Mila123
05.10.13,13:02
Dobrý deň,
osoba vykonávajúca činnosť pracovného asistenta, podľa zákona č. 5/2004 (zákon o službách zamestnanosti, § 59) takáto osoba je povinná prihlásiť sa do ZP ako platiteľ poistného (szčo) a do SP si prispieva sama alebo dobrovoľne alebo povinne, alebo nemusí - podľa podaného DP, popr. v začiatku vykonávanie činnosti).
Moja otázka znie, takáto osoba je podľa podaného DP povinná prispievať si na soc. poistenie ale v priebehu roka sa ukončí zmluva na pracovného asistenta (UP prestáva prispievať na takúto činnosť) a z PA sa stáva osobný asistent, s mesačným výkonom viac ako 140 hodín. Podľa zákona o SP štát prispieva na DP a ZP OA (nemá iný druh DP poistenia) ale ako sa bude postupovať, keď DP za predchádzajúci rok nepustí?
Ďakujem za názory

posúvam........
Katy a R
06.10.13,10:30
ako to myslíš, že DP nepustí ? neviem, či dobre chápem .
podľa mňa sú to dve rozličné činnosti ...ak teda jednu ukončí (pracovný asistent) - koniec a hotovo (všetky podmienky platia - podhlasuje sa).
Ak začne robiť OA - tak odvtedy platia nové podmienky - ak teda nemá nič iné - nahlási to do ZP aj v SP sa prihlási -RLFO (nad 140 hod - platí štát dôchodkové) . A sa registruje na DU.
No a v DP potom ten príjem z OA uvedie aj na poslednej strane .. (je môžné, že v SP s tým nejaké problémy budú - ale príjem z OA sa nezapočítava - a predchádzajúca činnosť je ukončená)
Mila123
06.10.13,10:36
ďakujem Katy, ale konkrétne.....
za rok 2011 príjem za PA nedosahoval výšku povinného prihlásenia do SP
za rok 2012 už dosahuje, preto si musí do SP platiť.....
a teraz ešte v roku 2013 nastane zmena k 01 11 2013, tým, že jej PA zanikne a vznikne OA.....
v SP jej k 01 11 2013 jej zanikne povinnosť platiť fondy? pretože sa str. 12 DP typ B okrem dobrovoľného poistenia a ZP v roku 2012 jej ostali riadky čisté.......SP na základe zmluvy o výkone činnosti OA prestane žiadať poistné? alebo....ja už neviem......
v SP bol aj problém s PA a teraz pri zmene ......
ďakujem.......
Katy a R
06.10.13,10:45
ak 31.10. končí pracovná asistencia - tak to všetko treba riadne ukončiť . Ak platí povinne - odhlásiť. Ak platí aj dobrovoľne - to už je jej vec, či skončí, alebo nie. To je samostané poistenie.
No a od 1.11. prihlási ako OA za ktorú platí štát (povinné poistenie - iba dôchodkové) ... no a to dobrovoľné poistenie môže bežať ďalej ak chce .. alebo sa odhlási ?
no a viem si predstaviť, že majú s tým problém !;);)
Mila123
06.10.13,10:48
jeden PA v okrese......že stále riešim iba takéto špecifiká.....☺☺☺
Katy ďakujem pekne za odpoveď , to dobrovoľné poistenie je už zrušené....pretože ak by si jedno platila ako DP, druhé dôchodk. poistenie štát by jej neplatil.....
Katy a R
06.10.13,10:54
pri OA to neplatí .. som dala dotaz na SP .. pozri v téme o OA .. to sa týka ak by mala nejaké povinné poistenie, tak vtedy štát neplatí ..