zúfalá matka
07.10.13,14:07
Ahojte všetci! Obraciam sa na vás s prosbou o rady ohľadom potrestania syna. Mám takýto problém: sústavne si nerobí domáce úlohy. Má 12,5 roka, chodí do 7-mej triedy. V podstate sa dobre učí, na hodinách nevyrušuje. Z písomiek, odpovedí nosí dobré známky, ALE sústavne si nerobí úlohy. Nespraví si ich ani cez prestávku pred hodinou. Keďže si ich ani nepoznačí, neviem skontrolovať, či ich spravil. Keď mu chce učiteľka zapísať zlú známku za úlohu alebo poznámku, povie, že nemá žiacku knižku. Keď mi na rodičku povedali túto vec, alebo keď mi už zúfalá učiteľka volala, že čo sa deje snažila som sa to riešiť zákazom PC. On mi na to len flegmaticky povedal: dobre. Čo mám robiť, aby sa začal správať zodpovedne? Poraďte ako ste to riešili vy (ak ste riešili), alebo ako by ste to riešili. Vopred ďakujem.
buchač
07.10.13,12:15
Ahojte všetci!
...
Vopred ďakujem.
...
zúfalá matka
07.10.13,12:33
Milý buchač, ďakujem že riešime otca. To je to čo som tu chcela riešiť. Otec je, ale bohužiaľ je pracovne v zahraničí. Denne je informovaný o tom čo sa doma deje, no cez Skype veľa nevyrieši. Dohovára mu rovnako ako aj ja, rovnako ako odo mňa dostal aj od neho jednu výchovnú keď bol doma na "dovolenke" - no toto nie je cesta, ktorou by som, prepáč, by sme to chceli riešiť.
buchač
07.10.13,12:43
Milý buchač....
Prvý príspevok som vymazal ...

Ako tak čítam ten Tvoj , tak už ma prešla chuť riešiť cudzie problémy ...

P.S.:
Druhý krát napíš do úvodného textu všetko dostupné info , lebo inak je to na dve veci ...
Na trt a na to druhé ....
Žabinka
07.10.13,12:54
to bude dáky druh rebélie.. píšeš, že sa učí celkom dobre, akurát tie domáce úlohy sú problém.. a správanie v škole? má kamarátov? možno chce len na seba upútať pozornosť..čo s tým je ťažké riešiť, na každé dieťa platí niečo iné.. rozoberali ste už spolu s chlapcom, prečo to vlastne robí? v každom prípade, ja som za rozhovor, ak je možný, zákazom toho veľa nevyriešiš..
buchač
07.10.13,12:54
mozes ho aj odstranit, ked vyberies edit/upravit a tam mas ikonu kosa "Zmazat prispevok"
To ja veľmi dobre viem ........;)

