capacka
06.10.13,10:18
Dobrý deň,

prosím pekne o radu. Bola som spoločníčkou v obchodnej spoločnosti, z ktorej som ako spoločníčka odišla pred rokom s tým, že bola moja účasť vymazaná z orsr. Nerozišli sme sa v dobrom. Teraz, približne po roku mi bývalý spoločník zaslal list v ktorom ma vyzýva na zaplatenie 300 Eur ako "môj podiel na nákladoch na účtovníctvo" vypočítaný podľa počtu mesiacov, ktoré som v spoločnosti bola. Podľa môjho názoru nemôže po mne vyžadovať zaplatenie akýchkoľvek jeho faktúr a pod, no vyhráža sa súdom. Prosím poradte, či sú jeho nároky oprávnené a môže ich po mne dožadovať súdnou cestou aj napriek zániku mojej účasti v spoločnosti.

Ďakujem.
JankaO
06.10.13,09:31
Nie, nemáte takú povinnosť. Stačí si pozrieť Obchodný zákonník ohľadom práv a povinností spoločníkov. O. i. záväzok uhradiť účtovnícke služby vznikol spoločnosti a nie jej spoločníkom.
capacka
06.10.13,09:43
Ďakujem za odpoveď - on to vykalkuloval za obdobie môjho pôsobenia v spoločnosti, no podrazil ma a klamal v mnohých veciach, preto nemám najmenšiu chuť mu platiť čokoľvek. Čiže on žiada aby som mu uhradila môj kvázi podiel na tom účtovníctve a žiada to uhradiť na účet jeho firmy, nie formou zaplatenia faktúry. Čiže podľa Vás ak by sa snažil vymáhať to súdnou cestou, súd by jeho návrh zamietol? Ešte raz ďakujem.
Andrej13
06.10.13,11:42
Na súd to ani nedá. Musí vedieť, že by to robil úplne zbytočne a zbytočne by platil poplatky, ale aj keby to náhodou na súd chcel dať, zaplatil by právnika a ten by mu povedal, že to nie je možné.