Magduska 2
06.10.13,10:06
Momentalne som zamestnana, ale moj zdravotny stav nieje v najlepsom stave. Doktor mi odporucal ist na dlhodobejsiu pn, obavam sa ze si budem musiet ponej vybavovat invalidny dochodok. Mam vsak nizky prijem a uvazovala som platit si dobrovolne pripoistenie aby som nemala nakoniec priznany nizky dochodok. Oplati sa platit si dobrovolne nemocenske pripoistenie aby som mala vyssi dochodok? Ovplyvni vysku priznaneho invalidneho dochodku ak by som si zacala dnp platit napriklad teraz potom sla na pn, nadalej si dnp platila a po 270 dnoch skoncila pn a poziadala o invalidny dochodok?
Dakujem za odpoved.
Katy a R
06.10.13,08:58
najskôr na ozrejmenie .. v SP si nemôžeš platiť pripoistenie (to možno v nejakých komerčných poisťovniach) - ale riadne dobrovoľné poistenie.
A nemocenské poistenie je na nemocenské dávky, materské a ošetrovné ... dôchodku sa týka dôchodkové poistenie.
DNP samostatne nemôžeš! Môžeš sa rozhodnúš pre niektorý balík sociálneho poistenia ... buď len samostatné dôchodkové, alebo dôchodkové+nemocenské, alebo všetky tri (aj s poistenív nezamestnanosti).
Ak by si mala nejaké ukončené poistenie v poslednej dobe (skončený PP napr) tak by si sa teraz mohla prihlásiť na balík NP+DP ... a mala by si nárok na nemocenské z dvoch poistení (podminka 270 dní) .
A bolo by dobre - pre dôchodok ... pozrieť, že či máš nejaké obdobia, za ktoré sa dá doplatiť dôchodkové poistenie spätne (pozri si v zákone o SP -že kedy sa dá.. napr za dobu evidencie na UPSVaR, ...) to výjde lacnejšie.