va1ke
19.03.06,14:52
Dostala som takúto otázku.
Podnikateľ vykázal za rok 2005 vysokú stratu. Je platca DPH. Chcel by túto stratu nejako znížiť a opýtal sa ma či si môže vyhodiť z VOZD cestnú daň, poistné? No proste nechce to mať v výdavkoch. Robí to cca okolo 200000,-.
mysimis
19.03.06,14:05
Cestnú daň by som nevyhadzovala, ak má auto v podnikaní a uplatňuje si aj dph z pohonných hmôt. Poistné môžeš vyhodiť.
marcelaStanakova
19.03.06,14:10
Ja mám taký istý názor. Podal DAŇ z motorových vozidiel na DÚ a zrejme zaplatil aj daň. Je tam potom aj problém z DPH:.
va1ke
19.03.06,14:14
Aj ja mám takýto názor ako vy. Lenže jemu to poradila pracovníčka daňového úradu. Ja mám šťastie na takýchto klientov, ktorí si najprv overia nejaké možnosti u svojich známych pracovníkov DU a potom to dajú mne ako hotovú vec. A ked im to ja vyvrátim alebo nezdielam ten istý názor tak pozerajú na mna ako na ...
mysimis
19.03.06,14:46
Aj ja mám takýto názor ako vy. Lenže jemu to poradila pracovníčka daňového úradu. Ja mám šťastie na takýchto klientov, ktorí si najprv overia nejaké možnosti u svojich známych pracovníkov DU a potom to dajú mne ako hotovú vec. A ked im to ja vyvrátim alebo nezdielam ten istý názor tak pozerajú na mna ako na ...

Mám veľmi rada takýchto, ktorý sa "vraj" boli informovať a "povedala im to pani na dú" a nakoniec keď sa opýtam aká pani, tak mi povedia, že ani nevedia jej meno a nebola to ani ich správkyňa. A pokiaľ na tom trvá, že to chce, tak nech Ti to dá na papieri. A potom nech vyvaľuje oči....:eek:
Vladimír Marcin
20.03.06,08:07
Dostala som takúto otázku.
Podnikateľ vykázal za rok 2005 vysokú stratu. Je platca DPH. Chcel by túto stratu nejako znížiť a opýtal sa ma či si môže vyhodiť z VOZD cestnú daň, poistné? No proste nechce to mať v výdavkoch. Robí to cca okolo 200000,-.

Ja by som chcel tak isto nadviazať na túto tému.
Vychádza mi tiež vysoká strata a rád by som ju znížil. Som platcom DPH
Chcel by som sa opýtať či by som mohol faktúrovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy- sprostredkovanie poistenia. Aký by to malo vplyv ohľadom DPH? Ďakujem
Vladimír Marcin
20.03.06,08:13
Prosím Vás mohol by mi v tom niekto poradiť?
Vladimír Marcin
20.03.06,08:23
Prosím!!!!!
Vladimír Marcin
20.03.06,08:38
Ja by som chcel tak isto nadviazať na túto tému.
Vychádza mi tiež vysoká strata a rád by som ju znížil. Som platcom DPH
Chcel by som sa opýtať či by som mohol faktúrovať na základe sprostredkovateľskej zmluvy- sprostredkovanie poistenia. Aký by to malo vplyv ohľadom DPH? Ďakujem

Prosím Vás, viete mi niekto poradiť? Veľmi Vám budem vďačný
va1ke
20.03.06,08:53
Ale ak si platiteľ DPH tak musíš odviesť DPH aj zo sprostredkovania poistenia.
mysimis
20.03.06,09:01
Nakoľko sa jedná o "sprostredkovanie" to podlieha plateniu dph aj napriek tomu že sa jedná o poistenie.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,09:21
A prosím Vás máte nejaké nápady na zníženie straty?
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,09:35
Nenapadá Vás nič na zníženie straty pre platcu DPH
va1ke
20.03.06,09:53
možno vyfakturovať nájomné pre neplatcu DPH.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,09:55
Nemáme čo prenajímať, prevádzky máme v prenajatých priestoroch
napadá Vás ešte niečo?
RERE
20.03.06,10:36
Neviem v čom podnikáte,ale ak účtujete v priebehu roka všetko do nákladov, tak na konci roka pri inventarizácii zásob by sa môžno dalo niečo z nákladov vyhodiť a preúčtovať to ako zmenu stavu zásob.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,13:11
Podnikáme v oblasti moloobchodu a veľkoobchodu, tovar vo väčšej miere nakupujeme z krajín EU, môžeš dať konkrétny príklad?
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:03
Nikto na konci roka nepotrebuje znížiť stratu? Sme platci DPH
Skúste poradiť na konkrétnom príklade, veľmi by ste mi pomohli
renča1
20.03.06,17:19
a čo tak odpisy? Vynechanie odpisov v danom roku t.j.r.2005
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:24
Tie sú už vynechané. Neviem či sa tam niečo ešte dá vyriešiť, mňa konkrétne
fakt nič nenapadá. Tá strata je pre nás zbytočná, radi by sme mali nejaký základ dane
renča1
20.03.06,17:27
a čo neuhradené pohľadávky, ktoré v budúcnosti nebudú uhradené. Ich odpis by znamenal zvýšenie základu dane aj s nákladmi, ktoré s pohľadávkou súvisia.Hm?
INGRID KRIŽANOVSKÁ
20.03.06,17:35
Tých neuhradených dlhodobých pohľadávok nie je veľa, ale ďakujem za každý nápad
RERE
21.03.06,06:40
Podnikáme v oblasti moloobchodu a veľkoobchodu, tovar vo väčšej miere nakupujeme z krajín EU, môžeš dať konkrétny príklad?


Ak si ten tovar po celý rok účtovala rovno do nákladov, je to tuším spôsobom B, tak potom na konci roka ,to čo ostane na sklade nepredané, dáš vlastne z nákladov preč tým, že preúčtuješ určitú sumu ( aká Ti vyhovuje) na účty 61...
Len neviem, či sa to dá aj pri tovare, lebo mi to robíme pri nespotrebovanom materiáli.
bepo
21.03.06,06:50
Teraz niečo vymýšlať je aj dosť neskoro,mesačný platitelia ti vypadnú.Treba to sledovať priebežne.
INGRID KRIŽANOVSKÁ
21.03.06,10:15
Ďakujem Vám, už s tým asi nič nenarobím.
Johanka
21.03.06,10:27
Ak si ten tovar po celý rok účtovala rovno do nákladov, je to tuším spôsobom B, tak potom na konci roka ,to čo ostane na sklade nepredané, dáš vlastne z nákladov preč tým, že preúčtuješ určitú sumu ( aká Ti vyhovuje) na účty 61...
Len neviem, či sa to dá aj pri tovare, lebo mi to robíme pri nespotrebovanom materiáli.
Pri účtovaní zásob spôsobom B sa na konci roka zostatok zásob nepreúčtováva do výnosov, ale na príslušný účet zásob (112, 132 ). Určite sa neúčtuje suma aká Ti vyhovuje, ale suma vyplývajúca z inventarizácie zásob (aj keď všetci vieme, že to vždy nie je tak).
Jozef I
21.03.06,12:39
Ja mam asi podobny pripad. Chcel by som skresat naklady. Neda sa to vyriesit tak, ze by som majetok, ktory sa kupil v roku 2005 a nesplnal podmienky odpisovania zaradil do DM a odpisoval? Da sa to takto riesit alebo to zákon zakazuje a musim to dat do nakladov? Napr. PC v hodnote 25000 by som chcel 4 roky odpisovat. Ide to?
Jana Acsová
21.03.06,12:43
Ja mam asi podobny pripad. Chcel by som skresat naklady. Neda sa to vyriesit tak, ze by som majetok, ktory sa kupil v roku 2005 a nesplnal podmienky odpisovania zaradil do DM a odpisoval? Da sa to takto riesit alebo to zákon zakazuje a musim to dat do nakladov? Napr. PC v hodnote 25000 by som chcel 4 roky odpisovat. Ide to?Dá sa to ... bežne tak postupujeme. Účtovné odpisy HM, ktorý nespĺňa limit podľa ZDP sú zároveň daňovými. Dodržte zásadu opatrnosti ... nie všetok DDM je vhodné odpisovať 4 roky. Treba zohľadniť predpokladanú dobu použiteľnosti majetku. Nie je však vylúčené ani 4 ročné odpisovanie (ale aj kratšie, či dlhšie). U DDM doporučujem rovnomerný odpis a nakoľko sa má účtovať mesačne, pomerne dobe zaradenia v tom ktorom roku (alikvótny počet mesiacov).
renča1
21.03.06,12:46
Ja mam asi podobny pripad. Chcel by som skresat naklady. Neda sa to vyriesit tak, ze by som majetok, ktory sa kupil v roku 2005 a nesplnal podmienky odpisovania zaradil do DM a odpisoval? Da sa to takto riesit alebo to zákon zakazuje a musim to dat do nakladov? Napr. PC v hodnote 25000 by som chcel 4 roky odpisovat. Ide to?

