Daniela81
08.10.13,13:19
Ahojte poradaci,

potrebovala by som pravnu radu.. Chceme s priatelom odkupit barak po babke, resp. odkupit ostatne podiely lebo v nom mame podiel 1/8. 1/4 baraku vlastni stryko, ktory sa zatal, ze nikomu barak nepreda, zaroven si don navlacil veci, vymenil zamky a nik v nom nebyva.. Bude to uz 15 rokov, co je domcek neobyvany a velmi chatra, kedze sa tam v zime ani nevykuruje. Ostatni spoluvlastníci odpredat svoje podiely chcu. Existuje nejaka cesta, ako prinutit stryka, aby sa tiez bud prisposobil vacsine spoluvlastnikov a odpredal svoj podiel, alebo aby aspon ostnatnych vyplatil a nech si ho necha cely? Ved takto ostatni spoluvlastnici nic z domku nemaju, naopak ich majetok vdaka tomu jednemu straca na hodnote. Vdaka za odpovede
marjankaj
08.10.13,11:21
Požiadaj na súde o vysporiadanie spoluvlastníctva.

A prečo by mal byť somár?
Daniela81
08.10.13,11:47
no vies, pretoze ide iba o zanovitost, kvoli nejakym rodinnym zvadam jeho a jednej spoluvlastnicky sa zatal aby jej spravil napriek.. nechce vyplatit ani predat, nechce tam nikoho pustit, dom zapratal vlastnym haraburdim, pritom nie je iba jeho.. preto somar. boli sme za nim, reku ze my nic s ich problemom nemame, ale navsteva dopadla jak v blbej telenovele.. :-(

neda sa to nejakou pisomnou vyzvou, musi to ist hned na sud? potrebovali by sme to poriesit rychlejsie nez sudom :-(
marjankaj
08.10.13,13:02
Nikoho nemôžeš nútiť ako má nakladať so svojim majetkom. Iba súd to môže vysporiadať.
Prípadne dohoda so spoluvlastníkom. Skúsiť môžeš aj mediátora. A tak sa dohodnúť. Čo je rýchlejšie, netuším.
Daniela81
08.10.13,13:23
to nemozem veru.. ale tiez jedna protizakonne, ak tam nikoho nepusti.. no nic.. dufala, som ze sa bude dat zaslat aspon nejaka vyzva na dohodu o vysporiadani - nieco ako ked zasielas predsudnu vyzvu.. pozerala som na tych mediatorov, ako si mi odporucil/a, kokos ceny mediatorskych sluzieb su vyssie ako keby sme zasli za pravnikom :-o pekne..
Mária27
08.10.13,13:45
Pravdažemu môžeš poslať ponuku na odkúpenie jeho časti, alebo aj návrh na predaj tvojej časti... ale asi bude reagovať tak isto ako pri ústnej ponuke a si tam,kde si bola.

Pošli mu návrh - sumu, ktorú ti má platiť mesačne a využívanie tvojej časti. Zároveň žiadaj zaplatiť 3 roky dozadu. Pohroz mu, že ak nezapltí dobrovolne,pošleš mu platobný rozkaz.
Daniela81
08.10.13,14:14
hm, ak by sme sa dohodli s ostatnymi spolumajitelmi, bola by som velmi zvedava ako by zareagoval, vdaka za tip. najskor by nam asi rozdal kluce od domu a boli by sme tam, kde sme zacali.. ale vdaka, skusit sa moze
marjankaj
08.10.13,14:31
Domáhať sa svojich práv môžeš na súde. Tie sú na takéto prípady určené.
Dáša_
08.10.13,15:57
možno k tomu ešte taký detail, kto plati daň z nehnuteľností, odvoz odpadu...
Daniela81
10.10.13,11:59
dan z nehnutelnosti platia vsetci majitelia, podla vysky podielu, lebo im chodi vymer. v nasej obci sa odvoz odpadu neplati pausalne, kupuju sa "poukazky" na jednorazovy odvoz kuka nadoby..