janka
05.10.04,07:33
syn nášho zamestnanca chodil na dve vysoké školy, potvrdenie na uplatnenie daňového bonusu doniesol zo školy, v ktorej prerušil štúdium, pokračuje v štúdiu na druhej škole, jedná sa mi o to, či mi postačuje potvrdenie z prvej školy, alebo musím si pýtať od druhej
Hlinkovx
05.10.04,05:48
Podľa mňa by si mala mať potvrdenie zo školy, ktorú navštevuje.. /čiže z tej druhej/...
Danka Kosibová
05.10.04,06:13
tiez som za potvrdenie zo skoly, ktorý navstevuje, i ked, aj ked má prerusené stúdium, stále je studentom
Magma
05.10.04,06:13
Pre uplatnenie daňového bonusu musí predsa preukázať že študuje. Ak prerušil štúdium nemá nárok na bonus, nie je nezaopatrené dieťa. Jednoznačne treba potvrdenie z tej VŠ kde navštevuje denné štúdium.
Viera
05.10.04,07:13
A ako mám postupovať v prípade, že študent navštevuje strednú školu v USA ?
Na štúdium nastúpil v auguste tohoto roku, dovtedy študoval v SR. Mám potvrdenie zo školy zo SR aj v USA. Jeho rodičia sú živnostníci, čiže bonus budem uplatňovať až pri daňovom priznaní. Ale jeho rodičia majú problém so získaním rodinných prídavkov na syna. Naše úrady posudzujú, či je to adekvátna škola. Je potrebné k uplatneniu daňového bonusu potvrdenie, že rodičia poberajú rodinné prídavky na syna ?
Viera
12.10.04,09:58
Nikto neporadí ?
bea
12.10.04,11:04
K uplatneniu daňového bonusu normálne netreba potvrdenie, že rodičia poberajú rodinné prídavky. Problém je len v jeho štúdiu v USA, lebo aj keď máte potvrdenie, že tam študuje, musíte mať aj doklad, že tá škola je u nás akceptovaná. Ale kde sa to dozviete, to neviem. Keď budú mať rodičia potvrdenie k rodinným prídavkom, to bude stačiť podľa mňa aj k bonusu.
maria56
12.10.04,12:19
Na jednom školení / ešte v roku 2000 / som si poznamenala, že ak nemáme istotu či štúdium v zahraničí je sústavná príprava na budúce povolanie máme písať na adresu:

Stredisko pre ekvivalenciu dokladov o vzdelaní
Staré grunty 52, Bratislava

Neviem len, či je táto adresa ešte aktuálna. Prílemný zvyšok dňa.
Viera
12.10.04,12:34
Ďakujem za odpovede aj za kontaktnú adresu. Je neskutočné, koľko papierov človek k tomu potrebuje. Pritom slovenská stredná škola tomuto študentovi uznáva absolvovanie ročníka v USA a keď sa vráti nastúpi do ďalšieho ročníka, ako keby študoval v SR. Ale zrejme rozhodnutie danej strednej školy asi nie je právoplatné pre ostatné úkony...
brm
12.10.04,17:57
adresa na Staré grunty je stále aktuálna, len im to strááášne dlho trvá kým vydajú rozhodnutie...svojho času mala sociálka svoj interný zoznam akceptovaných škôl, keby sa tak k nemu dalo dostať...
Veva
15.10.04,12:36
adresa na ústav informácií a prognóz školstva má adresu maric@uips.sk
minonka
15.11.04,09:36
Poradi mi niekto? Ak zamestnanec vykonava zavislu cinnost u viacerych zamestnavatelov moze si uplatnovat danový bonus 0,5% u vsetkych zamestnavatelov?
MirkaV
16.11.04,13:36
chcela by som Vás poprosiť, kolega je čerstý otec a potrebujem od neho nejaké papiere, aby si mohol uplatňovať zníženie poistného o 0,5% - to mi je jasné - vypíše vyhlásenie. a čo treba k uplatneniu daňového bonusu? Prinesie kópiu rodného listu a .... musí vypísať aj nejakú žiadosť? Ďakujem
Nike
16.11.04,15:14
Všetko ako hovoríš a do vyhlásenia k dani .... dopíše dieťa na prednej strane a podpíše dátum zmeny (nemám tlačivo poruke), to je všetko.
evelina
18.11.04,13:20
Podla vykladu SP v Prievidzi si moze zamestnanec uplatnovat znizenie starobneho poistenie o 0,5 % na dieta u kazdeho zamestnavatela.
Nike
18.11.04,14:15
Pozrite si Vyhásenie, ktoré musí zamestnanec vypísať a podpísať - "Vyhlasujem, že si neuplatňujem nárok na zníženie sadzby poistného na starobné poistenie na vyššie uvedené nezaopatrené dieťa u iného zamestnávateľa a že si tento nárok neuplatňuje druhý rodič.