ak sa rozhodneš ho odpisovať, tak ho budeš odpisovať, dovoľuje to zákon o dani z príjmu presne §22
Jozef I
21.03.06,13:07
ak sa rozhodneš ho odpisovať, tak ho budeš odpisovať, dovoľuje to zákon o dani z príjmu presne §22

Tie § som čital ale to, na čo som sa pytal, som tam nejak nevidel a ani nevidim. Ja by vas chcel poprosit ci mi nepoviete presne kde je to tam napisane. A hlavne ta moznost, ze si vyberiem dobu odpisovania. Mne by vyhovovalo napriklad kupena stolička, aby som ju odpisal za dva roky. Nie hned do nákladov.
Inak dakujem vam za rychle odpovede.
bendži
21.03.06,13:16
Nemyslím si že v rámci daňových odpisov si môžeš až takto určiť dobu odpisovania. Ak sa rozhodneš majetok odpisovať, potom ho musíš zaradiť do niektorej z odpisových skupín a tie majú presne stanovenú dobu odpisovania (1 skupina - 4 roky, to je minimum)
renča1
21.03.06,13:16
Tie § som čital ale to, na čo som sa pytal, som tam nejak nevidel a ani nevidim. Ja by vas chcel poprosit ci mi nepoviete presne kde je to tam napisane. A hlavne ta moznost, ze si vyberiem dobu odpisovania. Mne by vyhovovalo napriklad kupena stolička, aby som ju odpisal za dva roky. Nie hned do nákladov.
Inak dakujem vam za rychle odpovede.

ak máš, čo určite máš, tak pozri POrADCA č.5-6 r.2006 s komentárom, tam to nájdeš.:) Tam som to našla.
Milan Benka
21.03.06,13:47
Nemyslím si že v rámci daňových odpisov si môžeš až takto určiť dobu odpisovania. Ak sa rozhodneš majetok odpisovať, potom ho musíš zaradiť do niektorej z odpisových skupín a tie majú presne stanovenú dobu odpisovania (1 skupina - 4 roky, to je minimum)


Odpoveď máš tu:
"Dá sa to ... bežne tak postupujeme. Účtovné odpisy HM, ktorý nespĺňa limit podľa ZDP sú zároveň daňovými. Dodržte zásadu opatrnosti ... nie všetok DDM je vhodné odpisovať 4 roky. Treba zohľadniť predpokladanú dobu použiteľnosti majetku. Nie je však vylúčené ani 4 ročné odpisovanie (ale aj kratšie, či dlhšie). U DDM doporučujem rovnomerný odpis a nakoľko sa má účtovať mesačne, pomerne dobe zaradenia v tom ktorom roku (alikvótny počet mesiacov)."(AVO)
Jozef I
21.03.06,14:17
ak máš, čo určite máš, tak pozri POrADCA č.5-6 r.2006 s komentárom, tam to nájdeš.:) Tam som to našla.

