Zdeni
19.03.06,16:04
Ahojte Poraďáci!
Ak podnikateľ nakupuje v čínskych skladoch v BA tovar, a dostane ako doklad dodací list a k tomu pripojenú komisionárnu zmluvu napísanú na kúsku papiera, môžem to dať do výdavkov, ak nie je k tomu doklad z RP ani iný doklad o príjme? Len dodací list so zmluvou. Podľa mňa to nie je daňový doklad. Alebo v tomto prípade je to inak? Prosím poraďte.
mysimis
19.03.06,15:17
Ak má výdavky podnikateľ podložené len dodacím listom a nejakým kúskom papiera nemôžeš to dať do nákladov. Musí mať daňový doklad.
Zdeni
19.03.06,15:28
Ak má výdavky podnikateľ podložené len dodacím listom a nejakým kúskom papiera nemôžeš to dať do nákladov. Musí mať daňový doklad.
Ona mi tvrdí, že to tak dávali každému. Práve to sa mi nezdá, že taký veľkosklad v BA vydáva takéto doklady. Myslela som, že ak je k tomu pripojená tá komisionárna zmluva, tak...:confused: . Neviem, tých dodacích je tam za 350 000,- a dáva to tak každý čínsky veľkosklad v BA. Tak neviem.
mysimis
19.03.06,15:30
Áno Zdeni dávajú to tak, lebo to robia na "čierno" a potom preto pri nákupe nedávajú bločky z ERP, lebo to nakupujú na takúto "komisionárnu zmluv". Stretla som sa aj ja s tým a rozhodne by som to nedávala do výdavkov. Aj komisionálny predaj má svoje podmienky a musí byť vyúčtovaný.
Zdeni
19.03.06,15:45
Áno Zdeni dávajú to tak, lebo to robia na "čierno" a potom preto pri nákupe nedávajú bločky z ERP, lebo to nakupujú na takúto "komisionárnu zmluv". Stretla som sa aj ja s tým a rozhodne by som to nedávala do výdavkov. Aj komisionálny predaj má svoje podmienky a musí byť vyúčtovaný.
No to fááááááááááááákt:eek:?????????:eek: Niektoré DL sú označené ako dodací list - potvrdenka - daňový doklad. Môžem aspoň také? A čo by mala teraz spraviť? Pýtať si blok, alebo to nejako vyúčtovať? Alebo už je po funuse?:mee:
mysimis
19.03.06,15:51
Ak máš potvrdenku ako daňový doklad tak ten môžeš použiť. Ono by tieto komisionálne zmluvy mali byť vyúčtované /stretávam sa bežne v praxi s mesačným vyúčtovaním/, ale neviem si predstaviť, že by nejaký Číňan chodil a počítal tričká a spodné prádlo a potom robil vyúčtovanie komisionálneho predaja. Rozhodne by som si pri nákupe vo veľkosklade pýtala doklad, však na to právo má každý.
Zdeni
19.03.06,16:03
Ak máš potvrdenku ako daňový doklad tak ten môžeš použiť. Ono by tieto komisionálne zmluvy mali byť vyúčtované /stretávam sa bežne v praxi s mesačným vyúčtovaním/, ale neviem si predstaviť, že by nejaký Číňan chodil a počítal tričká a spodné prádlo a potom robil vyúčtovanie komisionálneho predaja. Rozhodne by som si pri nákupe vo veľkosklade pýtala doklad, však na to právo má každý.
Miška ďakujem. Vytriedim čo sa dá, teda tie DL-potvrdenka a ostatné bohužiaľ. Takže tie sú jej nanič. :( No, to bude rada:mee:
lenkak
19.03.06,16:05
To Ti len vrele odporúčam...
mysimis
19.03.06,16:18
Predpokladám, že tiež patrí medzi "igelitkárov" a teraz si na to prišla. Keby si to dávala spracovávať aspoň raz za štrvťrok mohla sa vyhnúť nepríjemnostiam s vysokým ZD.
Zdeni
19.03.06,16:29
Teraz som zbadala, že v tej zmluve, čo je pripojená k DL je napísané:
Odplata: 10% z dosiahnutej tržby za predaj tovaru komitenta. A na DL je výsledná suma, napr. 2160,- a odpočítaná suma 470,- a celkom suma 1690,-. Nie je to náhodou ich snaha o nejaké vyúčtovanie, ako píše Miška, že musí byť urobené? Nedá mi to pokoja, lebo pani chudiatku vychádza DZ asi 300 000,-, ak by som to musela povyhadzovať.
mysimis
19.03.06,16:34
Zdeni ale z tých čísiel mi nevychádza 10% odplata. Komisionálna zmluva sa vyúčtováva tak, že Ti ktosi nechá tovar - napr. 10 tričiek, príde o mesiac a spočíta sa koľko je ešte tričiek na predajni, zistí sa inventúrou, že ich je 5. Na základe tohto sa vyúčtuje komisinálny predaj a to buď dokladom z ERP alebo fa a k nej sa vystaví PPD.
