cfsi
07.10.13,14:38
Dobry den

Po dlhsej dobe zivota v zahranici kde som pracoval som sa vratil na Slovensko a chcel by som si kupit nehnutelnost ktoru som planoval z casti financovat hypotekarnym uverom. Kedze nemam pracovnu historiu na Slovensku, momentalne nemozem hypoteku ziskat. Mam moznost si zapozicat na 1-2 roky peniaze od rodiny a znamych s tym, ze po 1-2 rokoch hypoteku od banky uz urcite dostanem a peniaze vratim (resp refinancujem dlh od rodiny).
Chcel by som sa spytat ci existuje moznost kde by som nehnutelnost kupil v hotovosti (scasti poskytnutej rodinou a znamymi) a neskor to prefinancoval s hypotekou ktoru si uz budem mat moznost zobrat? Pri moznosti kde nehnutelnost teraz kupi niekto v rodine a neskor ju od neho odkupim za 1-2 roky s pomocou hypotekarneho uveru by som musel zaplatit dan z predaja nehnutelnosti. Existuje nejake elegantnejsie riesenie?

Vdaka
ivka70
07.10.13,12:49
Dan pri predaji nehnutelnosti, ktoru nevlastnis 5 rokov, sa plati len z rozdielu medzi kupnou a predajnou cenou.
Ak teda kupi niekto nehnutelnost a preda ju za rovnaku cenu ako kupil, ziadnu dan neplati. ak by si kupil a 10000 a predal za 12000, platis dan len z 2000 EUR.
draik
07.10.13,13:01
Nehnuteľnosť kúpite za hotovosť a neskôr požiadate o spotrebný úver založený nehnuteľnosťou (americká hypotéka). Úroky sú väčšinou rovnaké ako pri klasickej hypotéke. Väčšina úverov na financovanie bývania na Slovensku nie sú klasické hypo, ale spotrebáky založené nehnuteľnosťou - banky v tomto prípade nemusia vydávať hypotekárne záložné listy. Klientovi je to prakticky jedno, keďže štátna bonifikácia nových hypoúverov je už nejaký čas nulová.
Kúpu cez rodinu, známych by som to neodporúčal riešiť, už len kvôli prípadnému úmrtiu či dlhom vlastníka. Ak by predávajúci na predaji nezarobil, neplatil by ani daň, ani zdravotné odvody z príjmu z tejto transakcie.