Poradcu nemam ale skusim zohnat. :mee: Ale to co som nasiel v zakone sa mi moc nepozdava. Aby som upresnil: jedna sa mi o PU(v ktorom uctujem), a tu som narazil asi na problem. Nasiel som v zakone, ze je mozne odpisovat iba technicke zhodnotenie majetku, ktore nedosiahne sumu 30000. Je na danovnikovi ako sa rozhodne ci bude odpisovat alebo da celu sumu do nakladov. Ale konkretne u JU v zmysle postupov uctovania (opatrenie MF SR č.23 586/2002) hmotny majetok mozno zaradit aj do DM ak je doba pouzitelnosti dlhsia ako jeden rok a suma je do 30000,-.
Tak teraz neviem.:confused:
Jana Acsová
21.03.06,15:37
Tie § som čital ale to, na čo som sa pytal, som tam nejak nevidel a ani nevidim. Ja by vas chcel poprosit ci mi nepoviete presne kde je to tam napisane. A hlavne ta moznost, ze si vyberiem dobu odpisovania. Mne by vyhovovalo napriklad kupena stolička, aby som ju odpisal za dva roky. Nie hned do nákladov.
Inak dakujem vam za rychle odpovede.Nájdete to v ustanoveniach týkajúcich sa zisťovania základu dane. Z čoho sa pri ňom vychádza? Z účtovného hospodárskeho výsledku. A čo je obsiahnuté v účtovnom hospodárskom výsledku? Účtovné odpisy drobného dlhodobého majetku a tie nie sú zákonom inde limitované tak napr. ako odpisy majetku, ktoré majú ocenenie vyššie ako uvádza ZDP. Tie je možné uznať daňovo do výšky limitu daňových odpisov. Drobný dlhodobý majetok limitovaný nie je, preto účtovné odpisy sú zároveň odpismi aj pre daňové účely.
Jana Acsová
21.03.06,15:39
Nemyslím si že v rámci daňových odpisov si môžeš až takto určiť dobu odpisovania. Ak sa rozhodneš majetok odpisovať, potom ho musíš zaradiť do niektorej z odpisových skupín a tie majú presne stanovenú dobu odpisovania (1 skupina - 4 roky, to je minimum)Podmienkou účtovného odpisovania nie sú východiská daňového odpisovania. Vychádza sa z interných potrieb firmy. Jediná podmienka ... dlhšie ako 12 mesiacov, nakoľko sa jedná o dlhodobý majetok. Ostatné je na internej úprave účtovnej jednotky.
Jana Acsová
21.03.06,15:48
A ešte úplne záverom. V prípade, že účtovná jednotka považuje drobný majetok za dlhodobý (v zmysle smernice) účtuje sa pri jeho obstaraní na účte 042 a následne zaradenie 022 resp. opäť v zmysle smernice na doplnenom účte účtovej osnovy.
Nemôže sa teda jednať o majetok, ktorý účtovná jednotka považuje za zásoby a účtuje na účte 501.
Bavi
24.03.06,21:56
Ja Vás chcem v súvislosti s touto témou ešte požiadať o radu.
Ak sa UJ rozhodne považovať drobný majetok za DHM, internou smernicou si určí spodnú hranicu. Napr. od 5.001.- Sk.
Môže tak postupovať aj u nehmotného majetku (napr. softvér), ale tu si určiť INÚ hranicu? Napr. DNM od 15.001.- Sk?
Vopred ďakujem.
KEJKA
24.03.06,22:01
Ja Vás chcem v súvislosti s touto témou ešte požiadať o radu.
Ak sa UJ rozhodne považovať drobný majetok za DHM, internou smernicou si určí spodnú hranicu. Napr. od 5.001.- Sk.
Môže tak postupovať aj u nehmotného majetku (napr. softvér), ale tu si určiť INÚ hranicu? Napr. DNM od 15.001.- Sk?
Vopred ďakujem.
áno, môžeš, inak sa posudzuje DNM a inak DHM
Ale DHM aj DNM potom odpisuješ ako dlhodobý - viac ako rok.
Bavi
24.03.06,22:08
áno, môžeš, inak sa posudzuje DNM a inak DHM
Ale DHM aj DNM potom odpisuješ ako dlhodobý - viac ako rok.
Si super baba:) . Myslela som, len som si nebola istá. Ďakujem za rýchlu odpoveď.
Mary_
24.03.06,23:13
K odpisovaniu dlhodobého majetku, ktorý nespĺňa podmienku obstaravacej ceny nad 30.000.
Postupy účtovania v § 13 ods.6 hovoria, ak ocenenie hmotného majetku sa rovná sume podľa osobitného predpisu (zákonu o dani z príjmu) alebo je nižšie, možno zaradiť do dlhodobého hmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok. Potom účtovné odpisovanie tohto majetku , napr. dva roky, akceptuje i zákon o dani z príjmov.
K problematike zniženia straty.
Hľadať rezervy v nákladoch - prerušiť odpisovanie, zákonné rezervy robiť čo najnižšie, pokiaľ je to možné, ale pozrieť sa i na výnosové účty. Napr. aktivovať náklady na obstaranie materiálu a tovaru, má to význam ak sú tieto zásoby k 31.12. na sklade. Účtovať príjmy budúcich období, nedokončenú výrobu, rozpustiť opravné položky, účtovať do výnosov pohľadávky voči poisťovni, voči prípadnému manku resp. škode, účtovať opravy nákladov minulých období do hospodárskeho výsledku, zo zákazkovou výrobou sa tiež dá pekne pracovať.
RERE
27.03.06,10:32
Pri účtovaní zásob spôsobom B sa na konci roka zostatok zásob nepreúčtováva do výnosov, ale na príslušný účet zásob (112, 132 ). Určite sa neúčtuje suma aká Ti vyhovuje, ale suma vyplývajúca z inventarizácie zásob (aj keď všetci vieme, že to vždy nie je tak).



Robím to teda nesprávne, ak na konci roka podľa inventarizácie účtujem 112100/613100? V priebehu roka ide všetko na 501.