Bee
19.03.06,15:54
Zdravím, neviem si rady...
Po vykonaní ročného zúčtovania zamestnancom som zistila, že preplatky na daniach sú také vysoké, že firma nebude povinná platiť daň z príjmu FO najmenej pol roka. Len mi ide o jedno: zamestnávame aj dohodárov - títo majú daň zrážkovú. Môžem túto posudzovať rovnako ako preddavkovú, a daňovému úradu je neplatiť spolu s preddavkami až kým sa preplatky na daniach nezrovnajú???:(
Bee
19.03.06,16:08
Neviete mi poradiť???????????????:mee:
Bee
19.03.06,16:21
Neviem, prečo mi neviete poradiť, spýtala som sa nejasne? :mee: :mee: :mee:
KEJKA
19.03.06,16:21
áno, ber to rovnako, ved v Prehľade... to budeš všetko uvádzať
evina
19.03.06,16:22
Zdravím, neviem si rady...
Po vykonaní ročného zúčtovania zamestnancom som zistila, že preplatky na daniach sú také vysoké, že firma nebude povinná platiť daň z príjmu FO najmenej pol roka. Len mi ide o jedno: zamestnávame aj dohodárov - títo majú daň zrážkovú. Môžem túto posudzovať rovnako ako preddavkovú, a daňovému úradu je neplatiť spolu s preddavkami až kým sa preplatky na daniach nezrovnajú???:(
Nie nemôžeš, zrážková daň sa odvádza zvlášť , uvádza sa aj iný VS , ktorý je 1744.
evina
19.03.06,16:24
áno, ber to rovnako, ved v Prehľade... to budeš všetko uvádzať

Pokiaľ ja viem zatiaľ platí, že v Prehľadoch sa zrážková daň neuvádza....alebo mi niečo nové ušlo?
Bee
19.03.06,16:25
Tak už ozaj neviem, za február som 1.krát mala zrážkovú daň, ešte som ju nezaplatila, lebo sa neviem vymotať z tých preplatkou, myslela som si aj ja že je to jedno, no teraz neviem.:mee:
KEJKA
19.03.06,16:37
no ja som dohodárov brala tak ako minulý rok - že maju preddavkovu daň.
Zrážková je len do príjmu 5000,- Sk.
Takže by som v Prehľade dohodárov uviedla.
Pri zrážkovej dani je to inak, súhlasím.
Bee
19.03.06,16:46
Tak ja už vôbec neviem, pre istotu zražkovu daň zaplatim.
KEJKA
19.03.06,16:51
radšej zaplať, tie zrážky sú aj tak teraz znova nové. Ved do konca roka sa ti to dorovná, nie?
Bee
19.03.06,16:57
Dúfam, že áno, pretože tieto som povinná vyrovnať do konca roka 2006, potom ani neviem ako postupuje, keď to nevíjde, budem to riešiť potom, keď to príde, na toto predsa musia mať Dú nejakú smernicu.:mad:
evina
19.03.06,17:37
Tak ja už vôbec neviem, pre istotu zražkovu daň zaplatim.

Určite je to tak, že zrážkovú daň pri príjmoch do 5 000 odvádzaš zvlášť nezávisle na preddavkovej dani a podávaš o zrazenej dani aj Oznámenie na DÚ.
evina
19.03.06,17:43
Tak už ozaj neviem, za február som 1.krát mala zrážkovú daň, ešte som ju nezaplatila, lebo sa neviem vymotať z tých preplatkou, myslela som si aj ja že je to jedno, no teraz neviem.:mee:
1. zrážková daň- § 43
11/ Platiteľ dane je povinný zrazenú daň odviesť správcovi dane najneskôr do pätnásteho dňa každého mesiaca za predchádzajúci kalendárny mesiac. Túto skutočnosť je platiteľ dane súčasne povinný oznámiť správcovi dane, ak správca dane na žiadosť platiteľa dane neurčí inak.

2. Preddavkovo platená daň zo ZČ:
§35:
6/ Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, odvedie preddavky na daň znížené o úhrn daňového bonusu podľa odseku 5 najneskôr do piatich dní po dni výplaty, poukázania alebo pripísania zdaniteľnej mzdy zamestnancovi k dobru, ak správca dane na žiadosť zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, neurčí inak.
Marína
19.03.06,18:52
Ja osobne by som zrážkovú daň s preddavkovou nespájala. Nie som si však 100% istá, či sa nemôže kompenzovať so zrážkovou. Neviem si osobne predstaviť, ako by sa to uvádzalo v Prehľade... Najlepšie je zavolať na DÚ, odd. Daň zo závislej činnosti, a spýtať sa na to. Tiež to vidím tak ako Evina.
Milka
19.03.06,19:08
Určite zrážkovú daň nespájaj s daňou preddavkovou. Tá sa musí odviesť, hoci máš z ročného zúčtovania preplatky.. A zaplatiť ju musíš do 15. nasledujúceho mesiaca po výplate i so zaslaním oznámenia - viď tlačivo uverejnené na www.drsr.sk (http://www.drsr.sk).

Vraj nezaslanie oznámenia budú penalizovať ako nepodané nulové hlásenia a prehľady, ale to sa už zmenilo a v tomto roku sa nemusia podávať, ak sa mzdy zo závislej činnosti nevyplácali. Viem to zo školenia na daňovom úrade...