muld3r
04.10.13,15:09
mam v dome natahany drot pre buducu garaz, 5x2,5mm2. istenie je 20A.
problem je ze na strojove omietky potrebuju majstri 25A. otazka znie ci mozem cez ten drot poslat von tych 25A. viem ze z hladiska istenia to uz nie je vyhovujuce, no chcem to takto pouzit na 1-2 tyzdne. kabel je tahany v omietke.
julysak
04.10.13,13:26
Ako dlho pôjde stroj
aká dlhá bude prestávka
aká je dĺžka drôtu
aký má stroj štítkový výkon

nestačí, že murári povedia , že potrebujú 25 A :D

Obecne by som povedal :
trvale môžeš dať na hliník 1kW/mm2 (tak do 50 metrov )
na meď o rád vyššie 1,5 kW
ne ten drôt teda môžeš dať do 18 kW

Taký spotrebič URČITE nebudú mať

ak je tam iba asynchronny motor výkon na štítku vynásob 0,8

18 kW je nejakých 26 A
canbo
04.10.13,14:51
Už istenie pre garáž na cyky 5x2,5 istič x20A je navrhnuté na hrane.


Pri porušení všetkých bezpečnostných/technických opatreniach je možne použiť pre napojenie tento kábel, ale zároveň to môže byť jedno z najdrahších riešení.

Môže sa stať , že tých 25A nebude "správne" rozložených a zaťažená bude iba jedna fáza a pracovný nulak , alebo pri poruche ich zariadenia (preťaženie /skrat) , dôjde k prehriati izolácie ....
A tak namiesto pripojenia ( hoci aj požičaného ) vyhovujúceho kábla s patričným istením ,bude potrebná rekonštrukcia omietky v garáži po vysekani drážky na nový kábel.
Ale aj tak sa dá.
muld3r
04.10.13,14:57
na omietacich strojoch zvykli byt vacsinou 2 asynchronne motory - jeden na kompresor a druhy asi na miesanie. v takomto pripade je nerovnomerne zatazenie predpokladatelne len pri poruche...
Martin1310
05.10.13,17:44
Majstri ti povedali že potrebujú 25A, to ale nemusí znamenať že pri práci toho stroja naozaj potečie cez ten kábel takýto prúd.
Ja mám napríklad kompresor na ktorého rozbeh potrebujem 32A istič s motorovou charakteristykou no po rozbehnutí už mu stačí aj 20A istič s normálnou B-čkovou charakteristykou. Prave kompresory sa musia zapínať naraz takže je tam velké prúdové zaťaženie na začiatku ale potom už to zaťaženie výrazne klesne. Tipujem že majstri už majú odskúšané že menší ako 25A istič im ten rozbeh neudrží.
julysak
05.10.13,19:02
Ešte je jedno (nie celkom kóšer riešenie).
Natiahne na tú prácu predlžovák
Paralelne
napríklad cyky 5x1
Tým získa na fázu 3,5 mm2

PS
a netrep sem poruchu
budú robiť 2 týždne
aký skrat ?
na motore?
čo vydrží bez skratu roky / desaťročia ?
A just sa im tam počas 2 týždňov zoskratuje :D :D :D = zákon schválnosti na druhú
muld3r
06.10.13,10:17
presne takto som premyslal aj ja. no ale uz je to jedno, kupil som kabel 5x4mm2 a bude to istota :)
ked uz aj tak zoberu tolko penazi za omietanie tak tych par eur co by som usetril na kabli ma nezachrani...