Zdeni
19.03.06,16:45
Zdeni ale z tých čísiel mi nevychádza 10% odplata. Komisionálna zmluva sa vyúčtováva tak, že Ti ktosi nechá tovar - napr. 10 tričiek, príde o mesiac a spočíta sa koľko je ešte tričiek na predajni, zistí sa inventúrou, že ich je 5. Na základe tohto sa vyúčtuje komisinálny predaj a to buď dokladom z ERP alebo fa a k nej sa vystaví PPD.
No, to máš pravdu, ja sa len snažím všetkými môžnými spôsobmi to nejako vyriešiť, ale ako vidím nič z toho nebude. Takže už to vzdávam. Ďakujem za názory.
mysimis
19.03.06,16:48
A čo na to vraví tá pani ktorej to robíš? Skús pýtať od nej nejaké vysvetlenie, možno Ťa navedie na nejaké tie čísielka. Ak nie pouvažuj o znížení ZD iným spôsobom.
Zdeni
19.03.06,16:53
A čo na to vraví tá pani ktorej to robíš? Skús pýtať od nej nejaké vysvetlenie, možno Ťa navedie na nejaké tie čísielka. Ak nie pouvažuj o znížení ZD iným spôsobom.
Čo vraví tá pani? Ona začala podnikať v 3/05, neplatí odvody do ZP - neprihlásená, zobrala peniaze z ÚP pomíňala len tak pre seba, a že na DÚ jej povedali, že je oslobodená od platenia daní prvý rok tada za 2005. No asi toľko v skratke. Hlavná vec, že do RP nahádzala 350 000,-.
mysimis
19.03.06,17:00
Aha a Ty máš byť tá dobrá milá čarodejnica, ktorá jej z toho vykúzli zázrak. Takéto prípady poznám veľmi dobre. A my účtovníci sme schopný ich ešte aj poľutovať za to, že musia platiť veľa daní. Zdeni nezúfaj, hlavu hore. Ono sa to určite dobre dorieši.
Zdeni
19.03.06,17:06
Miška, ďakujem za povzbudenie a dávam bodík za trpezlivosť so mnou:D .
mysimis
19.03.06,17:25
Zdeni ďakujem veľmi pekne a som rada, že som mohla pomôcť. Pekný večer Ti prajem.
Zdeni
20.03.06,12:14
Ahojte Poraďáci. Práve idem z DÚ s týmto mojím problémom /čítaj vyššie/. Tam som sa dozvedela, že do výdavkov môžem dať aj obyčajný DL bez bloku z RP alebo príjmového + fakt. Vraj, keď predávala cez RP uvedený tovar a príjem zdanila, tak si môže dať do výdavkov aj nákup tovaru napísaný len na DL. Čo vy na to?
mysimis
20.03.06,13:57
Ahojte Poraďáci. Práve idem z DÚ s týmto mojím problémom /čítaj vyššie/. Tam som sa dozvedela, že do výdavkov môžem dať aj obyčajný DL bez bloku z RP alebo príjmového + fakt. Vraj, keď predávala cez RP uvedený tovar a príjem zdanila, tak si môže dať do výdavkov aj nákup tovaru napísaný len na DL. Čo vy na to?

:eek: :eek: :eek: Tak Zdeni to si mi teraz vyrazila dych. Dodací list bez faktúry, bez dokladu z ERP a bez PPD?????
Zdeni
20.03.06,14:06
No vidíš! A ja som tam prišla, že: pravda toto nemôžem dať do nákladov, keď je to len DL?! A pani sa na mňa díva, že to prečo? Ona by to nevyhodila / je kontrolórka/. A vraj postihovaná by bola druhá strana, že nevydáva doklady z RP. Tak ja teraz fakt neviem, čo. Ale keď tak nad tým rozmýšľam, tak možno mala aj trošku pravdu, keď povedala, že veď keď to pani predávala cez RP a do kusa nahadzovala do pokladne tak kde by to bola zobrala, ten tovar. A ak si príjem z predaja zdanila, tak...:confused: A určite to budem musieť nahádzať na karty do skladu a čo sa predalo tak poodpisovať. Takže by to bol výdaj NZD, ale na skladových kartách by to bolo. Ja už neviem:(.