Nina22
08.10.13,12:20
Dobrý deň,
som absolventkou VŠ, po štátniciach som ihneď nastúpila do zamestnania. Dnes sme sa rozprávali z kolegami a zistila som, že vo firme máme ako benefit prispievanie zamestnávateľom na dôchodok (neviem, či ide o druhý alebo tretí pilier - nevyznám sa v tom)..
VIete mi prosím poradiť, či sa mi to oplatí?..a je možné mať tretí pilier keď nemám druhý?? aký je v nich rozdiel??
Ďakujem veľmi pekne.
ivka70
08.10.13,10:26
Zamestnavatel moze prispievat na III. pilier.

I. pilier - vsetky peniaze odvedene z tvojej mzdy na dochdkove poistenie idu do socialnej poistovne

II. pilier znamena, ze odvody na dochodkove poistenie nejdu cele do statnej socialnej poistovne (kde sa pouziju na aktualne dochodky), ale sa delia a cast ide na tvoj privatny dochodkovy ucet, kde si setris a na dochodok si za ne kupis nejaky dochodok ....

III. pilier - doplnkove DP odkladas si ty + ti moze prispievat zamestnavatel, v podstate je to forma sporenia, aby si si k standardnemu dochodku mohla pridat dochdok s tohto privatneho poistenia

mozes mat III. bez II.
http://openiazoch.zoznam.sk/dochodkove-sporenie/dochodkove-piliere
Nina22
08.10.13,10:47
A este akým spôsobom sa dá zriadiť tretí pilier?? Stačí to komunikovať so zamestnávateľom?? alebo musím ísť do nejakej spoločnosti a zriadiť si ho??
Co sa stane, ak by osm bola niekedy v buducnosti nezamestnaná?? Vtedy sa prestane sporiť, alebo budem musieť prispievať aj vtedy??
Ďakujem
Tweety
08.10.13,10:49
Tretí dôchodok, musíš mať zmluvu s DDS.
ivka70
08.10.13,11:04
ak by si bola nezamestnana, nic s nedeje, nemusis platit, mozes ...je to sporenie, nikto ta nebude nutit tam cosi davat
Adiks
09.10.13,09:10
Zriaď si aj 2.pilier. To, čo domrvil poslanec Madej, keď sa schválilo polročné vyhodnocovanie výnosnosti dôchodkových správcovských spoločností (DSS) totiž už neplatí a investičným stratégiám DSS už nič nestojí v ceste. Keďže si tesne po VŠ, tak by som ti odporúčal svoju investíciu rozložiť sčasti do garantovaného dlhopisového fondu a sčasti do negarantovaného indexového resp. akciového fondu
JAJA11
09.10.13,09:18
mladým by som v plnej miere odporúčala vstup do druhého piliera a aj DDS (3.pilier), hlavne tým, čo majú vyššie vzdelanie a je pravdepodobné, že dosiahne vyšší príjem.... už v dnešnej dobe začínajú byť problémy s dôchodkom a štát zvyšuje svoje zadĺženie...... ja sa bojím, že už ani na naše dôchodky nebude (a to už mi chýba do dôchodku "len" 11 rokov :-(