5ka
19.03.06,15:33
Ahojte poradaci, chcela by som vas poziadat o radu... aky kurz mam pouzit na prepocet vyberu z uctu EUR do EUR pokladne... na vypise z komercnej banky nie je ziadny uvedeny. Pri vybere z EUR uctu do SKK pokladne uctujem kurzom komercnej banky (deviza nakup), tak predpokladam, ze aj tu by som ho mala vyuzit? Vdaka vopred za kazdu odpoved
KEJKA
19.03.06,14:43
Ked nie je uvedený kurz, použi kurz NBS.
ľudka
04.04.06,11:38
A ako je to v prípade, že vydám zálohu na zahraničnú SC napr. 30.3.06, kurzom NBS 30.3.2006. Zálohu mi vráti do pokladne 4.4.2006. Akým kurzom ju príjmem, aktuálnym kurzom NBS 4.4.2006, alebo tým kurzom, akým som zálohu vydala? Bežne pri výdavkoch vo valutách v zahraničnej mene používam kurz NBS platný v deň účtovania.
renča1
04.04.06,11:43
príjmeš kurzom 4.4.-nbs.
vgabka
16.05.06,08:36
Renča1, ozaj kurzom 4.4.? A ak ozaj áno, nevieš, kde by som našla nejakú nové usmernenie pre vedenie valutovej pokladnice a devízového účtu, lebo podľa starého usmernenia sa valutová pokladnica viedla metódou FIFO a teraz som v nejakom príspevku čítala, že to nie je dovolené. Poradíš mi?
vgabka
16.05.06,09:26
Prosím, poraďte.
Martinella
16.05.06,09:48
Ahojte poradaci, chcela by som vas poziadat o radu... aky kurz mam pouzit na prepocet vyberu z uctu EUR do EUR pokladne... na vypise z komercnej banky nie je ziadny uvedeny. Pri vybere z EUR uctu do SKK pokladne uctujem kurzom komercnej banky (deviza nakup), tak predpokladam, ze aj tu by som ho mala vyuzit? Vdaka vopred za kazdu odpoved
Keďže platí zásada že finančné prostriedky v cudzej mene sa z devízového účtu alebo devíz. pokladnice vydávajú v hodnote za akú bola cudzia mena nakúpená alebo prijatá, teda pri výdaji z účtu to bude kurz devízového účtu. (Teda v kurze v akom boli peňažné prostriedky prijaté na bankový účet).
Lila
16.05.06,09:51
Aj teraz môžeš používať metódu FIFO alebo váž. aritm. priemer.
My keď vyberáme EURá z EUR-o účtu, tak ho vyberáme v našom ocenenom kurze t.z.účtovnom. V tom istom kurze ho dávame cez príjm.doklad do valut. pokladne.
Viď. www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk) -tam je to výborne na príkladoch uvedené kedy treba aký kurz použiť.
vgabka
16.05.06,10:42
Lila, v ktorej časti na stránke www.ceniga.sk (http://www.ceniga.sk) je to uvedené? Nemôžem to nájsť. Ináč tu niekto napísal, že v minulom roku bolo zakázané používať metódu FIFO, preto ma to poplietlo. Súčasne sa tu niekto pýtal, že keď vyplatí preddavok kurzom platným napr. dňa 10.05. a pracovník mu vráti peniaze späť napr. 15.05., tak už používa kurz z 15.05. Mne sa to nejako nepozdáva a túto informáciu potrebujem súrne vedieť. Poradíš?
gabriela7755
16.05.06,10:52
15.05. použiješ ten istý kurz ako l0.05.
Lila
16.05.06,11:20
Áno, pri vrátení zálohy Ti nevzniká žiaden kurz. rozdiel. Vracia sa to tým istým kurzom akým si zálohu poskytla.