katkap17
07.10.13,10:12
Ahojte, ja som účtovala výdavky na nákladné auto ktoré nie je zaradené do obch. majetku ako skutočné výdavky na spotr. pohonné látky podľa §19 ods.2 písm.l a prikladám vždy aj knihu jázd a zároveň som uplatnila aj výdavky za nákup náhradných dielov, ktoré nám faturujú na auto. Myslíte, že by som to mala preúčtovať na paušálnevýdavky a výdavky na náhradné diely dať z účta preč? Aj keď skutočné výdavky na PHM sú vždy nižšie ako paušálne a keď to preúčtujem možno sa to aj vyrovná, keď paušál zahŕňa všetky ostatné výdavky spojené s autom. Ďakujem vopred
Antonia Jendrišáková
07.10.13,13:55
POzri si § 7 ods. 3. Zákona o cestovných náhradách č. 283/2002 Z. z. Zaraď auto do majetku firmy a môžeš uplatňovať všetky výdavky s ním spojené.
marjankaj
07.10.13,14:25
Na aké paušálne výdavky? Podľa akého paragrafu?
nika.sum
07.10.13,17:32
asi myslite pausalnu nahradu za km+PHM. Ale na nakladne auto nezaradene v majetku sa neda uplatnit pausalna nahrada na km, pokial sa nic nezmenilo...
katkap17
08.10.13,15:58
áno presne toto som našla aj ja, že môžem uplatňovať výdavky na nákladné auto podľa § 19 ods.2 písm.l nezaradené do obch. majetku Ďakujem
Ešte by som sa chcela spýtať pri osobnom vlastnom aute nezaradenom do majetku pri uplatňovaní náhrady + zákl. náhrady za km môžem odpočítať DPH z PHM? (platca DPH)
nika.sum
08.10.13,17:14
§ 19 odst.2 pism.l - sa tyka auta zaradeneho v majetku
co sa tyka uplatnovania DPH z PHM pri nezaradenenom majektu:
http://www.porada.sk/t219898-odpocet-dph-z-phm-sukromne-vozidlo.html
katkap17
09.10.13,09:31
v DUO 5/2013 je napísané: Výdavky na PHM podľa §19 ods.2písm.l - si môže uplatniť daňovník, ktorý:
- má zaradené mot. vozidlo ale aj daňovníci kt. nemajú zaradené mot. vozidlo v obch. majetku v obch. majetku
- vozidlo prenajaté na základe nájomnej zmluvy
- vozilo na základe zmluvy výpôžičke
- využíva v podnikaní cudzí osobný automobil bez zmluvného vzťahu
- využíva v podnikaní vlastný nákladný automobil nezaradený v obch. majetku