Cigi
07.10.13,10:45
Zamestnávateľ mi dáva výpoveď, vraj z dôvodu platobnej neschopnosti. Chce však dohodu, bez uvedenia § 63, ods. 1b, s čím nesúhlasím. Vie mi niekto poradiť prosím na čo mám nárok, a aké sú moje možnosti. Ďakujem.
Tweety
07.10.13,08:47
Takýto §-platobná neschopnosť v ZP nie je. S dohodou bez uvedenia dôvodu nesúhlas, pretože prídeš o možnosť odstupného. Zrejme nemá dôvod ani na výpoveď podľa §63. Možností? Ak neplatí mzdy, môžeš okamžite skončiť PP podľa §69 ZP
§ 69

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,
b) zamestnávateľ mu nevyplatil mzdu, náhradu mzdy, cestovné náhrady, náhradu za pracovnú pohotovosť, náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca alebo ich časť do 15 dní po uplynutí ich splatnosti,
c) je bezprostredne ohrozený jeho život alebo zdravie.

(2) Mladistvý zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer aj vtedy, ak nemôže vykonávať prácu bez ohrozenia svojej morálky.

(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
.
Cigi
07.10.13,08:54
Vraj z organizač. dôvodov to nechce. No viem, že na moje prac. miesto už má náhradu. A keby sme sa Dohodli aj na výpoved. dobe a odstupnom?
Tweety
07.10.13,08:55
Môžete ale na dohode musí byť uvedený dôvod .
Cigi
07.10.13,08:57
a pokiaľ nie je uvedený dôvod, nemám nárok na odstupné? Ď.
ivka70
07.10.13,09:09
Nie, ZP presne definuje, kedy je narok na odstupne. Mozete sa ale dohodnut na odmene vo vyske odstupneho, ale pisomne dohodnute.
Cigi
07.10.13,10:52
On tvrdí, že sa dá aj dohodou bez uvedenia dôvodov, s tým, že dohodneme výpoved. dobu a odstupné v dohode. Môže sa tohto týkať § 76, ods. 7 ZP?