Ale kde to má oporu v zákone to neviem.
minonka
19.11.04,07:31
Nike, no prave tu oporu v zakone hladam? neviem ale logicky mi z toho tlaciva vychadzalo ze si danový bonus moze uplatnit len u jedneho zamestnavatela a len jeden z manzelov...? :eek: Kazda skusenost je dobra poradte kto viete kde to najdem?
vladan
19.11.04,12:27
minonka, podľa mňa si zamestnanec môže uplatniť zníženie sadzby poistné na dôchodkové poistenie u každého zamestnávateľa, u ktorého má uzavretý pracovný pomer, resp. kratší pracovný pomer. V zákone som obmedzenie iba na jedného zamestnávateľa nenašla a to tlačivo čo máš na mysli, podľa mňa hovorí len informatívne o tom, či už si zníženie uplatňuje u iného zamestnávateľa alebo nie. Podstatná je tam ďalšia veta, že zamestnanec prehlasuje, že jeho manžel/manželka si neuplatňuje toto zníženie a toto už v zákone zakotvené je, že zníženie si môže nárokovať iba JEDEN Z RODIČOV. Takže toť môj skromný názor, ale aj tak keď nad tým uvažujem, tak aký by bol zmysel toho všetkého, že zamestnanec si niekde zníženie sadzby môže uplatniť a inde nie. Ak by si spočítala jeho mzdu v jednom a ďalších zamestnaniach, tak aj tak by zníženie o 0,5% bolo iba o 0,5% (nie o 1,0%), však? Takže ja na tvoju otázku odpovedám, že "áno, zamestnanec si môže uplatniť zníženie 0,5% u každého zamestnávateľa, ak má uzavretý pracovný pomer, ale zároveň len u jedného z nich daňový bonus".
Pekný deň
minonka
22.11.04,12:38
Vladan
Ďakujem pekne za nazor.
MirkaV
22.11.04,13:11
Všetko ako hovoríš a do vyhlásenia k dani .... dopíše dieťa na prednej strane a podpíše dátum zmeny (nemám tlačivo poruke), to je všetko.


Super ďakujem veľmi pekne
accad
05.01.05,19:09
Ak sa dieťa narodilo 28.12.2004 má nárok na 0,5% už za december? Neviem v zákone nájsť §, ktorý by hovoril o termíne od kedy nárok vzniká, napr. už za mesiac kedy sa dieťa narodilo. Možno to prehliadam.
Alebo rozhodujúca je formulácia, že je to dátum kedy zamestnanec vyznačí dátum zmeny na Vyhlásení zamestnanca na uplatnenie zníženia sadzby...v tomto prípade napr. 28.12.2004. Doklady mu vystavili až v r.2005, takže zmenu vu vyhlásení nemal čím 28.12.2004 doložiť.

Ako postupovať - znížiť 0,5% odvodu na starobné poistenie už za 12/2004 alebo až 1/2005?