dazap
19.03.06,13:28
dobrý deň,
mám jednu otázočku..živnostník účtuje v JÚ, je platiteľom DPH a kúpil si počitač v hodnote 28645,- Sk + DPH19%-5443 = 34.088,- Sk. Hmotný majetok je nad 30tis., ale ak je platiteľom DPH a za počitač si ju uplatnil, zostáva suma 28645,- Sk,t.z.že by sa to mohlo zaúčtovať do prevádzkovej réžie?? Ak by nebol platcom DPH, tak je to jasné, bol by to hmotný majetok a odpisy.
STRELEC
19.03.06,12:34
[quote=dazap]dobrý deň,
mám jednu otázočku..živnostník účtuje v JÚ, je platiteľom DPH a kúpil si počitač v hodnote 28645,- Sk + DPH19%-5443 = 34.088,- Sk. Hmotný majetok je nad 30tis., ale ak je platiteľom DPH a za počitač si ju uplatnil, zostáva suma 28645,- Sk,t.z.že by sa to mohlo zaúčtovať do prevádzkovej réžie?? Presnejšie - nákup a spotreba materiálu + do evidencie majetku. Ak by nebol platcom DPH, tak je to jasné, bol by to hmotný majetok a odpisy Áno + od evidencie dlhodobého majetku.
seda
14.03.07,06:16
Dobrý deň, chcela by som vedieť Váš názor na kúpu PC SZČO, ktorý vykonáva murárske práce. SZČO kúpil od občana PC na základe kúpno-predajnej zmluvy a chce si ho dať do výdavkov. Mne je to nejak proti srti, neviem si predstaviť, ako bude vysvetľovať pri daňovej kontrole opodstatnenosť nákladu. Robí na ňom vystavené faktúry a cestovné príkazy. Z Vaších skúseností, myslíte, že mu to uznajú. Ďakujem
Zita5
14.03.07,06:22
Dobrý deň, chcela by som vedieť Váš názor na kúpu PC SZČO, ktorý vykonáva murárske práce. SZČO kúpil od občana PC na základe kúpno-predajnej zmluvy a chce si ho dať do výdavkov. Mne je to nejak proti srti, neviem si predstaviť, ako bude vysvetľovať pri daňovej kontrole opodstatnenosť nákladu. Robí na ňom vystavené faktúry a cestovné príkazy. Z Vaších skúseností, myslíte, že mu to uznajú. Ďakujem


Ja nevidím dôvod prečo by murár nemol mať vo výdavkovkoch počítač , ak ho využíva v súvislosti s podnikaním . Píšete , že vystavuje faktúry a robí cestovné príkazy , takže predsa ho len používa .Môže ho používať ešte aj napríklad na vypracovanie cenových ponúk ,objednávok,korešpodencia a podobne .

Pokiaľ by ho nevyužíval v súvislosti podnikaním tak o PC ani neúčtovať . Pokiaľ využíva PC v súvislosti s dosahovaním príjmov tak VOZD do výšky 30 000 Sk
STRELEC
14.03.07,06:24
Ad seda:
Nepochybuje, že mu PC uznajú!!! Veď len uváž - môže DÚ namietať, keď dokonca aj faktúry má na tom PC? Ja si myslím, že nemôže! Spôsob nákupu "od občana" je možno niekedy dôvodom k podozrievaniu.
A ešte doplním: už len snaha používať PC, učiť sa "ísť s dobou" .... je dôvodom pre opodstatnenosť, aby v budúcnosti mu to slúžilo na získanie ... príjmov. Ale také debaty ani nevzniknú!
ekopo
14.03.07,06:37
Len na doplnenie a podporu predchádzajúcich príspevkov. Aj účtovník si dá do výdavkov napr. auto a neúčtuje na ňom. (možno len v ňom)
seda
14.03.07,06:38
Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.
Zita5
14.03.07,06:41
Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.

Prečo podceňujeme v tomto smere murárov .....on je taký istý živnostník ako každý iný a musí rešpektovať tie isté zákony ako iný .Čo majú murári nejakú výnimku zo zákona , že by si niečo nemohli uplatniť ?
STRELEC
14.03.07,06:42
Niečoho takého sa obávam, je to SZČO, ktorý ma za rok príjmy asi vo výške 163.000,-, nie je to žiadna sláva. Síce ten PC kúpil za 18.000,-, nie je to veľa, no ak mu to raz dodania + pokutujú, myslím, že bude mať čo robiť aby im to vyplatiť. Korunky na zvyš nemá.Pokiaľ sa rozhodneš PC ako výdavok neuplatniť, tak sa tak rozhodneš, ale len "ochudobníš" klienta o reálna, opodstatnený výdavok. Vzhľadom na výšku terajších vykazovaných príjmov mu to možno ani nebude chýbať, ale PC nebude mať v evidencii a tým aj s ním spojené prevádzkové náklady (v budúcnosti vynaložené) budú ako daňový výdavok spochybnené. Nuž - zváž!
Zita5
14.03.07,06:43
Ešte doplním , nie som za KPZ na konci roka v prípade ak sa špekuluje ...to nemusím rozvádzať . Ale pokiaľ je to čisté , prečo by to nemohol uznať .
Zita5
14.03.07,06:48
Ešte malá reakcia , ale to neovplyvní môj názor na uplatnenie počítača do výdavkov murára ako takého všeobecne .



Myslím , že za 18 000,- Sk dostane slušný počítač nový , ktorý bude postačovať jeho požiadavkám na administratívnu prácu .Čiže vôbec nemusel ísť cez KPZ , keby len trošku uvažoval .


To mohol na KPZ kludne kúpiť aj za 5 000 Sk.....
seda
14.03.07,06:50
Ďakujem Vám všetkým za Vaše názory, prajem príjemný deň.