zlatica.turisova
05.10.13,21:37
Dobrý večer!
Prosím o radu ohľadom novoobjaveného dedičstva po mojom otcovi. Sú to pozemky z roku 1948. Chcem sa opýtať:
- kto ma napísať na sud podanie o dedičné konanie, keď nás bolo 7 deti a žijeme traja. V roku 1957 , keď zomrel otec v dedičnom konaní sa napísalo dedičstvo na najstaršieho brata nakoľko ostal bývať v dome a staral sa o hospodárstvo.Po smrti mamy sme už dedili maminu polovicu všetci. Novoobjavené dedičstvo je napísané na oboch rodičov. Chcem vedieť, či sa bude dedičstvo deliť tak ako pred 55 rokmi- že polovica pôjde najstaršiemu bratovi a mamina polka sa delí medzi všetkých i keď už najstarší brat nežije.Musím podotknúť, že s takýmto dedením sme neboli ani jeden súrodenec spokojní. Bolo nám ukrivdené. Brat nás vôbec nepustil do rodičovského domu a ani na rodičovskú záhradu.
-koľko sa platí podanie na sude a koľko je odmena notára?
- platí sa to vopred?
Ďakujem za odpovede
Zlatica Turisová
julysak
06.10.13,06:02
Napíše hocikto z dedičov
treba žiadať na obidve DK

dediť sa môže :
dohodou dedičov (novou/starou)
zo zákona
ak brat zomrel, jeho deti sú v prvej skupine dedičov

myslím, že za podanie na súd sa neplatí (alebo minimum)
notárovi odmena podľa cenníkaňorientačne asi do 200 000 Sk 2 %
na sumy nad 200 000 sa percento znižovalo
zlatica.turisova
06.10.13,09:19
Ak tomu dobre rozumiem, môže sa pred notárom spísať aj nová dohoda o rozdelení novoobjaveného dedičstva -samozrejme v medziach zákona- nesmieme zabudnúť ani na dedičov po zomrelých súrodencov- medzi žijúcimi súrodencami? Ak by sa to dalo, tak by som chcela ešte vedieť, či k notárovi musia dôjsť všetci žijúci súrodenci, alebo stačí dať plnú moc, kde sa po prípade napíše stanovisko.
Ďakujem za odpoveď
julysak
06.10.13,10:04
stačí plná moc, ale s overeným podpisom

a môže tam aj byť ako sa má splnomocnený za splnomocnenca vyjadriť

Ja som to v 1 rodinnej vetve ctil tak ako sa dohodli (o 1 pokolenie staršia generácia)

a v druhej som to trošku posúval, lebo starý otec kedysi dvom synom dal a tretiemu nie
Katy a R
06.10.13,10:08
len či tu nebude problém tá dohoda ???
AmmiS
06.10.13,10:29
Ak teda žije vaša mamka dediť bude 1/2, druhú otcovu 1/2 nového majetku budú dediť všetci jeho potomkovia rovnakým dielom. Traja žijúci súrodenci a priamy potomkovia nežijúcich súrodencov. Ak vás bolo 7, dediť bude každý zo súrodencov rovnakým dielom s tým, že podiel každého z nežijúcich otcových potomkov sa bude deliť medzi ich žijúcich potomkov ďalej. (Napr. Ak mal váš nežijúci súrodenec 2 deti tak sa jeho podiel rozdelí medzi týchto dvoch súrodencov )

Ak nežije už ani vaša mamka, tak celý majetok sa dedí medzi všetkých, teda ak vás bolo 7, každý dostane 1/7 s tým, že podiel vašich nežijúcich potomkov o veľkosti 1/7 sa deti medzi ich deti.

Poplatok za návrh na súd je €6,50 za prvých 3360 eur z hodnoty nehnuteľnosti, ktorú mala daná nehnuteľnosť v čase, keď sa konalo pôvodné dedičské konanie.

Čo sa týka predchádzajúceho dedičského konania, keď dedičia nie sú spokojní s rozhodnutím o dedičstve, je tam 30 dňová lehota na odvolanie. Alebo najlepšie to namietať rovno na dedičskom konaní.