Len som schválne nechal ...
erik555
07.10.13,13:07
to bude dáky druh rebélie.. píšeš, že sa učí celkom dobre, akurát tie domáce úlohy sú problém.. a správanie v škole? má kamarátov? možno chce len na seba upútať pozornosť..čo s tým je ťažké riešiť, na každé dieťa platí niečo iné.. rozoberali ste už spolu s chlapcom, prečo to vlastne robí? v každom prípade, ja som za rozhovor, ak je možný, zákazom toho veľa nevyriešiš..
ano, to moze byt, ze chce na seba upozornit, ked uz s nim aj puberta naraba. Nikto z nas nevie, ze aky zivotny styl maju, aky styl vychovy atd. Hadam nie taky, ze syna vidia iba vtedy, ked mu davaju prachy. V tomto pripade asi vela zodpovednosti nebude.
zúfalá matka
07.10.13,13:29
No tak upresnujem: syna vozim kazde rano na trening (to ho velmi bavi), odtial ide do skoly (osemrocne sportove gymnazium - velmi tam chcel ist), po skole ide opat na trening. Od tial ho vyzdvihnem a ideme domov. Ma 4 rocneho brata. Vychadzaju spolu tak na striedacku (ale myslim, ze ako normalni surodenci), raz su za dobre, raz sa hasteria. Jeho rezim po navrate je: 2 hodiny pocitac, potom sa musi venovat skole a povinnostiam s tym suvisiacich. To cez tyzden. Cez vikend - v podstate ma volny program, jedine co musi, je pomoct s upratovanim. Okrem tych dvoch hodin cez tyzden pri PC a casu ked sa pripravuje do skoly, sme stale spolu, rozpravame sa prevazne na jeho temy. Ked je problem, otvorene sa s nim diskutuje. Podla moznosti vedieme rozhovor rodicia - dieta, ked je manzel mimo, tak len ja a on. Kamaratov ma prevazne v skole, ale kedze byvame mimo BA (a tvrdi, ze je rad, ze sme sa prestahovali z BA) tak s kamaratmi je v kontakte hlavne cez ten PC. Kedze sportu ma cez den dost, doma ho uz nenutim ist von a hrat futbal, basketbal alebo tak. Penazi nemame vela ale ani malo, materialne je zabezpeceny tak, ze to co potrebuje dostane, nechyba mu, mimo dostane obcas aby sme ho viac-menej odmenili a mesacne vreckove dostava 10 EUR. Ked donesie poznamku, zakazem mu PC na cely tyzden, zakaz dodrzim. Este mu na krk "hodim" mladsieho brata - aby sa s nim hral, aby mu pomohol s jedenim, prezliekanim - toto neznasa, berem to ako trest pre neho. Kazdy vecer mi musi priniest na podpis ziacku knizku, kazdy den sa ho pytam co nove v skole, na treningu. Zakazdym jedina odpoved NIC, alebo NIC zaujimave. Obcas sa dozviem, ze sa pobili spoluziaci. Ked sa ho opytam, preco si nerobi ulohy, preco si ich neurobi aspon v skole pred hodinou - ostane na mna pozerat a jedine co zo seba vysuka je NEVIEM. Inak, ked je vsetko v poriadku tak sa mu pusa nezastavi.
Myslela som, ze ked sem napisem, tak mi ludia napisu, ze mali doma nieco podobne, urobili to a to, to u nich zabralo, to naopak nie. Ale vidim, ze poradit je podstatne zlozitejsie ako urobit zavery ako keby bol otec alebo vidia ho len ked mu davaju prechy. Napriek tomu vsetkym dakujem a prajem, aby sa v zivote nestretli s problemom, na ktory dostanu taketo odpovede (cest Zabinke, ktorej dakujem uprimne)
zúfalá matka
07.10.13,13:34
Este doplnim, ked volala ucitelka povedala, ze s nim nema problem, patri v triede k nadpriemernym ziakom, len tie ulohy. Ze je skoda, aby mal horsiu znamku len preto, ze mu musi pisat patky len za to, ze nema ulohu. Spravanie v skole - triedna povedala, ze keby bolo viac takych deti ako je on, bola by najstastnejsim clovekom pod slnkom.
taiko
07.10.13,13:38
Nemam sice deti, takze na mna hned nekricte nech budem ticho, ale ja by som v podobnom pripade zaviedol "ako sa do hory vola, tak sa z hory ozyva". Odmietol by som ho odniest na training, popripade by som neurobil desiatu, ci ranajky a na otazku preco, by som povedal "Neviem". Popripade by som napriamo povedal, ze "ked si nemusis plnit povinnosti Ty, tak potom ani ja. Aj ja mam zivot jednoduchsi bez povinnosti".:D Normalne paralely by som zaviedol, Ci ? Obavam sa totiz, ze na sportovom gympli chalaniskam moc o ucenie a studijne vysledky nejde a strasit ho zlymi znamkami asi nema moc vyznam.
Ten trest "starat sa o mladsieho brata" je podla mna velmi nebezpecny a ich vztahu urcite neprospieva.
No a este co sa toho nicname tyka. azda by sme neboli zufali z domacich uloh, ked nam chlapec inac prospieva a sprava sa slusne.
MarcoM
07.10.13,13:41
Neviem či je šťastné riešenie "hádzať" mu brata na krk. Takto si súrodenci navzájom vybudujú vzťah, ktorý sa nebude dať nazvať súrodeneckým Starší syn bude myslieť, že ho mladší otravuje a mladší, že starší brat na neho kašle. Treba mu dať impulz a zaujať ho činnosťou, ktorá si vyžaduje systematickú a každodennú prácu. Tak si uvedomí, že aj s tými úlohami to je rovnako.

Možno mu chýba častejší kontakt s otcom. Čo tak ich poslať na 2-3 dni niekam mimo, na rybačku, na túru, alebo podobné veci. Možno by si to tam vyjasnili.
kukučka
07.10.13,14:02
Ked donesie poznamku, zakazem mu PC na cely tyzden, zakaz dodrzim. Este mu na krk "hodim" mladsieho brata - aby sa s nim hral, aby mu pomohol s jedenim, prezliekanim - toto neznasa, berem to ako trest pre neho. Kazdy vecer mi musi priniest na podpis ziacku knizku, kazdy den sa ho pytam co nove v skole, na treningu. Zakazdym jedina odpoved NIC, alebo NIC zaujimave. Obcas sa dozviem, ze sa pobili spoluziaci. Ked sa ho opytam, preco si nerobi ulohy, preco si ich neurobi aspon v skole pred hodinou - ostane na mna pozerat a jedine co zo seba vysuka je NEVIEM. Inak, ked je vsetko v poriadku tak sa mu pusa nezastavi.

