19miso81
07.10.13,09:54
:confused:

​Dobry deň potrebujem poradiť.Spôsobil som haváriu na firemnom aute ktoré sme využívali na prepravu do práce ale ako sa ukazalo auto nebolo poistené a teraz mi prislo zaplatiť škodu vo vysokej sume .do dnešného dňa som ani len netušil že to auto nema povinné zmluvne poistenie.nerozumiem prečo by som zato mal ja pykať!
Tweety
07.10.13,08:13
To, že spoločnosť nemá ZP, nie je tvoj problém. Ty znášaš škodu len do výšku náhrad podľa ZP.
§ 186
Rozsah a spôsob náhrady škody
(1) Zamestnanec, ktorý zodpovedá za škodu, je povinný nahradiť zamestnávateľovi skutočnú škodu, a to v peniazoch, ak škodu neodstráni uvedením do predchádzajúceho stavu a ak túto škodu zamestnávateľ od zamestnanca požaduje.

(2) Náhrada škody spôsobená z nedbanlivosti, ktorú zamestnávateľ požaduje od zamestnanca, nesmie u jednotlivého zamestnanca presiahnuť sumu rovnajúcu sa štvornásobku jeho priemerného mesačného zárobku pred porušením povinnosti, ktorým spôsobil škodu. Toto obmedzenie neplatí, ak ide o osobitnú zodpovednosť zamestnanca podľa § 182 až 185 alebo ak bola škoda spôsobená pod vplyvom alkoholu alebo po požití omamných látok alebo psychotropných látok.

(3) Ak bola škoda spôsobená úmyselne, môže zamestnávateľ okrem skutočnej škody požadovať aj náhradu ušlého zisku, ak by jej neuhradenie odporovalo dobrým mravom.

§ 187

(1) Ak škodu spôsobil porušením povinností aj zamestnávateľ, zamestnanec uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.

(2) Ak zodpovedá zamestnávateľovi za škodu niekoľko zamestnancov, každý z nich uhradí pomernú časť škody podľa miery svojho zavinenia.
19miso81
07.10.13,09:17
Prpravdepodobne som sa zle vyjadril! Tak este raz,
Pracoval som v zahraničí do práce sme chodili autom ktoré nám dal majiteľ nakoľko sme dochádzali.Raz týmto autom som nedobrzdil a na križovatke nabural do iného auta.Prišla polícia spísali prisiel aj majiteľ myslel som že všetko je ok a že to pôjde cez poisťovňu a po cca2rokoch mi prišlcieľ platobný rozkaz .auto bolo na s.r.o mimochodom.
Ďakuje za odpoveď
Tweety
07.10.13,09:19
Pracoval si ako zamestnanec na PZ?
bubkoch
07.10.13,10:40
komu mas zaplatit skodu ? poskodenej strane z nehody alebo majitelovi auta ktore si soferoval ? to je sakra rozdiel ... za skodu sposobenu poskodenemu pri nehode zodpoveda majitel auta, teda firma, a uhradi ju but poistovna z PZP alebo majitel ak PZP nemal ... ty s tym nic nemas ... Ale za škodu na majitelov aute zodpovedas ty a moze od teba pozadovat nahradu do zakonom stanovenej výšky ...
19miso81
07.10.13,11:05
Zaplatiť škodou mám poisťovni zatiaľ čo viem prvý odporca je písaná firma a druhym som ja.
19miso81
07.10.13,11:06
Asi najlepší bude na to právnik!