Dohodu môžte uzavrieť aj v tomto novom konaní, ak sa dedičia dohodnú, aby nikto nebol ukrátený, ak teda bude vôľa :-) Splnomocniť na konanie a prejednanie môžete dedičstva akúkoľvek osobu (rodinný príslušník, advokát, alebo iná osoba). Pozor na splnomocnenie - musí obsahovať všetko to, k čomu danú osobu výslovne splnomocňujete.
zlatica.turisova
06.10.13,10:49
Ďakujem za odpoveď
luja5
06.10.13,13:23
Platia sa tri druhy poplatkov:

1. Za podanie návrhu na prejednanie dedičstva k novoobjavenému majetku súdom sa platí súdny poplatok 1% z čistej hodnoty dedičstva, ktoré sa má prejednať, najmenej 6,50 eura, najviac 165,50 eura (položka 18a písm. b) Sadzobníka súdnych poplatkov = príloha zákona SNR č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch...).
Poplatok sa uhrádza vopred - povinnosť uhradiť poplatok a teda splatnosť poplatku vzniká podaním návrhu. Odporúčam uhradiť aspoň v min. v sume 6,50 eura, ak je problém s určením čistej hodnoty dedičstva - súd má možnosť dovyrubiť poplatok - prípadne dá sa opýtať aj na konkrétnom súde, ako s výškou poplatku...

2. Odmeny a náhrady notárov za úkony v dedičskom konaní upravuje vyhláška MS SR č. 31/1993 Z.z. o odmenách a náhradách notárov (najmä ustanovenia §§ 12, 13, 14, 18 a 23b).

Odmena notára je
z prvých 3 300 eur základu ............................. 2 %,
z presahujúcej sumy až do 16 500 eur základu .... 1 %,
z presahujúcej sumy až do 33 100 eur základu .... 0,7 %,
z presahujúcej sumy až do 99 500 eur základu .... 0,4 %,
z presahujúcej sumy až do 663 800 eur základu .. 0,2 %,
najmenej 23 eur.
Suma nad 663 800 eur sa do základu nezapočítava.

Základom odmeny je všeobecná hodnota novoobjaveného majetku.
Odmena sa môže primerane zvýšiť, najviac však o 50%, ak by boli úkony notára mimoriadne obťažné alebo časovo náročné.
Okrem odmeny má notár nárok aj na náhradu niektorých hotových výdavkov (napríklad cestovné, telekomunikačné...).
Odmena a náhrada výdavkov sa ešte zvýšia o DPH (o 20%), ak je notár platiteľom DPH.
Neplatí sa vopred, t.j. pred prejednaním dedičstva k novoobjaveného majetku.

3. Po právoplatnom ukončení dedičského konania sa platí súdny poplatok za konanie o dedičstve podľa položky 18a písm. a) Sadzobníka súdnych poplatkov:
do 3 319 eur čistej hodnoty dedičstva ....... 6,50 eura
do 9 958 eur čistej hodnoty dedičstva........ 16,50 eura
nad 9 958 eur z čistej hodnoty dedičstva.... 0,2%, najviac 165,50 eura.
luja5
06.10.13,13:37
Môžeš upresniť, čo platí, ak v prvej vete píšeš, že ide novoobjavené dedičstvo po Tvojom otcovi (t.j. nie aj po mame), ale ďalej píšeš, že novoobjavené dedičstvo je napísané na oboch rodičov?
Antea
10.10.13,11:22
Tiež sme dohľadali majetok po svokre , manžel je mŕtvy, Po zomrelom dedia len jeho deti? Manželka nie?
ďakujem.
Antea
10.10.13,15:38
Prosím, neviete
AmmiS
10.10.13,17:16
Po svokre manželka nededí. Po nej dedia priamy potomkovia. Teda váš manžel ako jej syn a jeho súrodenci. Ak nežije váš manžel jeho podiel dedia jeho deti.
Antea
11.10.13,06:33
Zistila som priamo u notárky: Keďže manžel umrel až po svokre vtedy dedí aj manželka. Keby umrel skôr ako svokra, vtedy len deti.
Antea
17.10.13,06:41
Včera sme úspešne absolvovali dedičské konanie, s tou manželkou je to tak ako som písala, keby náhodou niekto potreboval.