Dievča zlaté, máš všetko, si šťastná žena a ty si dáš nick na Porade zúfala matka??? Skôr by som povedala, že sa rúhaš. Prestaň svojho syna každý večer spovedať, viac mu dôveruj a nechaj niekedy aj na neho, kedy ti čo povie. Nemusí byť z neho každý deň "pán Dokonalý". Jednoducho sa mu tie úlohy niekedy nechce robiť. Netlač naňho, len to zhoršuješ.

Tu to máš krásne vysvetlené:

http://www.youtube.com/watch?v=ikAVb9muTpI
taiko
07.10.13,14:33
Tu to máš krásne vysvetlené:


dost dobre
alaya1
07.10.13,14:38
Ahojte všetci! Obraciam sa na vás s prosbou o rady ohľadom potrestania syna. Mám takýto problém: sústavne si nerobí domáce úlohy. Má 12,5 roka, chodí do 7-mej triedy. V podstate sa dobre učí, na hodinách nevyrušuje. Z písomiek, odpovedí nosí dobré známky, ALE sústavne si nerobí úlohy. Nespraví si ich ani cez prestávku pred hodinou. Keďže si ich ani nepoznačí, neviem skontrolovať, či ich spravil. Keď mu chce učiteľka zapísať zlú známku za úlohu alebo poznámku, povie, že nemá žiacku knižku. Keď mi na rodičku povedali túto vec, alebo keď mi už zúfalá učiteľka volala, že čo sa deje snažila som sa to riešiť zákazom PC. On mi na to len flegmaticky povedal: dobre. Čo mám robiť, aby sa začal správať zodpovedne? Poraďte ako ste to riešili vy (ak ste riešili), alebo ako by ste to riešili. Vopred ďakujem.


Vitaj v puberte.A zvykaj si. Ja by som poziadala niektoreho z jeho spoluziako/cky,, aby mi denne referovali, co maju za ulohy. Myslim, ze nikomu nebude vadit, ak by si denne chodila k spoluziacke pre ulohy. Myslim si, zeby si to chlapec po mesiaci rozmyslel.
Žabinka
07.10.13,14:54
možno by stálo za to pouvažovať o návšteve pedagogicko-psychologickej poradne.. tam sa na chlapca pozrú komplexne, vylúčia alebo potvrdia chorobné podnety pre jeho správanie, možno sa pred cudzím človekom skôr pootvorí, prečo to robí.. a možno to bude stačiť na to, aby sa spamätal..
a možno to ani nie je taký problém, ako sa ti to javí.. len hlavne vylúč ako trest "staranie sa" o mladšieho súrodenca, tu vidím veľkú možnosť vývoja zlých vzájomných vzťahov..
Vebi34
31.10.13,00:26
Ahoj, syn mojej sestry mal podobný problém. Dokonca tiež na osemročnom gymnáziu. Ak nemal zapísanú úlohu, určite ju neurobil, v škole nikdy nič nové, nepamätal si ani známky, pritom mal na vysvedční jednu 2 z občianskej náuky.Keď poprosila učiteľov, aby pri zadávaní úlohy jedným očkom "kukli" do jeho písanky, boli všetci ochotní, až na triednu, lebo je vraj "už" v sekunde. Ale tá odišla po pol roku na materskú, tak sa to vyriešilo novou profesorkou. Tašku kontrolovala až do konca tercie. Samozrejme mu sem-tam urobila "bodíček" u kamarátov či aj im mama musí kontrolovať tašku. Teraz v kvarte sa dohodli, že nebude kontrolovať, kým nebude nejaký problém. Zatiaľ je všetko OK. Inak, robí si DÚ cez prestávku, ale hneď po vyučovacej hodine. :-) Vraj mu to tak vyhovuje... A viem, že si u spolužiakov na Facebooku aj overuje, z čoho majú úlohy na nasledujúci deň. Držím Ti palce.
expeeert
31.10.13,05:24
Treba vyzistiť u učiteľov či to robí len on alebo viacerí v triede - nepísanie úloh - lebo niekedy zaprotestuje celá trieda alebo len nejaká skupinka - partia a on možno nechce "kaziť" kolektív...
Dav
31.10.13,06:13
Netrestať. Motivovať, chváliť a čakať, kým prejde puberta....
allgreen
31.10.13,06:33
nieje to nahodou úloha z angličtiny??? mne to tiez robilo problém si spravit ulohu, pretoze mi jazyk nerobil problémi a teda som kaslal na ulohy aj za cenu poznamok a pod. z písomiek a odpvedí to bolo za 1, haha sranda ked si na to spomeniem su to roky :D
MorbiDeath
31.10.13,06:43
Rozhodne žiadna bitka s varechou ani nič podobné! I ja som bol taký v školských časoch a nakoniec som sám od seba začal robiť domáce úlohy a viac sa učil. Možno je to niečo prechodné, neviem. Ak to bude stále horšie a horšie, skúste sa poradiť s detským psychológom.
Ferdosondo
31.10.13,06:46
Netrestať. Motivovať, chváliť a čakať, kým prejde puberta....
Konečne jeden rozumný nápad. Trestami nič nedosiahne.
Zúfalá matka, musíš si uvedomiť že to nefunguje tak, že budeš stále len búšiť systémom "ak nebude toto, tak ja zakážem toto".
Tým dosiahneš akurát to,že syn chytí averziu aj na činnosti a osoby, ktoré mu doteraz nespôsobovali problém. V prvom rade sa musíš zmeniť Ty sama. To je paradoxne to najťažšie.
alaya1
31.10.13,08:07
Netrestať. Motivovať, chváliť a čakať, kým prejde puberta....
Konečne jeden rozumný nápad. Trestami nič nedosiahne.
Zúfalá matka, musíš si uvedomiť že to nefunguje tak, že budeš stále len búšiť systémom "ak nebude toto, tak ja zakážem toto".
Tým dosiahneš akurát to,že syn chytí averziu aj na činnosti a osoby, ktoré mu doteraz nespôsobovali problém. V prvom rade sa musíš zmeniť Ty sama. To je paradoxne to najťažšie.

