ja3k
06.10.13,16:10
Prosim Vas o radu - dali nam debnenie dole po necelych 3 dnoch - najvacsia miestnost ma rozmery 6mx6m.
Ake to moze mat (po case) nasledky? Zatial nic nevidno. Dakujem!
sito
06.10.13,14:13
Aj zdekovať sa môže,
buchač
06.10.13,14:16
Vôbec nebolo rýchlo odstránené ...

Ale aby som netvrdil len za seba , tak odborník a aj STN norma vraví :


Odstraňovanie debnenia monolitických konštrukcií závisí od viacerých faktorov.
...
Čas vhodný na odstránenie sa urču*je vo viacerých normách. Od. 1. 12. 2012 je v platnosti nová STN EN 13670/NA, ktorou sa zaviedli viaceré zmeny.
Ďalej sa v nej ustanovuje, že odstraňovanie nenosných bočníc je dovolené pri použití cementu triedy nižšej ako 400 (dnes označované ako trieda 42,5), spravidla po troch dňoch.

http://www.asb.sk/stavebnictvo/konstrukcie-a-prvky/beton/kedy-je-vhodne-odstranit-debnenie-normy-6785.html
ja3k
06.10.13,19:03
buchac, pisem o chate (6x6m), nie o monolitickej konstrukcii
napisala som o odstraneni debnenia z deky, nie z nenosnych bocnic!
ja3k
06.10.13,19:05
aj nemusi, ci? co treba zvazit, alebo porad nieco, prosim
buchač
06.10.13,19:32
Moja zlatá ......

Ja pre zmenu píšem vo všeobecnej rovine s citáciou nejakej normy ...

Keď sa to tak vezme , tak z tej oveľa mohutnejšej konštrukcii samôže debnenie odobrať a z toho kamrlíku snáď nie ?????

Čítaj pozornejšie a aj medzi riadkami ...

Podpichnem na záver ???
Ja som do tej stavariny laik ....lenže Ty jej rozumieš jak hus pivu....
buchač
06.10.13,19:35
....:D :D :D

Vidím ,že výraz " zdekovať " Ti veľa vraví ....

Zdekovať - utiecť ,zdrhnúť , stratiť sa , schovať...ajajáááj ......
sito
07.10.13,07:58
Šak preto sa pýta, aj laikov ...
sito
07.10.13,08:27
No ja neviem, hovoria ti niečo slová mišung, šalung, armatúra, roxor, trepňa?

Stavebné technológie sa zmenili, napredujú. Ale aj stavbari chcú prežiť, niektorí aj zbohatnúť. Snažia sa oklamať stavebníka, teda stavebné technológie.

Bývalo zvykom ručne robiť deku, dávno. Polievať ju bolo treba, aby nezhorela. Neskôr, keramické stropy. Nosníky, hurdisky, asi meter široké, ale aj užšie , tvarované, duté, ako izolant, boli. Na vrch sa ešte dala sieťovina a zalialo sa to betónom.

Dnes, ak sa jedná o chatu v odľahlom teréne, doviezli tam betón z betonárky, či len na mieste ho miešali?

Vojak si vysvetlil pojem zdekovať po svojom. Správne.

Ja som mal na mysli niečo iné. Za našich mladých čias nemohli byť tuláci, skauti ... Sem - tam sa použil termín, trampi, ale prevažne čundráci. Zvyčajne spávali len na deke. Ak sa rozhodli isť ďalej, zbalili deku, zdekovali sa. Dnes? Karimatka, hold, pokrok, nezastavíš.

Keď som sa oženil už to bola v dedine manželky história, historka, a to nie som mladoženáč.

Že jeden povedal, "sám som si deku spravil a sama mi spadla", zrútila sa mu. Teda zdekovala sa, k zemi išla.

Musíš veriť, že tej tvojej sa to nestane.
chandler
09.10.13,07:24
moze sa ti ten strop prehnut, potom aj menej unesie. ale ak odstranili postupne debnenie a nahradili ho podperami tak by to malo byt ok. ak dali vsetko prec tak zmeraj kolko sa ti to prehlo.
ja3k
10.10.13,18:38
debnenie dali dole naraz, po 2,5 dnoch, ale dali tam po odstraneni 7 podpier - starych kmenov zo stromov
Zrejme sa pri tom odstraneni porusili vzniknute, este nie dost pevne vazby betonu s roxormi, isto museli byt nejake otrasy...