu, v dnoch, kedy nepracujete.
Xanti
04.10.13,12:24
Ivka súhlasím,
akurát sú aj výnimky kedy človek necestuje ani daleko ani nič ale nie je schopný pracovať. Si vezmi napr. vyšetrenie taká kolonoskopia... aký prac. výkon podá pracovník, ak je po tomto vyšetrení, ubolený .. podla mna žiadny.
Alebo zubára som si riešila vždy odbehávaním z práce, kým mi nevytrhol zub a dal mi bez pýtania pečko, aby som neovladateľne neslintala nad papierami v bolestiach.
ivka70
04.10.13,12:30
Ano, clovek moze byt uboleny a pod., to ale neznamena, ze to ma riesit a platit zamestnavatel.
(v takych pripadoch da da dohodnut na zvysok dna na dovolenke alebo nahradnom volne, zamestnavatel ma preplatit nevyhnutne potrebny cas, co ani po kolonoskopii 12 hodin nie je)
marebu
04.10.13,13:07
§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
(4) Za jeden deň sa považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovnej zmeny vyplývajúci z určeného týždenného pracovného času zamestnanca. (5) Náhrada mzdy sa poskytne v sume priemerného zárobku zamestnanca.

Zamestnávateľ nemá problém preplácať paragrafy akurát keď sa jedna o THP zamestnancov je to preplatené v plnej výške 8 hodinového zárobku , keďže máju 8 hodinový pracovný čas, no keď sa jedná o paragraf zmenového robotníka ktorý pracujú na 12 ky musí tento zamestnanec 4 hodiny nadrobiť alebo mu to stiahne z dovolenky.
To mi pripadá NESPRAVODLIVÉ , keďže priemerná dĺžka pracovnej zmeny u nich nie je 8 h ale 12h. To akože po bezplatnom odbere krvi je normálne ísť do práce na 4 h ???
ivka70
04.10.13,16:03
Tak sa stazuj na spravodlivost zamestnavatelovi.
THP napr. nemaju inu moznost ako ist k lekarovi pocas prac. doby, pracujuci v 12 hodinovych zmenach mozu ist k lekarovi v dni, kedy nepracuju.

§ 141
...
(2) Zamestnávateľ je povinný poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno z týchto dôvodov a v tomto rozsahu:

a) vyšetrenie alebo ošetrenie zamestnanca v zdravotníckom zariadení

1. pracovné voľno s náhradou mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na sedem dní v kalendárnom roku, ak vyšetrenie alebo ošetrenie nebolo možné vykonať mimo pracovného času,
Xanti
04.10.13,16:23
Ivka bola si na kolonoskopii? Oblbováky do žily, riadiť auto nemôžeš a spíš ... podla mňa niečo také určite je to na celodenný §.
ivka70
04.10.13,16:47
Predstav si, ze ano, takze viem o com to je (a bez oblbovakov). Napriek tomu trvam na tom, ze to nie je problem zamestnavatela a nemal by byt povinny cas regeneracie po osetreni platit.
Xanti
04.10.13,16:59
Prečo regenerácia? Ved z ákon hovorí na nehnutne potrebný čas. Ak spím po liekoch tak je to stále nevyhnutne potrebný čas. Či si za to, aby ludia chodili po vyšetrení do práce, nech sa nedajboh stane dáky úraz? No to by som ako zamestnávateľ nechcela :) Ale každý máme svoj názor .
Prečo potom sú celodenné paragrafy? Prečo zákon neurčuje tarifne koľko a ako v akom prípade?
pepa78
04.10.13,17:19
tebe chýba jediné...ľudskosť...
Ivík32
09.10.13,08:37
Pozri si aj § 141 odst. 5:
Na účely určenia celkového rozsahu pracovného voľna poskytnutého zamestnancovi v kalendárnom roku pri prekážke v práci podľa odseku 2 písm. a) a c) sa za jeden deň považuje čas zodpovedajúci priemernej dĺžke pracovného času pripadajúceho na jeden deň, ktorý vyplýva z ustanoveného týždenného pracovného času zamestnanca, pričom sa zamestnanec posudzuje akoby pracoval päť dní v týždni.

To znamená, že okrem ošetrenia a vyšetrenia - odsek 2 písm. a) a sprevádzania rodinného príslušníka - odsek 2 písm. c) - kedy sa pri určovaní "jedného dňa" použije aj u Vás 8 hodín, by mal zamestnávateľ ostatné "P-čka" platiť celý "čas zodpovedajúci dĺžke pracovného času, ktorý mal zamestnanec na základe rozvrhnutia ustanoveného týždenného pracovného času v tento deň odpracovať" ( § 141 odst. 4) - teda 12 hodín ( resp. 11,25 hod).
lubinoz
06.03.14,19:48
Ako je to v pripade ked lekar potvrdi na priepustku celodenne vyšetrenie?
Pri 12-hodinovej zmene?
Llívia
07.03.14,06:38
Nevyhnutne potrebný čas je cesta na vyšetrenie/ošetrenie, samotné vyšetrenie/ošetrenie, cesta späť do zamestnania. Nič viac. V prípade, ako uvádza Ivka, by sa to malo riešiť PN-kou, aj keby trvala len jeden deň. Aj tú však platí zamestnávateľ.