Blbost.
Decko nerobi ulohy a menit sa ma matka, alebo cakat, kedy skonci puberta. Dovtedy ulohy robit nemusi? Dieta ma poznat svoje povinnosti, ale aj postih, ktory ho caka, ked si povinnosti nesplni. nemyslim tym telôesne tresty, tie nie su vhodne.To si potom tiez nebude musiet plnit povinnosti v praci, tam tiez budu cakat, kym mu nieco skonci, napr. lenivost, alebo si vobec robotu hladat nebude, naco aj, matka ho bude aj v tomto pripade pozivivne motivovat a len cakat, ze.
MorbiDeath
31.10.13,08:10
Netrestať. Motivovať, chváliť a čakať, kým prejde puberta....
Konečne jeden rozumný nápad. Trestami nič nedosiahne.
Zúfalá matka, musíš si uvedomiť že to nefunguje tak, že budeš stále len búšiť systémom "ak nebude toto, tak ja zakážem toto".
Tým dosiahneš akurát to,že syn chytí averziu aj na činnosti a osoby, ktoré mu doteraz nespôsobovali problém. V prvom rade sa musíš zmeniť Ty sama. To je paradoxne to najťažšie.

Blbost.
Decko nerobi ulohy a menit sa ma matka, alebo cakat, kedy skonci puberta. Dovtedy ulohy robit nemusi? Dieta ma poznat svoje povinnosti, ale aj postih, ktory ho caka, ked si povinnosti nesplni. nemyslim tym telôesne tresty, tie nie su vhodne.To si potom tiez nebude musiet plnit povinnosti v praci, tam tiez budu cakat, kym mu nieco skonci, napr. lenivost, alebo si vobec robotu hladat nebude, naco aj, matka ho bude aj v tomto pripade pozivivne motivovat a len cakat, ze.

Súhlasím!
marjankaj
31.10.13,08:17
A nie je to náhodou vec učiteľky? Nerobí úlohy tak za 5. A všetkým rovnako.
MorbiDeath
31.10.13,08:21
A nie je to náhodou vec učiteľky? Nerobí úlohy tak za 5. A všetkým rovnako.

5ka problém nerieši. Ja som mal tiež na háku, keď som dostal 5ku. :D
marjankaj
31.10.13,08:25
A nie je to náhodou vec učiteľky? Nerobí úlohy tak za 5. A všetkým rovnako.

5ka problém nerieši. Ja som mal tiež na háku, keď som dostal 5ku. :D
Ale rieši. Ja som dostal raz 3 krát z ruštiny. Potom ma do konca polroka nevyvolala až týždeň pred uzatváraním známok. Ruštinu som vedel najlepšie z celej triedy. A vyšlo to potom za 4.
Nerobila si starosti, či prepadnem, nevolala rodičom. A bolo to najúčinnejšie.
MorbiDeath
31.10.13,08:28
A nie je to náhodou vec učiteľky? Nerobí úlohy tak za 5. A všetkým rovnako.

5ka problém nerieši. Ja som mal tiež na háku, keď som dostal 5ku. :D
Ale rieši. Ja som dostal raz 3 krát z ruštiny. Potom ma do konca polroka nevyvolala až týždeň pred uzatváraním známok. Ruštinu som vedel najlepšie z celej triedy. A vyšlo to potom za 4.
Nerobila si starosti, či prepadnem, nevolala rodičom. A bolo to najúčinnejšie.

Tak asi to bude individuálne, teda u každého inak. :/ hmm
Dáša_
31.10.13,08:38
kašli na to, má právo byť aj nedokonalý
BXLmiami
31.10.13,09:05
Vysvetlil Ti prečo?