exekucia7
08.10.13,13:15
obrý deň, prečítala som si všetky predošlé rady ohľadom kúpi domu v exekúcii. Chcela by som sa však ešte niečo spýtať. Mali by sme záujem o kúpu domu na ktorý je uvalená exekúcia. V liste vlastníka je uvedený len jeden exekútor. Navštívila som ho a spýtala som sa ho ako by bolo najlepšie postupovať ak máme záujem o kúpu. Povedali mi že dlh je vo výške ccc 4000 EUR. Odporučili mi, že by sme sa mali dohodnúť priamo s vlastníkom spísať s ním kúpno-predajnú zmluvu do ktorej sa zakomponuje, že vyplatíme dlh exekučnej kancelárii. Je možné že sú na dom uvalené ďalšie exekúcie? Povedali mi tiež, že ak by sme chceli odkúpiť dom v dražbe všetko by sa veľmi predĺžilo a že exekučná kancelária nechce vyhlásiť dražbu pretože o dom nieje záujem. Takto by sme sa vraj mohli dostať pod cenu ktorá by bola stanovená v dražbe. Aký máte na takýto postup názor. Veľmi pekne ďakujem za užitočné rady.
PD1
08.10.13,11:50
Myslím si, že najlepšia je tá prvá možnosť, čiže osloviť vlastníka nehnuteľnoti a nadobudnuť vlastnické práva z titulu kúpno-predajnej zmluvy, ..avšak je potrebné dotiahnuť vec v súvislosti s vyplatením exekútora, v takomto prípade je lepšie, ak exekútora vyplatite Vy..a čo sa týka toho, že exekúcií môže byť viac...to sa Vás už neskôr nebude týkať, ako náhle dôjde k zápisu vlastníctva na katastri..od uvedeného dňa už nie je hrozba exekúcie...
draik
08.10.13,13:31
Je tu riziko, že kým spíšete zmluvy, dohodnete sa s exe na odblokovaní prevodu, podáte návrh na vklad a kým správa katastra o ňom rozhodne, tak naskočia ďalšie exe záložné práva alebo upovedomenia o exekučnom predaji domu.
exekucia7
09.10.13,05:19
ďakujem Vám za odpoveď
exekucia7
09.10.13,05:20
ďakujem Vám za odpoveď, dá sa niekde preveriť či sú na dom uvalené ďalšie exekúcie? S tým, že sa na to dá na 100% spoľahnúť?
účtovník 007
09.10.13,05:34
Koľko exekúcii má dotyčný človek, sa na 100 % nikde nedozvieš. Jedno je však isté. V každom oznámení o začatí exekúcie je uvedené, že ....dlžník nesmie nakladať so svojim majetkom, ktorý môže byť predmetom exekúcie. Nie som právnik, ale myslím si, že takáto kúpno-predajná zmluva uzatvorená v tomto období môže byť napadnutá a tým pádom neplatná. (neverím, že dotyčný má iba jednu exekúciu) Najhoršie je, že zápis do katastra pri prepise nehnuteľnosti trvá určitý čas, ale ťarchy, ktoré prídu od exekútorov sa zapisujú denne. Takže sa Ti môže stať, že ty vyplatíš exekúciu , medzi tým príde ďalší zápis ťarchy a máš peniaze fuč, dom nebude Tvoj a s človekom bez peňazí sa môžeš potom súdiť aj roky o vrátenie 4000 Eur.
draik
09.10.13,08:40
Nedostanete sa k údajom, koľko exekúcii je vedených voči dlžníkovi.
genius007
15.10.13,13:24
Dobrý deň.
1.Čo sa týka preverenia predávajúceho či má nejaké exekúcie tak JE TO MOŽNÉ. Je ale potrebná jeho prítomnosť na miestne príslušnom okresnom súde. Musí podať ním podpísanú žiadosť o informáciu či nebolo vydané poverenie na vykonanie exekúcie na jeho majetku. Opakujem túto žiadosť môže podať len preverovaná osoba, teda majiteľ nehnuteľnosti.
2. Každá exekúcia na nehnuteľnosť je zapísaná aj na liste vlastníctva. Ten si môžete prezrieť na www.katasterportal.sk.
Vám ide o to aby ste do kúpnej zmluvy zakomponovali vyplatenie pozdlžnosti voči známej exekúcii a "nepredbehol" vás iný exekútor.
Existuje postup ktorý v krátkosti popíšem. Podpíšete kúpnu zmluvu v ktorej zakomponujete vyplatenie pozdlžnosti voči exekútorovi ktorého poznáte. Následne pôjdete na kataster a predtým ako vložíte do podateľne návrhy na vklad spolu s kúpnymi zmluvami tak si vyberiete originálny výpis z listu vlastníctva (8 eur). Ak tam nebude zápis žiadneho iného exekútora okrem toho o ktorom už viete tak môžete vložiť zmluvy do podateľne. Na liste vlastníctva tak vznikne tzv. blomba a ďalší z exekútorov už nebude môcť zapísať prípadné ďalšie dlžoby. Niekedy aj pracovníčka na katastri vám môže "pošepnúť" že tam bola práve vložená ďalšia exekúcia. Preto sa neváhajte opýtať.