erikaprof
07.10.13,19:06
Mila123
07.10.13,17:58
stači vypisovať PPD, originál je Tvoj, kópia patrí zákazníkovi....
podrobnejšie si to môžeš viesť, ale nemusíš.....
ak si PPD budeš číslovať, evidenciu si veď presne, bez chýb a omylov......
marjankaj
07.10.13,18:13
No originál by mal ísť zákazníkovi.
Náš zákazník, náš pán. Mne príjmy kontrola určite nevyhodí z dôvodu, že mám iba kópiu dokladu.
Ale zákazník by mohol mať s kópiou problémy. napríklad pri reklamácii a možno aj pri daňovej kontrole.Nie každý kontrolór pozná zákony.
Preto mu dám originál. Mne kópia úplne postačí. Je to prinajmenšom slušnosť, keď to zákon presne nepredpisuje.
misoft
07.10.13,18:39
Súhlasím - originál zákazníkovi, kópia predajcovi.
Mila123
07.10.13,18:43
myslím, si, že je to tak ako som napísala, že je to správne........ale ......
Mila123
07.10.13,18:54
marjankaj
07.10.13,18:58
To aj faktúru si nechávaš originál a kópiu dáš zákazníkovi?
marjankaj
07.10.13,19:01
A vlastne načo sú potom originály, keď stačí iba kópia?

Prečítaj si §76zákona o DPH.
Alebo si to mám vysvetliť tak, že si mám z originálu urobiť kópiu a tú uchovať a originál môžem zahodiť?:eek:
marjankaj
07.10.13,19:13
A vôbec, ako niekto mohol taký pamflet napísať?
Každý subjekt predsa nemusí mať pridelené IČO ani DIČ.
A DIČ predsa nemusí uvádzať na svojich dokladoch. DIČ musí uvádzať iba v styku so svojim správcom dane.
marjankaj
07.10.13,19:30
zákon o dph
§ 76
Uchovávanie faktúr

(1) Platiteľ je povinný uchovávať
a) kópie faktúr, ktoré vyhotovil alebo ktoré vyhotovil v jeho mene a na jeho účet odberateľ alebo tretia osoba, a prijaté faktúry vyhotovené zdaniteľnou osobou alebo treťou osobou v jej mene a na jej účet po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) prijaté faktúry vzťahujúce sa na investičný majetok uvedený v § 54 ods. 2 písm. b) a c) do konca obdobia na úpravu odpočítanej dane podľa § 54 a 54a,
c) dovozné doklady a vývozné doklady potvrdené colným orgánom do konca kalendárneho roka, v ktorom uplynie desať rokov od skončenia roka, ktorého sa týkajú.

(2) Zdaniteľná osoba, ktorá nie je platiteľom, je povinná uchovávať
a) kópie faktúr podľa § 72 ods. 2, ktoré vyhotovila alebo ktoré vyhotovil v jej mene a na jej účet odberateľ alebo tretia osoba, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú,
b) prijaté faktúry vzťahujúce sa na tovary a služby, pri ktorých je osobou povinnou platiť daň, po dobu desiatich rokov nasledujúcich po roku, ktorého sa týkajú.

Faktúrou sú aj príjmové a výdavkové doklady, ak obsahujú náležitosti faktúry.
Takže v tom linku tiež nemajú pravdu. Síce sa tu nehovorí priamo o origináli, iba o kópiách. Ale hovoriť o kópii bez originálu je nezmysel.
Mila123
07.10.13,19:33
nechápem tie prázdne príspevky.........kde je Richard????,
marjankaj
07.10.13,19:48
Je to tu jak u dilinov. Milión tlačítok a ak klikneš na iné, tak sa ti príspevok stratí.(uložiť, komentovať, odpovedať ....:eek: