Nina5
05.10.13,09:20
Dobrý deň, prosím Vás poraďaci veľmi súrne potrebujem pomoc z oblasti práva. Pred rokom a pol som podala trestné oznámenie na bývalého manžela, lebo pri predaji domu po rozvode ma oklamal o pol milióna sk. Kupujúci dosvedčil, že ja som o tom nevedela, lebo tie peniaze uložili u notárky a po podpísaní zmluvy boli prevedené na jeho účet. V zmluve o predaji domu o tom nebola zmienka a suma bola nižšia o pol milióna. V zápisnici o úschove bol len jeho podpis s predávajúcim a notárkou. Vyšetrovateľ mu vzniesol obvinenie z podvodu, dokonca jeho právnik ktorý pripravoval zmluvu vypovedal na polícií, že sa informoval ako by tie peniaze mohol stopiť bez toho aby som o tom vedela, tak mu poradil takúto možnosť. Prípravné konanie bolo konečne po roku a pol s tým, že skutok sa stal bol stíhaný za podvod podľa §221 ods. 1,2 a spis bol odovzdaný prokurátorovi. Ten si spis naštudoval a zastavil stíhanie kvôli tomu, že predaj domu prebehol po rozvode v dobe pokiaľ rozvod ešte nenadobudol právoplatnosť. Kúpno-predajná zmluva bola podpísaná týždeň po rozvode a týždeň chýbal do nadobudnutia právoplatnosti. Pri vynesení rozsudku sme sa obaja vzdali odvolania a je to zaznačené v rozvode. Mám nárok odvolať sa do 3. dní. Ešte by som chcela podotknúť, že bývalý manžel má veľa známych a povedal mi že aj tak si to vybaví....prosím poraďte ako vyvrátiť rozhodnutie prokurátora v odvolaní na krajskú prokuratútu .....ĎAKUJEM ZA KAŽDÚ RADU!!!! V dobe kým nadobudol rozsudok právoplatnosť sa predal dom a keď ma oklamal na peniazoch nie je to podvod????
misoft
05.10.13,13:41
Ten dom bol v BSM? Lebo pokiaľ nebolo BSM vysporiadané už pri rozvodovom konaní, stále patrí tebe polovica. Taktiež by pri predaji potreboval aj tvoj súhlas ako spolumajiteľa. Pokiaľ zmluva bola podpísaná síce po rozvodovom konaní, ale toto ešte právoplatnosť nenadobudlo -. stále ste boli manželia!
Podať odpor voči rozhodnutiu prokurátora s tým, že rozvodové konanie síce prebehlo, BSM ale vysporiadané nebolo, rozvod ešte nenadobudol právoplatnosť - teda KPZ je od začiatku neplatná, pretože tam chýba druhý spolumajiteľ - TY! Ex manžešl + právnik sa dopustili podvodu. Navrhujem rozšíriť obvinenie z podvodu i na právnika, ktorý svojim konaním dopustil spáchanie tohto podvodu.
Nina5
05.10.13,15:22
Na BSM sme nepodávali nakoľko sme sa dohodli, že dom sa predá a peniaze z predaja sa rozdelia na polovicu. Ja som bola na KPZ to bolo v poriadku, ale suma tam bola na tri a pol milióna sk až kým som sa nedozvedela, že dom sa predal za 4 milióny a tých pol milióna odišlo jemu na účet po podpísaní zmluvy. Zistila som to po 4 rokoch, keď sa mi dostala do rúk notárska zápisnica o úschove peňazí kde sa uvádzalo, že pokiaľ prebehne predaj domu, peniaze budú zaslané na jeho účet. Bol tam podpísaný ex, kupujúci a notárka. O tejto zápisnici som nemala pri predaji ani potuchy. Právnik vypovedal, že mu to len poradil a či to spravil nevedel, pritom notárka bola jeho manželka.
misoft
05.10.13,18:45
Konflikt záujmov! Notárka=manželka - môžu napísať, čo len chcú. Tak potom aj na jeho terajšiu manželku/notárku podať - podieľala sa na podvode (resp. mala z toho istotne peňažný prospech).
Nina5
05.10.13,19:12
Všetkých vyšetrovateľ predvolal a výpovede boli v môj prospech...nechápem ako to mohol prokurátor zastaviť, lebo vraj sa nejedná o podvod, lebo rozvod nenadobudol právoplatnosť...pritom som trestné oznámenie podávala u neho a za rok a pol dozorovania spisu neprišiel na to? Prosím pomôžte mi idem napísať odvolanie na krajskú prokuratúru na čo mám apelovať, aby som vyvrátila jeho rozhodnutie. Veľmi vás prosím o radu.
Ďakujem.
misoft
05.10.13,19:20
Nie som síce právnik, ale v odvolaní treba spomenúť pochybenie prokurátora, že KPZ spracovala notárka, ktorá bola v konflikte záujmov. Pochybenie v tom, že v notárskej zápisnici nebola uvedená presná prevzatá suma (bola vôbec uvedená?). A prieťahy v konaní treba spomenúť. A že neprihliadal k výpovediam právnika, ktorý vysvetlil spôsob, akým sa vykonalo obohatenie. A zabezpečiť si svedectvo predávajúceho, ktortý by mohol ozrejmiť, koľko v skutočnosti zaplatil a prišlo by sa na rozdiel medzi vyplatenou a dohodnutou sumou.
Nina5
05.10.13,19:32
neviem ale aký to má vplyv, že predaj prebehol v dobe pokiaľ nadobudol rozsudok právoplatnosť...podľa mňa je to len právnická kľučka, lebo ho potrebuje zbaviť obvinenia...a kupujúci taktiež vypovedal bez problémov v môj prospech a potvrdil že v skutočnosti kúpil dom za 4.mil. sk ...
misoft
05.10.13,20:03
Právoplatnosť = skutkový stav = platí. Pokiaľ právoplatnosť ešte nebola trval stav predchádzajúci. A vplyv - prokurátor pochybil, lebo to nebral do úvahy, neakceptoval výpovede svedkov - tom by sa dalo rozumieť i ako zaujatosť.
Nina5
05.10.13,20:15
prokurátor na základe toho, že rozsudok nenadobudol platnosť usúdil, že sa nejednalo o podvod a na tom základe zrušil obvinenie a odporučil ma na občiansko-právne konanie...
Dáša_
06.10.13,18:35
a čo chceš dosiahnuť? prípadnú "basu", ak by sa dokázal podvod alebo podiel na peniazoch? Ak peniaze, tak občiasnko-právne jednanie. Treba najsť právnika a skúsiť, či nájde cestu. Lebo tá veru nie je taká jasná, ako sa zdá.