zuz84
06.10.13,17:49
Ahojte,

pohravam sa s myslienkou zacat s podnikanim - jednalo by sa o nieco ako e-shop (aj ked to zo zaciatku nebude e-shop v pravom slovazmysle). Je mi jasne, ze si musim na to zalozit zivnost a ziskat ICO. Toto mam nastudovane a nevidim v tom az taky problem. Som ale zamestnana na dobu neurcitu a teda chcela by som podnikat popri riadnom zamestnani. Zamestnavatel za mna plati vsetky odvody, moj hruby mesacny prijem zo zamestnania je 2100 eur. Ake by som mala zavazky voci socialnej a zdravotnej poistovni v tomto konkretnom pripade? Viem, ze zo zaciatku mozno nulu, ale co dalsi rok. Ak by ma mali zruinovat odvody statu, tak do toho radsej nepojdem, nakolko nemam istotu ci by podnikanie islo.

Velmi pekne vam dakujem :)
Ice dive
06.10.13,15:53
je jedno aký je príjem zo zamestnania... tu je len výhoda, že sa nemusí platiť zdravotné poistenie a nie je výpadok rokov do dôchodku... v prvom roku podnikania nemusíš platiť nič, a potom podľa zárobku... ale to sa dá riešiť, aj postupným založením sro, keď už uvidíš, že sa ti v podnikaní darí...
zuz84
06.10.13,16:05
Super, takze tym padom by mi stacilo zbehnut na ten zivnostensky urad, zalozit si zivnost (kde naklady su v podstate len tie kolky), ziskat zivnostensky list a zacat podnikat? Aspon som citala ze do socialnej aj zdravotnej poistovne by ma prihlasil ten zivnostensky urad. A teda nebudem musiet platit ziadne poplatky, az v marci si podam danove priznanie kde uvediem ake som mala prijmy. Ak to bude do urcitej hranice (myslim ze tam je 12-nasobok minimalnej mzdy), tak ani dalej nebudem musiet nic platit, hej? Je to takto?
Ak to teda spravne chapem, tak do zdravotnej poistovne zivnostnici v prvom roku platia odvody len ak nie su zamestnani - aby nemali vypadok rokov do dochodku.
Katy a R
06.10.13,16:10
Zdravotné poistenie, nie že nemusíš platiť ! - ale môžeš si dať nulové preddavky na poistné. A poisťovňa ti spraví potom RZZP (za kal rok) - záleží potom od príjmu, či doplatíš a koľko?
zuz84
06.10.13,16:13
Presne to som mala na mysli - ze si dam nulove preddavky na poistne. Od coho potom zalezi ci budem musiet nieco doplatit? Od preukazaneho prijmu z podnikania? Teda na zaklade danoveho priznania? Toto mi stale nie je jasne...
Katy a R
06.10.13,16:14
- samozrejme, že podľa DP :)
Mila123
06.10.13,16:15
Presne to som mala na mysli - ze si dam nulove preddavky na poistne. Od coho potom zalezi ci budem musiet nieco doplatit? Od preukazaneho prijmu z podnikania? Teda na zaklade danoveho priznania? Toto mi stale nie je jasne...
áno, podľa čiastkového základu dane z podnikania, kt. vykážeš v DP
zuz84
06.10.13,16:17
Dakujem vam :) Este ma zaujima - kedy sa doplaca do zdravotnej poistovne? Aky musi byt prijem aby som musela nieco doplacat?
Mila123
06.10.13,16:19
Dakujem vam :) Este ma zaujima - kedy sa doplaca do zdravotnej poistovne? Aky musi byt prijem aby som musela nieco doplacat?
☺☺☺
pobavila si ma..........

vezmi si zákon o ZP č- 580/2004 , preštuduj, zadaj údaje do tbl. a máš výsledok......