skyle
06.10.13,19:48
Do zajtra sa musim rozhodnut ci TC alebo elektrokotol. Bola som rozhodnuta pre TC ale prisiel novy vodar a ten mi vrravi, ze zbytocne TC.
Takze vykurovacia plocha domu 140m2, Sucet tepelnych strat prechodom tepla vsetkych miestnosti 3 076 W, projektovany prikon 5 461 W.
Dom je poschodovy. Podlahy dole 2x5cm polystyren 150S, doska rehau 2cm, hady, knauf 4cm, podlahy na poschodi 6cm polystyren 150S, doska rehau 2cm, dom je z 30cm YTONGU a na nom 18cm polystyren, okna hlinikove trojskla 0,6. Strop 2x16cm isover. Cely dom bude len na elektriku.
Dole podlahovka a na poschodi kedze chcem parkety tak spalna a 2 detske izby radiatory a 2 kupelne a satnik podlahovka.
Z kuchyne sa ide na poschodie a nemam radiator na medziposchodi. Nebude tam zima? Dakujem vopred, nestiham studovat, mam babatko, napozajtra odlietam, pracujem ....
Cenova ponuka na Daikin 6kW je na 6 000eur? Co sa oplati viac.

Este otazocka nedat 3x16cm isover na strop a znizit este telepne straty? Kazdy odporuca strop zateplovat min 40cm. Dakujem
TomasHC
06.10.13,18:08
Pri tom čo píšeš môžeš počítať s mesačnými platbami za elektro cca 80-85€. Elektrokotol RAJA 9K ma stál asi 600€. Spočítaj si teda sama aká je návratnosť. Ak to bude 10 rokov a viac, do TČ by som nešiel, lebo NEVERÍM že 10 rokov vydrží bez nákladnej opravy, alebo priamo výmeny.
skyle
06.10.13,18:33
cize odporucas elektrokotol? Tak dufam, ze budem mat take naklady na kurenie.
A vodar odporuca 125l bojler. Mne sa zda malo. Bude stacit pre stvorclennu rodinu? Nechcem cakat az sa niekto osprchuje za dalsou teplou vodou. Chcem taky bojler aby aj traja po sebe sa mohli osprchovat v teplej vode. Dakujem
robov
07.10.13,04:40
Ako píše TomasHC - predpokladaná ročná spotreba cca 3000kWh na kúrenie a TUV /aproximujem z môjho domu, je svojim spôsobom podobný/. Potom je cenový rozdiel v platbe cca 800,-E ročne v neprospech priameho kúrenia. Takže by sa to zhruba vyrovnalo po ôsmich rokoch. Takže tepelné čerpadlo v tejto cene sa neoplatí. Radšej si ponechaj rezervu v podobe vyvedených husích krkov na káble prípadne na trubky pre TC, ale momentálne stačí elektrokotol. A keď mu skončí životnosť, potom uvidíš.
TomasHC
07.10.13,05:02
Ak ste v dome 3 baby a denne sa budete 3x kúpať a potrebujete 28°C v obývačke, tak to bude samozrejme viac :)